THE BANSHEES OF İNİSHERİN

Yılın en iyileri arasında gösterilen yapım, Dünya prömiyerini son Venedik Film Festivalinde yaptı. En İyi Senaryo (Martin McDonagh) ve En İyi Oyuncu ( Colin Farrell) kategorilerinde 2 ödül almayı başaran ”The Banshees Of İnisherin” muhtemelen Oscar yarışında da adını duyuracaktır. İrlanda İç Savaşı sırasında, 1923’te ıssız ve fakir bir adada geçen konusuyla film, 2 arkadaştan birinin arkadaşlıklarını aniden bitirmek istemesiyle yaşananları anlatıyor. Bu duygu yüklü, tedirgin edici filmi hınzır ve mizahi bir dille anlatan Martin McDonagh ilk kez ülkesi İrlanda hakkında film yapıyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

ARTIK SENDEN HOŞLANMIYORUM

Martin McDonagh’ın kariyerinin ilk üç filminin konularının ikisi ABD’de, diğeri Belçika’da geçmişti. İrlandalı yönetmen ilk kez ülkesinin yakın tarihinden, İç Savaş sırasında ıssız ve fakir bir adada geçen bir öykü anlatıyor. Aynı anda hem komik, hem sert, hem trajik, hem de dokunaklı olabilen film, erkekler arası dostluğun ve arkadaş kavgalarının benzersiz bir portresini çiziyor.

Martin Mc Donagh sinemaya tiyatrodan geçiş yapan bir yönetmen. 1970 yılında, İrlandalı bir ailenin oğlu olarak Londra’da doğdu. Tony ödüllü bir tiyatro yazarı iken, kamera arkasına geçtiği ilk filmi “Altıpatlar / Six Shooter” ile 2004’te En İyi Kısa Metraj Oscar Ödülünü kazandı. İlk uzun metrajlı filmi “İn Bruges”de (2008) 2 kiralık katilin patronları tarafından tatile yollandıkları Bruges’deki serüvenlerini anlattı.

Bir yazarın ve fidye için köpek kaçıran bir çeteyi merkezine alan “7 Psikopat / Seven Psychopats”da (2012) yine Colin Farrell’e rol verdi. Başyapıtı “3 Billboard Ebbing Çıkışı / Three Billboars Outside Ebbing, Missouri” 2017’de 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. 2 oyuncusu Frances Mc Dormand (En İyi Kadın Oyuncu), Sam Rockwell (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) ödüle ulaştı. Film kızının cinayetini aydınlatmak isteyen kararlı bir anneyi temel alıyor.

1923’te geçen konusuyla filmde, İrlanda İç Savaşı sırasında 2 arkadaştan birinin arkadaşlıklarını aniden bitirmek istemesi, ikisi için de endişe verici sonuçlar doğuran bir çatışma ortamı yaratır. Yaşlı olanı Colm (Brendan Gleeson) genci Padraic’e (Colin Farrell) “Artık seni sevmiyorum. Kemanımı huzur içinde çalmak istiyorum” der. Fedakar ve bekar kızkardeşi Siobhan (Kerry Condon) ile küçük bir evi paylaşan Padraic, ineklerinden sağdığı sütü satarak geçinmektedir.

ÖZGÜN BİR KARA MİZAH ÖRNEĞİ

Padriac’ın barışmaya ikna edemediği Colm’un dışında tek arkadaşı, kendisinden nefret eden polis memuru Peader’in (Gary Lydon) aylak oğlu Dominic’tir (Barry Keoghan). Colm’un eski can dostu Padraic’e durup dururken “Artık senden hoşlanmıyorum” demesiyle, basit görünen bu durum ikilinin yaşladığı kasabayı en derinliklerine kadar sarsar. Zira Colm israrcı eski arkadaşına “Bana her konuştuğunda bahçe makasımla bir parmağımı kesip sana atacağım” diyerek kararlılığını göstermiştir. Kasaba halkı sözünün eri Colm için endişelenmektedir.

Colm saplantı haline getirdiği radikal kararının arkasında durmakta gösterdiği direnciyle tutarlı bir tavır sergilediğini düşünür. Ancak iki tarafın da inatçılığı trajik bir hal alınca kasabadaki dengeler bozulur. Issız ve sakin ada halkı 1920’lerde alevlenen İrlanda İç Savaşındaki top atışlarını uzaktan kayıtsız izler. Martin McDonagh senaryosunda İnisherin adası sakinlerine sevecen bir göz ile bakar. Ancak özgün bir kara mizah örneği olan filmine derinlikli ve sarsıcı bir ton kazandırmada son derece başarılı olur. Senaryosu müthiş karakter tahlilleri barındırıyor.

Çoğu mutsuz olan ada sakinlerinden, müzisyenlik hobisiyle boş vaktini değerlendiren Colm, görmüş geçirmiş, yalnız yaşayan olgun bir insandır. Az tahsilli, basit bir insan olan eski arkadaşı Padraic, ona bakmak için evlenmemiş kızkardeşi Siobhan, otoriter polis memuru Peader, her fırsatta dövdüğü aylak oğlu Dominic, hep yalnızlık acısı çeken yaralı karakterler. Kitap kurdu, entellektüel birikimli, şehirde bir iş bulup İnisherin’den kurtulma hayalleri kuran Siobhan, filmde sağduyunun temsilcisi.

Film 2 arkadaşın arkadaşlıklarını bitirmelerinin öyküsünü, duygu yüklü, hınzır ve mizahi bir dille anlatıyor. ”İnisherin’in Ölüm Perileri” olarak tercüme edilebilecek film, tedirgin edici, yürek burkan öyküsüyle, izleyiciyi hem hüzünlendiriyor, hem güldürüyor. Anakaradan dışlarıdan acımasız ve ürkütücü gözüken İnisherin halkına içeriden bakıldığında sıcak insan ilişkileri görüyoruz.

YALNIZLIK ACISI ÇEKEN KARAKTERLER

Kara komedi ustası Martin McDonagh teknik kadrosuna sadakatini bu filmde sürdürüyor. Kariyerinin tüm filmlerinin müzik partisyonlarını hazırlayan Amerikalı bestekar Carter Burwell (68), “The Banshees Of İnisherin” için Burwell yönetmenin mahalli rengi yansıtması için bir partisyon hazırlamış. Carter Burwell’in biri Martin McDonagh başyapıtı “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”den olmak üzere 2 Oscar adaylığı var. Diğeri Tod Haynes’in “Carol”undan.

McDonagh’ın yine “Three Billboards…” ve “Seven Psychopaths”daki görüntü yönetmeni İngiliz kameraman Ben Davis (61) bu filmde İrlanda kırsalından pastoral tadlar içeren fotograflarıyla öne çıkıyor. “Sound Of Metal” ile 2021 En İyi Kurgu Oscar Ödülünü kazanan Danimarkalı Mikkel E. G. Nielsen (49) ise “The Banshees Of İnisherin”de McDonagh ile ilk kez çalışıyor.

İrlandalı yönetmen vatandaşı olan 4 başrol oyuncusundan mükemmel verim almayı başarıyor. Brendan Gleeson (Dublin 1955), Colin Farrell (Dublin 1976), Kerry Condon (Tipperary 1983) ve Barry Keoghan (Dublin 1992) görkemli performansları ve usta oyunculuklarıyla bir görsel şölen sunuyorlar. Son Venedik Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Volpi Kupası Ödülünü kazanan İrlanda’nın uluslararası şöhreti Colin Farrell, az tahsilli, uzağı göremediği için bir felakete sebep olan Padraic rolünde çok başarılı. Aynı yönetmen ile “Seven Psychopats”ta yer alan ve “İn Bruges”de En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülünü kazanan Colin Farrell, 12 Mart 2023’te dağıtılacak Oscar Ödülleri için adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Performansı Farrell’in altında kalmayan eski tüfeklerden Brendan Gleeson, sözünün eri, ince ruhlu Colm rolünde inandırıcı bir performans sergiliyor. Gleesonİn Bruges”deki rol arkadaşı Farrell’den rövanşını Oscar yarışında alabilir. Ünlü bir tiyatro oyuncusu olan, TV dizilerinden tanınan Kerry Condon yönetmen McDonagh’ın “Three Billboars..” başyapıtında da yer almıştı. Barry Keoghan Mark O’Connor’un “Stalker”i (2012) ile başlıyan kariyerinde, “Dunkirk”te (2017) Christopher Nolan, “Eternals”ta (2021) Chloé Zhao gibi 1. sınıf yönetmenlerle çalıştı. Barry Keoghan’ın sinemadaki en unutulmaz performansını, Yorgos Lanthimos’un “Kutsal Geyiğin Ölümü / The Killing Of Sacret Dear”deki, babasının ölümünün intikamını alan genç rolünde çıkarmıştı.

Yönetmen / Senaryo : Martin Mc Donagh

Görüntü Yönetmeni : Ben Davis

Müzik : Carter Burwell 

Kurgu : Mikkel Nielsen

Oynayanlar : Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan, Gary Lydon, David Pearse

İrlanda-ABD / Dram / 114 Dk.

1 YORUM

  1. muhteşem bir yazı olmuş,bu yazıyı okuyana kadar filme çok yüzeysel baktığımı farkettim,colin farellin mimikleri keoghan ın oyunculuğu, filmin havası,çok etkileyici

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz