Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Yol Arkadaşım

Yol Arkadaşım

4859
0

Yol Arkadaşım filminin yönetmen koltuğuna ”Küçük Esnaf(2016)” filmi ile tanıdığımız Bedran Güzel oturmuş. BKM’nin yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosu ise İbrahim Büyükak’a ait. Yol Arkadaşım, seyirciye hoş vakit geçirtmeyi vaadeden bir yapım. Bunu da büyük ölçüde başarıyor. Filmden, Yeşilçam filmlerinde izlediğimiz Zeki Alasya-Metin Akpınar ikilisinin tadını almak mümkün. Aradaki tek fark küfür. Şimdiki genç nesil yönetmen ve oyuncular, küfürle ve argo konuşma ile sinema yapmayı seviyor. İşin tuhaf tarafı bu durum izleyicinin de hoşuna gidiyor. Salonda sağıma soluma baktığımda genç hanımefendilerin bile yakası açılmadık küfürlere güldüğünü gördüm. Lafın kısası, yanlarında çocuk olmadığı için hepsi halinden memnundu ama bu filmi küfürler nedeniyle ailece izlemek bence sakıncalı.

Onur(Oğuzhan Koç), işinde başarısız bir ilaç mümessilidir. İzmir’de yapılacak ilaç fuarına gitmeye hazırlanırken patronu tarafından işinden kovulur. İşten kovulmamış olsaydı Kurban Bayramında hem kız arkadaşının Ayvalık’da yaşayan ailesi ile tanışacak hemde ilaç tanıtımını yapıp bir taşla iki kuş vuracaktı. Üzüntü içerisinde ne yapacağını düşünürken ani bir kararla İzmir’e şirketin aracı ile gidip o tanıtımı yapmaya karar verir. Parası yolculuğa yeterli olmadığı için internetteki ”yol arkadaşım” uygulamasından kendisine yolcu bulur. Bu yolcu, hiç bir işte dikiş tutturamayan Şeref(İbrahim Büyükak)’tir. İkilinin yolculukları büyük sürprizlere gebedir artık….

Senaryodan kaynaklanan anlamsız boşluklar ve gereksiz laf salataları filmin akıcılığını bozmuş. Bu durum haliyle ister istemez filmin monotonlaşmasına yol açmış. Ben, ince zeka ürünü olan esprilere çok güldüm ama coşku ve devamlılık sağlanamadığı içinde üzüldüm. Filmde alt metinde verilen ”alnına ne yazıldıysa o olur” , ”Aşk tesadüfleri sever” ve ”su akar yolunu bulur” deyişleri güzel işlenmiş. Filmin sürprizi ise ünlü sunucu Acun Ilıcalı olmuş. Üç Adam’ın Eser Yenenler’i ise ”Üç Adam” esprisi ile filmde küçük bir rolle yer almış. Usta oyuncu Emre Kınay’ı ise uzun bir aradan sonra beyaz perdede görmek beni mutlu etti. İnşallah devamı gelir. Türk sinemasının ve genç oyuncuların Emre gibi ustalara ihtiyacı var.

Oyunculuklar orta halliydi. Çok iyi veya çok Kötü diyebileceğim bir oyuncu yoktu. Yönetmeninde oyuncu yönetimin de çok fazla bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Gördüğüm kadarı ile herkes rollerini evde çalıştığı gibi oynamış. Filmin müziklerini beğendim. Oğuzhan’ın final jeneriğinde seslendirdiği şarkıda çok hoştu.

Sözün özü: Yol Arkadaşım, Oğuzhan Koç, İbrahim Büyükak hayranlarının ve gençlerin seveceği bir film. Filmin hikayesi ve esprileri onları memnun edecektir. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz