Whitney

MÜTHİŞ BİR BELGESEL: ‘WHİTNEY’

71. Cannes Film Festivaline damgasını vuran bir belgesel, 20. yüzyılın en büyük kadın şarkıcısı ‘Whitney Houston’un fırtınalı hayatına ışık tutuyor.

200 milyon albüm satan, ‘dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı’ unvanına adını yazdıran, The Bodyguard (1992) filminde söylediği ‘I Will Always Love You’ ile müzik tarihinin en çok satılan albümüne imzasını atan Whitney Houston, gelmiş geçmiş en ışıltılı diva idi.

“20. yüzyılın en tanrısal, güzel sesiyle herkese ilham vermiş, başarılı bir kadını uyuşturucu bağımlısı yapacak, sonunda öldürecek kadar kederlendiren şey ne olabilir?” sorusuna Kevin Macdonald ‘Whitney’ belgeselinde cevap arıyor.

Şarkıcının en yakın arkadaşları ve aile üzerinden oluşan 60 kişilik bir grupla yapılan söyleşilerden derlenen filmin senaryosu izleyiciyi hayrete düşürecek cinsten…

Şöhretin getirdiği dayanılmaz yükü omuzlarında taşıyamamış, trajik sonuyla hayranlarını ağlatmış, öldüğü gün ABD’de ulusal matem ilan edilip, bayrakları yarıya indirtmiş Whitney Houston, 2012’de Beverly Hills Hilton otelinin bir odasında ölü bulunmuştu.

Trajedilerle dolu 49 yıllık kısa bir hayat süren Houston’un bir küvetin dibinde son nefesini vermesinden üç yıl sonra kızı Bobbie Kristina Brown aynı ölümle annesinin yanına gitti.

Müthiş bir arşiv taramasının eseri olan film, Houston ailesinin gösteriş, şaşaa, keder ve korku dolu hikâyesi.

Dönemin en ünlü seslerinden Dionne Warwick’in kuzeni olan Whitney, ünlü şarkıcı Bobby Brown ile inişli- çıkışlı ve fırtınalı 14 yıllık bir evlilik yaşamıştı.

Kokain bağımlısı olduğu için topluma kötü örnek olmuş Whitney, annesiyle babası boşandıktan sonra her ikisiyle de iyi geçinememiş, ölüm döşeğinde af edilmeyi bekleyen babasını görmeye gitmemiş, cenazesine katılmamıştı.

Gençliğinde şarkıcı olan annesiyle birlikte sahneye çıkmaya başlamış, çeşitli aşklar yaşamış, en yakın arkadaşıyla lezbiyen bir ilişki yaşamış Whitney, Bobby Brown’dan boşandıktan sonra bütün servetini kaybettiği için kokainden yıpranmış vücuduyla turneye çıkmaya mecbur kalmış, sesini kaybettiği için sahnedeyken yuhalanmıştı.

2000 yılında ‘One Day In September’ ile En İyi Belgesel dalında Oscar Ödülü kazanan Kevin Macdonald, türün ustası olduğunu ‘Whitney’de yineliyor.

McDonald, Ugandalı diktatör İdi Amin’in hayatına odaklanan, ‘İskoçya’nın Son Kralı’ (2006) filmiyle, bu rolü canlandıran Forest Whitaker’e En İyi Yardımcı Aktör Oscar ve Altın Küre ödüllerini kazandırmıştı.

Whitney’ belgeseli sayısız rekor kırmış bir şarkıcının fırtınalı hayatının ardındaki skandalları, perde arkası olayları, sırları, zaferleri ve gizemiyle Whitney Houston efsanesi hakkında merak edilen detaylara ışık tutuyor.

Film notum:

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here