İlginç bir Yarışma Filmi

“County Lines / Uyuşturucu Kuryesi Çocuklar”

Gerçekten yaşanmış olaylardan yola çıkarak yazıp yönettiği ilk uzun metrajı “County Lines” ile Henry Blake, İngiltere’deki yasa dışı uyuşturucu ticaretinin toplumda ve aile bireylerinde oluşturduğu yıkımı ele alıyor.

Geceleri uzun saatler boyunca çalışan annesiyle küçük kız kardeşine maddi destek sağlamaya çalışan on dört yaşındaki Tyler, mahallenin “girişimcisi” Simon’un dikkatini çeker. Okulda sorunlar yaşayan, ailenin iki yakasını bir araya getirmekte zorlanan annesinin ve ilgi bekleyen kız kardeşinin sorunlarını yüklenmeye çalışan Tyler, ısmarladığı yemekler ve aldığı hediyelerle kolayca etkisine girdiği, arabası ve yaşam tarzıyla kendisine göre lüks içinde yaşayan Simon tarafından uyuşturucu kuryesi olarak eğitilir.

Hiç hazırlıklı olmadığı bir dünyaya baştankara dalan Tyler, özellikle eve ciddi bir para getirmeye başladığında, madde kullanımlarının, umutsuz bağımlılıkların ve vahşi şiddetin dünyasına giderek uyum sağlamaya başlar. Ta ki bu meslekte ticaretin “ikincil zararı” olan harcanabilir bir nesneye dönüştüğünü anlayana kadar…

Sağlam bir oyuncu yönetimi ile desteklenen bu çarpıcı drama, özellikle İngiliz kent hayatının hâlâ kanamakta olan bir yarasına parmak basan, küçük bir film olsa da ele aldığı sorunun büyüklüğüyle çok etkileyici bir film.

Yönetmen / Senaryo : Henry Blake

Görüntü Yönetmeni : Sverre Sørdal

Kurgu : Paco Sweetman

Müzik : James Pickering

Oyuncular : Harris Dickinson, Ashley Madekwe, Marcus Rutherford, Chizzy Akudolu, Conrad Khan, Carlyss Peer, Johanna Stanton

İngiltere-Belçika / Dram / 90 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here