Strange Way Of Live / Extraña forma de vida

Silahlı kovboylar, kasaba şerifi, tozlu çöl

Film silahlı kovboylar, kasaba şerifi, tozlu çöl ve parlak renkleriyle Almodovar usulü kuir bir western. Almodovar finali seyircinin tercihine bırakıyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Renkli kostüm tasarımları

Pedro Almodovar’ın 2. İngilizce filmi “Strange Way Of Live / Exirana Torma De Vida”ya, yarışma dışı gösterilerek dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde çok az sayıda seans verildi. Ben bir türlü bilet bulamadığım için filmi izlemek Filmekimi Festivalinde nasip oldu.

Film silahlı kovboylar, kasaba şerifi, tozlu çöl ve parlak renkleriyle Almodovar usulü kuir bir western. 1910 yılında geçen filmde bir adam çölü aşarak 25 yıldır görmediği eski dostunu ziyaret eder. Eskiden olduğu gibi geceyi yatakta geçiren ikilinin de asıl amacı farklıdır. Filmin ortak yapımcılarından Saint Laurent’ın renkli kostüm tasarımlarının esin kaynakları da James Stewart’tan Kirk Douglas’a erkek oyuncuların Hollywood filmlerinde giydikleri.

Portekizli efsanevi Fado kıraliçesi Amalia Rodrigues’in film ile aynı adı taşıyan fadosundan esinlenen Almodovar filmin çekimlerini, Segio Leone’nin meşhur spagetti western’lerini çektiği İspanya’daki Tabernas de Almeria çölünde yaptı. Konuya gelince… Çiftlik sahibi Silva (Pedro Pascal), 25 yılın ardından bir kasabanın şerifi olan eski arkadaşı Jake’i (Ethan Hawke) görmek için çölü geçer.

Kiralık katil olarak birlikte çalışan, tutkulu bir aşk yaşayan ikilinin bir araya gelme sebebi, birbirlerini özledikleri için değildir. Silva bel ağrılarını doktorla konuşmak için geldiğini söylemesine rağmen, Jake Silva’nın oğlunun erkek kardeşinin dul eşinin öldürmekten arandığının bilincindedir. Samimiyet, nostalji, barışma ve akşam yemeğinden sonra yatakta biten gecenin sabahında, Jake Silva’nın topal oğlu Joe’yu cinayet yerinde gören tanıkların olduğunu ve kendisini yakalayıp adalete teslim edeceğini söyler. Farklı yollardan Joe’nun saklandığı eve ulaşan ikili amaçlarına ulaşmak için her yola başvuracaktır.

Pedro Almodovar’ın Ang Lee’nin Annie Proulx’un romanından alınan 3 Oscar Ödüllü filmi “Brokeback Dağı”na bu kısa western’iyle cevap verdiğini iddia eden eleştirmenler oldu. Az karakterli bu modern western’de yarım saatin nasıl geçtiğini anlayamadım. Almodovar finali seyircinin tercihine bırakıyor.

Filmlerinde hep aynı teknik kadroya çalışma alışkanlığı olan İspanyol usta, görüntü yönetmeni José Luis Alcaine, kurgucu Teresa Font ve bestekar Alberto İngesias’tan verim almayı sürdürüyor. Hele bu filmin ardından gösterilen “İnsan Sesi / Human Voice”u izledikten sonra Alberto İnglesias’ın müzik partisyonlarıyla Almodovar’ın filmlerine nasıl zenginlik kattığına bir kez daha tanıklık ettik.

Yönetmen / Senaryo : Pedro Almodóvar

Görüntü Yönetmeni : José Luis Alcaine

Kurgu : Teresa Font

Müzik : Alberto Iglesias

Oyuncular : Pedro Pascal, Ethan Hawke, Manu Rios, Jason Fernandez, Pedro Casablanc, Sara Sálamo

İspanya / Western-Dram-Romantik / 31 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz