Köpek ve İnsanın Dillere Destan Dostluğu..

Jack London’un romanından defalarca filme uyarlanan bu hikayeye, bu kez Harrison Ford derinlik katmış ama büyük Saint Bernard türü köpek Buck’un gözleri, derin bakışları beni daha çok etkiledi. Bir kısım sinemaseverden eleştiri almış efektlerin abartı görünmesi. Elbette görsel efekt olduğu belli oluyor ama filme biraz renk katmak için efekt kullanılmasında bir zarar görmedim şahsen.

Alaska’nın zorlu hava şartlarında mektup taşıyan bir kızak köpeğine dönüşmesi Buck’ın en mutlu ve güçlü an’larını bize gösteriyor. Kaliforniya’daki evcil hayatından koparılan Buck, Alaska’da vahşi yaşamda hayatta kalmak ve grubun lideri olmak için büyük mücadele veriyor. Bu yolculuk, Buck’ın kendini ve gerçek potansiyelini keşfetmesini sağlıyor.

Evcil bir hayvandan, kaçırılarak kendi içindeki gücü ve vahşi sesi keşfeden bir köpeğe dönüşmesi yani aslen özüne dönmesi hikayenin güçlü kısmı. En evcil sandığımız hayvanın bile içinde, atalarından gelen vahşi doğa unsurları var. Bu da bence hayranlık uyandırıcı.

Bu kitabın dolayısıyla filmin de isminin ; Vahşi Doğanın Çağrısı veya Vahşi Yaşamın Çağrısı veya Yaban Hayatın Çağrısı diye çevrilmesini yeğlerdim. Vahşetin Çağrısı dendiğinde sanki bol kan akacak bir cinayet filmi ismi gibi tınlıyor.

İnsanların, hayvanları kendi çıkarları için kullanmaları eğer iyi bir sahibin elindelerse, tamamen güzel bir dostluğa dayalı oluyor lakin durumu hor kullanmaya kadar götüren ve köpekleri öldürene kadar kızak çektiren ve altınları bulma hırsından gözü dönmüş karakter Hal’un (Dan Stevens), Harrison Ford’un oynadığı ailesinin yasını tutan, kendini içkiye vurmuş ve altınlara çok da önem vermeyen karakter John ile savaşı yine çocuklara güzel mesaj veren nitelikte.

Ben 14 yıl bakıp sonra kaybettiğimiz köpeğimiz Ponçik’in verdiği duygusallıkla izledim filmi. Köpek sahibi olanlar bu tür filmleri bir başka izliyor. Çocukların da görmesi gereken bir film. Hayvan sevgisi konulu filmler, bizimki gibi vahşileşen toplumlara birebir terapi gibi..

Yönetmen : Chris Sanders

Senaryo : Michael Green

Görüntü Yönetmen : Janusz Kaminski

Müzik : John Powell

Oynayanlar : Harrison Ford, Karen Gillan, Omar Sy, Bradley Whitford, Dan Stevens, Colin Woodell, Cara Gee, Jean Louisa Kelly

ABD / Macera-Dram-Aile / 100 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

2 YORUMLAR

  1. Buck’un bakışları ne kadar güzel, çok eskiden buna benzer bir film seyrettiğimi hatırlıyorum ve evet film adı kesinlikle önerdiğiniz adlardan biri olmalıymış , doğa görselleri şahane bu arada, dünyada ne kadar güzel yerler var yaa

    Yorumunuz sade kısa ve öz ?? bazen sırf yazıyı uzun tutmak için öyle boğuyorlarki yazıyı, okurken yoruluyorum ?

    ???

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz