THE BYE BYE MAN

Filmin yönetmen koltuğuna 1970 ABD doğumlu ” The Last Supper(1995), Kötülerin Karanlık Dünyası (1999), Hood Of Horror(2006)” filmleri ile korku sinemasında yer edinmeye çalışan Stacy Title oturmuş. Genç kadın yönetmen, korku filmleri ile bir yerlere gelmeye çalışıyor ama bunda ne yazık ki henüz başarılı olamadı. Son filmi ”The Bye Bye Man” da Hollywood’un 3. sınıf korku filmleri kategorisinde yer alabilecek bir çalışma olmuş.

Yapımcılar, yaz aylarında sinemaya gitmeyi tercih eden kızlı erkekli genç izleyicilerin korku filmlerini tercih ettiklerini bildikleri için yağmasa da damlar mantığı ile peş peşe bu tür ikinci sınıf filmleri vizyona sokuyorlar. The Bye Bye Man’ın konusu da bu güne kadar en az yüz kere işlenmiş bir konudan ibaret.

Biri kız üç genç, bir kasabada geçmişi hiç de parlak olmayan bir evi kiralarlar. Bu evde buldukları komodinden düşen madeni para ve komodinin içinde yazan ”söyleme-konuşma” kelimeleri üç genci korku dolu bir serüvenin içine sokarken ”The Bye Bye Man” ismini her şöyleyişlerinde bu şeytani yaratıktan kurtuluşları iyice zorlaşır. Tek kurtuluşları yapabilirlerse eğer ”The Bye Bye Man” ismini hiç bir yerde söylememektir…

Hoolywood, Boolywood, diğer ülkeler ve Türkiye, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar iyi bir korku filmine sahip değiller maalesef. Korku filmi çekmek bir sanattır ve her babayiğidin harcı değildir. Nasıl seyirciyi güldürmek zorsa korkutmakta zordur. Bazen, bütçesi kabarık korku filmlerinde konusunu beğenmeseler bile ünlü oyuncular para için rol alabiliyor. Bu bütçesi zayıf filmde, ünlü oyuncular Faye Dunaway ve Carrie-Anne Moss’un rolleri kısada olsa boy göstermeleri bana tuhaf geldi. Ya hatır için rol aldılar yada iş tamamen duygusal. Her iki durumda da iki tanıdık yüzü ortakoltuğuma oturarak perdede izlemek  beni mutlu etmedi dersem yalan olur.

Filmin oyunculukları orta düzeyde. Oyunculuğu ile öne çıkan bir oyuncu yok ne yazık ki. Kurgu fena değildi. Görsellik ve makyaj ise beni tatmin etmedi.

Sözün özü : Bu 40 dereceleri bulan Temmuz ayında korku filminden başka seçeneğiniz yoksa yada filmi bahane ederek sevgililerin birbirlerine sarılmalarına, ellerini tutmalarına olanak sağlayacak olan yapım sizin için iyi bir seçenek olabilir. Yukarıdaki  durumda değilseniz başka seçenekleri değerlendirmenizde fayda var. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz