Rian Johnson’un ‘BIÇAKLAR ÇEKİLDİ’si katil kim konulu polisiye filmlerin modern bir versiyonu

AGATHA CHRİSTİE’YE SAYGI DURUŞU

Hercule Poirot’yu akla getiren bir özel dedektifin cinayet soruşturmasına odaklanan, ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ havasındaki ‘Bıçaklar Çekildi’, uzun süresine rağmen zevkle izlenen bir polisiye. Rian Johnson mükemmel bir matematiğe sahip, kusursuz entrikalı senaryosunu, teatral yapısıyla öne çıkan bir mizansenle perdeye aktarıyor. Johnson’un ilgiyi baştan sona ayakta tutan, tansiyonu hiç düşmeyen sinema diliyle, sayısız sürpriz barındıran senaryosuyla, kalabalık ve olağanüstü bir oyuncu kadrosuyla film izlenmeyi hak ediyor. Film, katil kim, olası zanlılar, sırlar, yalanlar, üstün zekâlı dedektif, kurnaz katil gibi polisiyede aranan, olmazsa olmaz tüm unsurları bünyesinde barındırıyor. Viktor APALAÇİ

Belçikalı dedektif Hercule Poirot’yu akla getiren Benoit Blanc’ın, bir cinayet soruşturmasına odaklanan, ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ havasındaki ‘Bıçaklar Çekildi/Knives Out’ polisiye kraliçesi Agatha Christie’ye saygı duruşunda bulunan bir film.

Rian Johnson mükemmel bir matematiğe sahip, kusursuz entrikalı senaryosunu teatral yapısıyla öne çıkan bir mizansenle perdeye aktarıyor.

Filmin 130 dakikalık uzunluğuna rağmen Johnson ilgiyi baştan sona ayakta tutan, tansiyonu hiç düşmeyen sinema diliyle keyifli bir polisiyeye imzasını atıyor.

İsmini bir Radiohead şarkısından alan ‘Bıçaklar Çekildi’, bir polisiyede aranan katil kim, olası zanlılar, sırlar, yalanlar, cinayet sebebi, gizlenen gerçekler, üstün zekâlı dedektif gibi olmazsa olmaz bütün unsurları bünyesinde barındırıyor.

Herkesin gizli bir ajandası var

Agatha Christie, Sir Arthur Conan Doyle, Patricia Highsmith, Daniel Hammet gibi usta polisiye romanları yazarlarını modernize edilmiş haliyle senaryosuna taşıyan Rian Johnson, mizah sosuyla öyküsünü zenginleştirmeyi ihmal etmemiş.

Boğazı kesilmiş halde yatan yaşlı bir adam görüntüsüyle başlayan film, olayın geçtiği tarihi malikâneye gelen iki genç polisin burada yaşayan kalabalık bir aileyi sorgulamasıyla devam ediyor. Ölen 85 yaş doğum gününü kutlayan polisiye romanı yazarı milyarder Harlan Thrombey’dir (Christopher Plummer).

Kızı Linda (Jamie Lee Curtis), damadı Richard (Don Johnson), oğlu Walt (Michael Shannon), gelini Joni (Toni Colette), özel hemşiresi Marta (Anna de Armas), hayırsız evlat Ramson (Chris Evans) gibi ev sakinlerinin soruşturulması sırasında bu gizemli ailenin kirli çamaşırları ortaya çıkar.

Aileden birinin yüksek bir ücret karşılığı tuttuğu özel dedektif Benoit Blanc’ın (Daniel Craig) devreye girmesiyle esrar perdesi aralanır gibi olur. Doğum günü partisinin ardından ölü bulunan yaşlı yazarın en güvendiği kişinin, kendisini en son canlı görenin Güney Amerikalı hemşiresi Marta olduğunu öğreniriz.

Tüm aile bireylerinin açıklarını bulan özel dedektif, Komiser Columbo taktikleriyle, filmin ortalarına doğru Harlan’ın katilini bulur. Yüklü bir miras peşindeki aile bireylerinin kavgası, Harlan’ın vasiyetnamesini bıraktığı sadık avukatının (Frank Oz) devreye girmesiyle son bulur.

Girift bir olay örgüsünü çözerek Blanc’ın katili bulması entrikanın sonunu getirmez. Filmin ikinci yarısında dedektifi kimin tuttuğu, olayların merkezinde yer alan Marta’nın gizemli davranışlarının nedeni, mirasın paylaşımı gibi sorulara cevap aranır. Bir türlü bitmeyen entrikanın finalinde taşlar yerine oturur.

ABD’de yükselen milliyetçilik, ırkçılık eleştiriliyor

Cinayetin soruşturma aşamasında herkesin gizli bir ajandası olduğuna, tüm aile bireylerinin ve hemşire kızın gizlediği şeylerin açığa çıktığına tanıklık ediyoruz. Şüpheleri çok kişinin üzerine çeken senaryo filmin ortasına doğru katilin kim olduğunu açığa çıkarıyor. Sonra olayın kahramanlarının davranış şekillerine odaklanarak, finalde cinayet dosyasını toparlamayı başarıyor.

Klasik bir cinayet sorgulamasının modernize edilmiş hali olarak nitelendirdiğimiz ‘Bıçaklar Çekildi’, Trump Amerika’sında yükselen milliyetçilik ve ırkçılığı eleştirirken, Marta’nın oturma izni olmayan yaşlı annesi üzerinden göçmen sorununa da parmak basıyor.

Film boyunca aile bireylerinin Harlan’a bakan özel hemşire Marta’nın hangi ülkeden geldiği konusunda karar veremediklerini görüyoruz. Yaşlı yazara babası gibi bakan, patronunun güvenini ve sevgisini kazanan Marta’nın Brezilyalı mı, Ekvatorlu mu, Paraguaylı mı, Uruguaylı mı olduğu konusunda aile bireylerinin bir mutabakatı yok.

Filmin müthiş bir oyuncu kadrosu var. En küçük roller dahi ünlü oyuncular tarafından canlandırılıyor. Aralarında sivrilen dedektif Blanc rolündeki Daniel Craig oluyor. İngiliz aktör (62) Hollywood’un son James Bond’u.

Kübalı genç ve güzel aktris Ana de Armas, özel hemşire Marta rolüyle bu yıl Altın Küre’de En İyi Aktris ödülüne aday gösterildi. Henüz vizyona girmeyen son James Bond filmi ‘No Time To Die’da izleyeceğimiz Armas (32) ‘Black Runner 2049’ ve ‘War Dogs’da (2016) oynamıştı.

Hollywood’un yıkılmaz çınarı, karakter rollerinin duayen aktörü, 91 yaşında üretkenliğini sürdüren Christopher Plummer, bilinen rahatlığıyla aile reisi Harlan’ı canlandırıyor. Kanadalı aktör ‘Beginners’ (2012) ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülünü kazandığında 82 yaşındaydı.

Karizmatik bir aktörün, Tony Curtis’in kızı Jamie Lee Curtis (62) kendisine çok yakışan beyaz saçlarıyla ailenin otoriter kızı Linda’ya hayat veriyor.

Sorunlu erkek kompozisyonlarının bir yenisinde izlediğimiz, babası tarafından dışlanan Walt rolünde Michael Shannon, şüpheleri üzerine çekmede çok başarılı.

Oscar Ödülüne aday gösterildiği ‘Altıncı His’ başyapıtının unutulmaz oyuncusu Avustralyalı Toni Colette, parasız kalmış sorunlu dul gelin Joni’de rolünün hakkını veriyor.

Marvel kahramanı Captain America ile ünlenen Chris Evans (39) Ramson rolünde yeteneksiz bir aktör olduğunu sergileme fırsatını kaçırmıyor.

Macera filmlerinden tanıdığımız Don Johnson’un (71), 85’lik emektar M. Emmeth Walsh’ın, avukatı oynayan yönetmen- aktör Frank Oz’un filmde kısa rolleri var.

Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Rian Johnson (47) Neo-Noir türündeki ‘Asi Gençlik/Brick’ (2005) ile ilk çıkışını yapmış, dolandırıcılık komedisi ‘Bloom Kardeşler’ ve ‘Tetikçiler/Looper’ (2012) ile dikkati çekmişti. Rian Johnson son Star Wars filmi ‘Son Jedi/The Last Jedi’nin (2017) senaryo yazarı ve yönetmeniydi.

Akademi MARRİAGE STORY‘yi 7, THE İRİSHMAN’i 10 dalda Oscar’a aday gösterdi. MARRİAGE STORY‘den 3 oyuncu (Scarlett Johansson,Adam Driver,Laura Dern), THE İRİSHMAN‘den 2 oyuncu (Al Pacino, Joe Pesci) Oscar adayı. Naum Baumbach En İyi Orijinal Senaryo dalında, Martin Scorsese En İyi Yönetmen dalında Oscar ödülü için yarışacaklar.

önetmen / Senaryo : Rian Johnson

Görüntü Yönetmeni : Steve Yedlin

Müzik : Nathan Johnson

Oyuncular : Daniel Craig, Chris Evans, Michael Shannon, Ana de Armas, Lakeith Stanfield, Jamie Lee Curtis, Don Johnson, Tony Collette, Lakeith Stanfield, Christopher Plummer

ABD / Polisiye-Suç-Komedi / 130 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz