Yangın Yeri  /  Wildlife 

PAUL DANO’NUN İLK YÖNETMENLİĞİ

Kan Dökülecek’ (2007), ‘Küçük Gün Işığım’ (2006) gibi iddialı filmleri ile Hollywood’un en iyi genç karakter aktörleri arasında gösterilen Paul Dano’nun ilk yönetmenlik denemesi ‘Yangın Yeri/Wildlife’ mayısta Cannes’ın yan bölümü Yönetmenler Haftası’nda Açılış Filmi olarak prömiyerini yaptı. Çağdaş Amerikan edebiyatının en ünlü yazarlarından Richard Ford’un romanından beyaz perdeye uyarladığı film ile Dano, Torino Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

1960’ların ekonomik kriz yıllarında, Amerika’nın Kanada hududundaki kuzeybatı eyaleti Montana’da, tek çocuklu göçmen bir ailenin dramını anlatıyor film. Dönemin atmosferini yansıtmadaki başarısıyla, iyi öykü anlatıcılığıyla, toplumsal eleştirisinin etkileyiciliğiyle, Paul DanoYangın Yeri’ ile tam not alıyor.

Dano’nun, hayat arkadaşı Zoe Kazan ile birlikte yazdığı senaryo, Amerikan taşrasında küçük insanların yaşadığı çıkışsızlığı ustalıkla gözler önüne seriyor. Sinemacı bir aileden gelen Zoe Kazan’ın babası senaryo yazarı Nicholas Kazan, dedesi ise İstanbul doğumlu, iki Oscar Ödülü sahibi Elia kazan.

Film, bir erkek çocuğun gözünden orta direk bir Amerikan ailesinin parçalanma sürecine odaklanıyor. Sakin, sorunsuz, ailesine bağlı, 14 yaşındaki Joe, ev hanımı bir anne (Jeanette) ve golf oyuncusu bir babanın (Jerry) oğludur.

Silik, kişiliksiz ve tutarsız bir adam olan Jerry (Jake Gyllenhaal) ani bir şekilde işten çıkarılınca büyük bir yıkıma uğrar. Zira hiçbir işte tutunamamakta ve ailesini bir kasabadan diğerine sürekli göçe zorlamaktadır. Kocasına destek veren Jeanette (Carey Mulligan), hayattaki amacını kaybetmiş olan Jerry’nin evlerinin yakınındaki bir orman yangınını söndürmeye çalışan ekibe katılmasıyla yine yalnız kalır.

 

Babasının yokluğunda zamanından hızlı büyümek zorunda kalan Joe, ailesini ayakta tutmak için çabalamak zorunda kalır. Yüzme hocalığı işine giren Jeanette, terk edilmiş olmanın travması içinde, yüzme öğrettiği fırsatçı zengin bir iş adamının tuzağına düşer. Annesinin gözleri önünde acıklı hallere düşmesi karşısında çaresiz kalan Joe, ailesini tekrar bir araya getirebilecek midir?

Film, bu soruya cevap vermeye çalışırken, Amerikan taşrasında, birbirlerini severek evlenen bir çiftin tükenen evliliklerini, çocukları Joe’nun gözünden naklediyor. Paul Dano’nun aksamayan, tansiyonu düşmeyen, ilgiyi sürekli ayakta tutan mizansenine iki deneyimli oyuncu Carey Mulligan ile Jake Gyllenhaal destek veriyor. ‘Bağımsızlık Günü’ adlı romanıyla Pulitzer Ödülü kazanan Richard Ford, eserleri sinemaya az uyarlanan bir yazar. Paul Dano, Ford’un eseriyle sinemaya sağlam bir giriş yapıyor.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

  1. Jerry i anlatırken silik, kişiliksiz, tutarsız şeklinde nasıl tanımlayabilirsiniz ? Fakir ama gururlu gibi klişe bir söz bile bundan kat kat daha doğru ve yerinde olurdu. Filmi izlemeyen biri eleştiri mi yazmış acaba dedirttiniz? 😀

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz