Wildlife  /  Yangın Yeri

PAUL DANO’NUN İLK YÖNETMENLİK DENEMESİ

Kan Dökülecek’ (2007, P.T. Anderson), ‘Küçük Gün Işığım’ (2006) gibi filmlerle Hollywood’un en iyi genç karakter aktörleri arasında gösterilen Paul Dano’nun ilk yönetmenlik denemesi ‘Yangın Yeri/Wildlife’ Cannes’ın yan bölümlerinden Yönetmenler Haftası’nda Açılış Filmi olarak gösterildi.

Konusu Richard Ford’un romanından alınan filmin senaryosunu Paul Dano, hayat arkadaşı Zoe Kazan ile birlikte yazdı. Sinemacı bir aileden gelen Zoe’nin babası, senaryo yazarı Nicholas Kazan, dedesi ise İstanbul doğumlu, iki Oscar Ödülü sahibi Elia Kazan.

60’lı yıllarda geçen konusuyla film, bir erkek çocuğun gözünden orta direk bir Amerikan ailesinin parçalanma sürecine odaklanıyor. Sakin ve sorunsuz bir çocuk olan Joe, annesinin (Carey Mulligan), silik ve kişiliksiz bir adam olan babasının (Jake Gyllenhaal) yokluğunda, ailenin sorumluluğunu üstlenmesine tanık oluyor.

Amerikan taşrasında birbirlerini severek evlenen bir çiftin tükenen evliliklerini çocukları Joe’nun gözünden nakleden film bir yeni yetmenin ailesiyle ilişkilerine de ışık tutuyor. Paul Dano’nun aksamayan, ilgiyi sürekli ayakta tutan mizansenine iki deneyimli oyuncu; Carey Mulligan ile Jake Gyllenhaal destek veriyor.

Richard Ford çağdaş Amerikan edebiyatının en ünlü roman yazarlarından (Bağımsızlık Günü’ Pulitzer Ödüllü) olmasına rağmen sinemaya az uyarlanan bir yazar. Paul Dano, Ford’un eseriyle yönetmenlik hayatına sağlam bir giriş yapıyor.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here