Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar SULLY

SULLY

1587
0

SULLY

“Sully” Tom Hanks’in başrolde oynadığı Clint Eastwood’un yönettiği 95 dakikalık biyografik-drama filmi.

Sully5

Clint Eastwood bugün 86 yaşında ve 30 dan fazla filmin yönetmenliğini yapan, eski bir oyuncu, Clint Eastwood hakkında şu günlerde, ne kadar yetenekli bir yönetmen olduğuna dair tartışmalar sürmekte.

Sully4

“Sully” filmi Chesley Sullenberger’in başından geçenleri aktardığı kitapdan yapılan, Jeffrey Zaslow ve Todd Komarnicki senaryolaştırmasıyla hazırlanmış bir film.

Sully2

“Sully” 15 Ocak 2009 yılında kalktıktan çok kısa bir süre sonra, kuş sürüsünün çarpmasıyla, tüm motorlarını kaybeden yolcu uçağının öyküsüdür. Tüm mürattebat ve yolcularıyla birlikte 155 kişinin başından geçenleri izleriz. Chesley Sullenberg karakterini filmde Tom Hanks’in abartısız, sakin, etkili oyunculuğuyla izlemekteyiz. Clint Eastwood’un da eski bir oyuncu olması nedeniyle, filmde oyunculuklarda bir kusur bulmamız mümkün değil. Tüm karakterler başarılı oyunculuk örnekleriyle karşımızda.

Sully3

15 Ocak 2009 da gerçekleşen olayı hatırlamamıza rağmen, filmi ilgi ile izliyoruz. Bunun çeşitli nedenleri var, günümüzde gerçek kahramanların pek olmayışı, anlatılanın gerçekten yaşanılan ve bir kahramanlık öyküsü olması, nedenlerden birisi. Diğer nedenlerden birisi, böylesi nadir gerçekleşen bir olay yaşandığında, tam olarak neler olur? Merakımızı giderme niyeti olabilir. Bir çeşit televizyon programlarından alıştığımız “Big Brother”, bize çevrilen versiyonuyla “Biri Sizi Gözetliyor” programları izleyicisi konumunda, olayları merakla bekliyoruz.

Sully6

1549 sefer nolu, Airbus A320 tipi uçakla kaptan Chesley Sullenberger nehire zorunlu iniş yaptığında kimse yaşananlara inanamaz. Bir uçak kazasında tüm yolcular sağ kurtulur. Daha önce biildiğimiz bir durum değildir. Bu gerçekten bir kahramanlık öyküsü mü, yoksa pilotaj hatasından kaynaklanan, sonu iyi biten bir kaza mıdır? Kaza araştırma komisyonu kaptan ve yardımcısını sıkıştırmaya başladığında, kamuoyunda da benzer tartışmalar izlenmeye başlar. Kaptan Chesley Sullenberg’de kendinden şüphe etmeye, vicdan azabı çekmeye başlar.

Sully1

Sonuç olarak “Sully” filmi baştan sona soluksuz izlenecek, yüksek tempolu bir macera filmi değil. Gerçek olaydan hareket ederek yaşanaları anlatan, kaptan “Sully” nin duygularına, iç dünyasına inerek, onu merkeze alarak olayları anlatmaya gayret eden, klasik Amerikan filmi standartlarını tamamen hissedebileceğimiz bir film. Tom Hanks hayranları ve Clint Eastwood yönetmenliğinde çekilen filmlerin hayranları kaçırmasın. İyi seyirler.

SULLY

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz