Star Wars’un 7. filmi Güç Uyanıyor, basın gösterimi yapmadı ve Perşembe günü gecesinde 00.05’te sinema salonlarında gösterilmeye başlandı. Geç saatlerde vizyona girmesine ve 136 dakikalık süresine rağmen serinin hayranları salonları doldurarak Star Wars açlığını giderdi. Böylesi bir ilgi bugüne kadar hiç bir filme nasip olmadı. Beyaz perdeye ilk uzay filmi 1936 yılında ”Flash Gordon” ile yansıdı. Star Wars serisindeki ışın kılıcı bu filmden esinlenilmiştir. Flash Gordon,seyirci tarafından ilgi görünce peş peşe uzay filmleri çekilmeye başlandı.

STAR WARS GÜÇ UYANIYOR
Star Wars – Güç Uyanıyor

İlk star Wars filmi, George Lucas tarafından 1977 yılında çekildi. Daha sonra 1980, 1983, 1999, 2002 ve 2005 yıllarında devam filmleri çekildi. İnternetin, bilgisayarın, televizyonun, cep telefonunun olmadığı bu dönem arasında filmin milyonlarca kemikleşmiş hayranı oluştu. Bu da yapımcılar için para demekti. Star Wars karakterlerinin oyuncakları, tişörtleri ve filmde kullanılan tüm eşyalar paraya dönüştü. 2005 yılında vizyona giren filmle, Darth Vader’ın kim olduğu ortaya çıkmış ve efsane sonlanmıştı. Efsanenin yaratıcısı George Lucas ise son filmden sonra, filmin tüm haklarını Disney’e sattı. Yeni jenerasyonu ve dolayısıyla parayı hedefleyen Disney’in patronları, 10 senenin sonunda yönetmen koltuğuna Hollywood’un yetenekli yönetmeni J.J.Abrams’ı oturtarak efsaneyi yeniden en başa döndürdüler.

STAR WARS : GÜÇ UYANIYOR

Yeni filmde, serinin ilk başladığı dönemlerdeki atmosfer yakalanmaya çalışılmış ve bunda da başarı sağlanmış. Ancak, filmin aksiyon dozu ve gerilimi beni tatmin etmedi. Belki, 2017 yılında vizyona girecek olan devam filmine saklanılmıştır beklediklerim:)

STAR WARS : GÜÇ UYANIYORFilmin, görsel efektlerini çok başarılı buldum. Filme yeni eklenen Rey, Finn, Kylo Ren, Poe Dameron ve BB-8 karakterlerini ise hiç yadırgamadım. Özellikle ayak altında fır fır dolaşan BB-8 isimli çok şirin, çok tatlı yaramaza bayıldım. Oyunculuklar ise fena değildi. Ancak, Daisy Ridley ve John Boyega diğerlerinden bir tık öne çıkan isimler.

STAR WARS : GÜÇ UYANIYORFİLMİN KONUSU : İlk Düzen ismi ile yeni bir kötülük nizamı kurulur ve uzayı tehdit etmeye başlar. İsyancılar ise kaçak Luke Skywalker’ı bulmaya çalışır. Bu olaylar yaşanırken Han Solo ve yardımcısı Chewbacca ortaya çıkar. Daha sonra asi kız Rey, direnişçilerin gözü pek pilotu Poe Dameron ve ilk düzene başkaldıran eski Stormtrooper Finn olaya dahil olur. Han Solo’nun liderliğinde toplanan ekip, İlk Düzen’in lideri Snoke ve doğaüstü güçlere sahip Kylo Ren’e karşı mücadele etmeye başlar…

SÖZÜN ÖZÜ : Eksiklerine ve havada kalan sorulara rağmen Star Wars : Güç Uyanıyor hayranları tarafından sıkılmadan izlenebilecek bir film. Aynı şeyi yeni yetme izleyiciler için söylemem mümkün değil tabiki. Jedilerin görsel şovunu kaçırmamanızı tavsiye ediyor ve iyi seyirler diliyorum.

STAR WARS : GÜÇ UYANIYOR

Oyuncular: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Peter Mayhew ve Max Von Sydow

Yönetmen: J.J. Abrams

Yapımcılar: Kathleen Kennedy, J.J. Abrams, Bryan Burk

Baş Yapımcılar: Tommy Harper, Jason McGatlin

Senaryo Yazarları: Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt

STAR WARS GÜÇ UYANIYOR

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz