Vahşiler

VAHŞİ OLAN KİM?

Vahşiler filminin yönetmen koltuğuna 1970 ABD doğumlu ” Çılgın Kalp(2009), Kardeşim İçin(2013), Black Mass(2015)” filmleri ile tanınan Scott Cooper oturmuş.

İnsanlığın kendini sorguladığı kitaplar bol miktarda yazıldı ve filmleri sinema salonlarında gösterilerek siyahı, beyazı, sarı benizlisi, kızıl derilisi seyircinin karşısına çıkarıldı. Yargılama, insanların vicdanlarına bırakılarak gerçeklerle yüzleşmesi sağlandı. Bu filmde de yine birbirlerine düşman olan ırkların gerçeklerle yüzleşmesi hikaye ediliyor.

1800’lü Yılların Amerika’sın da en yakın arkadaşlarının Kızılderililer tarafında katledilmesiyle kalbi katılaşan ve tam bir Kızılderili avcısına dönüşen ABD süvari yüzbaşısı Blocker, komutanı tarafından kanser olan Cheyenne savaş şefi Hawk ve ailesini Montana’daki kabile topraklarına götürmek için görevlendirilir. Blocker, ABD Başkanının emri olan bu görevi önce kabul etmez ama komutanın tehditleri sonucunda mecburen ekibi ve kızılderili ailesi ile birlikte yola koyulur.. Yolculuk esnasında Kızılderililerin baskını sonucu eşi ve üç çocuğu öldürülen Rosalie’ne rastlar. Rosaline’de yanına alan Blocker’ın bu yolculukta fikirleri tamamen değişecektir..

Bir yol hikayesinin anlatıldığı Western, akış içerisinde ana temposundan uzaklaşsa da genelinde 133 dakika süresi içerisinde sıkılmadan kendini izlettiriyor. İnsan oğlunun doymak bilmeyen aç gözlülüğü, yaşadığı toprakların mutlak sahibi olma iç güdüsü bu filmde de vurgulanırken, ”biz niye-ne için birbirimizi öldürüyoruz?” sorusu ana tema olarak ele alınıyor.

1800’lü yıllarda 70 milyon Kızılderiliyi katledip tarihin en büyük soykırımını yapan Amerika’nın günümüzde barış sağlayacağım diyerek Ortadoğu’yu karıştırması da şu sıralar Dünyanın gündeminde. ABD’nin asıl amacının Ortadoğu’da bulunan zengin petrol yataklarına sahip olmak isteğini herkes biliyor. Hollywood yapım şirketlerinin, kendilerini sert biçimde eleştiren Ortadoğu filmlerini de en kısa zamanda çekmelerini istiyorum.

İnsanlığın var olduğundan bu yana ”Rabbena, hep bana” demek kavga çıkartıp bölünmelere yol açıyor ne yazık ki! Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” demekte teslimiyetçiliğe giriyor ama dokunulduğunda da o neme lazımcı mülayim görünüm değişiyor ve vahşileşiyor. Biz insanlar, her şeyi eleştiririz ama asla eleştirilmeyi sevmeyiz ve eleştirilince kızarız. Halbuki, eleştirilmek güzeldir. Hatalardan ders alıp yeni hatalar yapmamak gerekir. Ben söylüyorum ama insan denilen aç yaratık dünyayı yeyip bitirmeden, kendini tüketmeden doyar mı? Cevabınızı duyar gibiyim. Evet, bence de öyle…

Filmin kurgusunu, olay örgüsüne uygun müziklerini ve kamerasını beğendim. Oyunculuklar ise orta düzeydeydi. Rosamund Pike‘ın oyunculuğunu beğendim. Diğerlerine göre üst düzey bir oyunculuk sergilemiş.

Sözün özü: Vahşiler, hem konu, hem oyuncu, hemde görsel olarak benim gibi Western seven izleyicilerin salondan mutlu ayrılacağı bir yapım. Hafta sonu, dram, aksiyon, macera arayan izleyiciler için ideal bir seçim olabilir. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz