Soğuk İntikam

Biz bu hikayeyi daha önce izlemiştik..

Filmin yönetmen koltuğuna 1955 Norveç doğumlu ”Zero Kelvin (1995), Aberdeen (2000), Güzel Ülke (2004), A Somewhat Gentle Man (2010), Buz, Kar ve İntikam (2014), İnancın Tuzağı (2016)” filmlerinden tanıdığımız Hans Petter Moland oturmuş.

Filmde, Rocky dağlarındaki kayak kasabasında bir kar temizleme aracının şoförlüğünü yapan Nels Coxman (Liam Neeson), eşi ve oğlu ile mutlu bir yaşam sürmektedir. Nels, işine bağlılığı, üstün çalışma gayreti ve herkese karşı nezaketi nedeniyle kasabada ”yılın vatandaşı” ödülüne layık görülür. Birgün oğlu, aşırı dozda eroin kullanması nedeni ile ölü olarak bulunur. Coxman, oğlunu zehirleyenin bölgenin uyuşturucu baronu Viking (Tom Bateman) olduğunu öğrenir ve peşine düşer..

Yenilik barındırmayan, uslupsal çeşitliliği olmayan, oldukça bilindik bir öyküye sahip olan ”Soğuk İntikam”, senaryonun da zayıflığı nedeniyle seyircinin istediği heyecan, gerilim ve aksiyon tadını veremiyor ne yazık ki.. İlk 30 dakika iyi bir tempo yakalayan hikaye, Viking’in bölgedeki rakibi kızılderili Beyaz Bull (Tom Jackson) devreye girdiğinde sıradanlaşıyor. İntikam almak için yola çıkan Liam Neeson’un önü kesilip devre dışı bırakılıyor. Bundan sonra iki uyuşturucu baronunun bölgedeki hakimeyet mücadelesini izlemeye başlıyoruz. (Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, Kızılderilileri uyuşturucu baronu ve çete üyelerinin Türkmenlere benzerliği oldukça şaşırtıcı)

Ben yapımdan oldukça umutlu olduğum için gösteri değeri yüksek heyecanlı bir film bekliyordum ama olmadı. Tersine, işleri aceleye getiren, ne yaptığını bilmeyen, telaşlı 2. sınıf bir yapım çıktı karşıma. Bence filmin en lezzetli sahneleri, Liam Neeson‘un erkek kardeşini canlandıran  William Forsythe‘in göründüğü sahneler. Çinli genç sevgilisi ile gözlerden uzak yerde hasta olduğunu bile bile kimin ne dediğini umursamadan inadına yaşamaya çalışan kanserli melankolik bir adam rolünü şahane canlandırmış.

Filmin senaryosunu, kurgusunu, müziklerini ve William Forsythe hariç abartılı oyunculuklarını beğenmedim.

Sözün özü : Uyuşturucu çetesi tarafından öldürülen oğlunun intikamını almak için mücadele veren bir babanın hikayesi ilginizi çekiyorsa hafta sonu ”Soğuk İntikam” ı değerlendirebilirsiniz. Aynı hikayeyi daha önce defalarca izledik gerek yok diyorsanız vizyon seçeneği bu hafta bol.

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz