Thor : Ragnarok

Thor : Ragnarok filminin yönetmen koltuğuna 1975 Yeni Zelanda doğumlu ”Moana (2016)” filminden tanıdığımız Taika Waititi oturmuş. Thor : Ragnarok, aksiyonla birlikte komedinin de  öne çıktığı hayli eğlenceli bir yapım. Ben kendi adıma söylemeliyim ki filmi sevdim ve izlerken hiç sıkılmadım. Hatta dahada ileri gitmem gerekirse, bu film bana göre bugüne kadar yapılmış en iyi Marvel yapımı.

Ragnarok ne demek? önce onu açıklayayım. Ragnarok, Asgard’ın yok oluşunu bildiren kehanete verilen isim. Thor (Chris Hemsworth), daha önce birkaç kez Loki (Tom Hiddleston) ile iktidar savaşı vermişti. Bu kez ablaları ölüm tanrısı Hela’ya (Cate Blanchett) karşı birlik olup iktidara geçmesini engellemeye çalışıyorlar. Loki, bu kez oldukça esprili ve sevimli bir karakter olarak hicvedilmiş. Filmde kimler yok ki.. Dr. Strange (Benedict Cumberbatch), Hulk (Mark Ruffalo), Odin (Anthony Hopkins), Skurge (Karl Urban), Heimdall (Idris Elba), Grandmaster (Jeff Goldblum), Matt Damon filme ayrı bir tat ve hareketlilik katıyorlar.

Çekicini Hela’ya kırdıran Thor, bu filminde Grandmaster tarafından arenada dövüştürmek için saçlarından da oluyor. Ama doğruyu söylemem gerekirse kısa saç Thor’u daha sevimli yapmış. Ancak, bundan sonra çekiç’i olmadan ne yapacak orasını bilmiyorum. Bu filmde çizgi roman kahramanının gücü net bir şekilde hissediliyor. Bunda yönetmen Taika‘nin katkısı oldukça fazla. Mizahla aksiyonu lezzetli bir şekilde beyaz perdeye aktarmayı başardığı için kendisini kutluyorum.

Filmin senaryosunu ve kurgusunu beğendim. Görsel efektler ve bilgisayar destekli sahnelerde tatmin edici. Oyunculuklar ise oldukça iyiydi. Özellikle Cate Blanchett‘i Ölüm Tanrısı Hela rolü ile çok beğendim. Karl Urban‘da çizdiği karakterle göze batan bir oyunculuk sergilemiş.

Sözün özü: Doğduğu topraklara, ailesine ve arkadaşlarına karşı sadık bir görüntü çizen Thor, benim beğenimi kazandı. Thor‘u Örümcek Adam‘dan sonra ikinci süper kahramanım olarak şuraya yazıyorum. Süper kahraman filmlerini sevmeyen izleyicilerin bile komedi ile aksiyonun ustalıkla harmanlandığı bu filmden zevk alacağını düşünüyorum. Eğlenceyi kaçırmamanızı tavsiye ederken Imax teknolojisi ile izlemenizi öneriyorum. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

  1. Nasıl beğenebiliyorsunuz ben kendi adıma anlamadım. Espriler yoğun kaçmış ve filmin ciddiyetini savurup götürmüş. Biraz daha ileri gitseler Deadpool izleyeceğiz sanki! Öte yandan Thor’un saçlarından olduğu çizgi romanlarda hiç geçiyor mu bilemem ama (ki çizgi roman evrenini çok takip etmemiş biriyim) saçlarının kazıtılmasını süper kahramanı başka bir boyuta taşımak için harcamak olarak nitelendirdim ben. Bazıları bu filmin zaten yeni gelecek olan Avengers filmi için ön hazırlık olarak değerlendirmiş. Orada ortaya çıkacak Thor ve Hulk’u da burada oluşturdular. Ancak ben iki karakteri de zarara uğramış buldum. Pek çok eleştirmen gibi ben de giderek Hulk’un küçülmesinden rahatsızım ve ilk defa kendi karakterinin konuşma azlığına bakarak geveze bir Hulk var diyebilirim. Bunu da sevemedim.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz