Yaratılan

Tanrım, ben bir canavar yarattım!

Dünyada nefret, kötülük, çirkinlik kadar sevgi, iyilik ve güzelliğin de var olduğunu anlatan, Çağan Irmak’ın üstüne titreyerek hazırladığından emin olduğumuz Frankenstein hikayesi olarak çekilen Yaratılan dizisine bir şans verebilirsiniz. Toplamda 8 bölümden oluşan dizi keyifli kurgusu sayesinde bir solukta izleniyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı Yaratılan dizisi 20 Ekim itibariyle Netflix kütüphanesine eklendi. Başrollerinde Taner Ölmez, Erkan Kolçak Köstendil ve Şifanur Gül yer alıyor, onlara eşlik eden diğer oyuncularsa şöyle sıralanıyor : Bülent Şakrak, Durul Bazan, Esra Ruşan, Devrim Yakut, Engin Benli, Şehsuvar Aktaş.

Fantastik ve korku edebiyatının kült eserlerinden olan Mary Shelley’nin Frankenstein kitabına dayanan hikayesi Çağan Irmak’ın çok da uzak olmadığı bir tür aslında. 2008 yılında Ulak filmiyle yine fantastik bir deneme yaptığını hatırlatalım. Ülkemizin genel olarak başarı yakalayamadığı bir tür fantastik ve bilim kurgu türü; ancak Yaratılan dizisi bu durumu değiştiriyor. Renk paletinin hikayenin atmosferine oldukça yakıştığını söyleyebiliriz. Çağan Irmak, Ulak filminde olduğu gibi hikayeyi yine bir anlatıcı aracılığıyla seyirciye sunuyor.

Tanrım, ben bir canavar yarattım!” repliği Frankenstein kitabının ya da filminin en temel anlatısı sayılabilir; ancak okudukça ya da izledikçe görünenin ötesindeki kötülük düşüncesini tekrar sorgulatır. Frankenstein için; iyinin ve kötünün kusursuzca mukayese edildiği, güzellik ve çirkinlik kavramlarının yer değiştirdiği, Tanrı olmak arzusunu ve kibrini detaylıca görebileceğimiz bir eser diyebiliriz.

Frankenstein ve onun yaratığını, hikayenin ana merkezine koyulan antagonist ve protagonist karakterlerin en büyüleyicilerinden sayabiliriz. Hikaye konusu ve karakterleriyle bütün olarak o kadar etkileyici ki, üstünden geçen tüm o yıllara rağmen asla eskimiyor. Zaten zaman zaman da farklı yönetmenler tarafından kendi üsluplarına göre uyarlamalarını izliyoruz.

Çağan Irmak, klasik anlatıdan yola çıkarak izlediği yolda farklı yollara sapmadan, ama kendi dokunuşlarını da yaparak bir rota izliyor. Sonuç olarak dram dozu yerinde, oyuncu yönetimi oldukça başarılı bir dizi ortaya çıkıyor. Taner Ölmez (Ziya) Doktor Frankenstein olarak konumlandırılırken, Erkan Koçak Köstendil (İhsan) Frankenstein’in yaratığı olarak muazzam bir iş çıkarıyor. Dizide yer alan diğer oyuncular arasında rolüne yakışmayan ya da başarısız sayılabilecek herhangi bir oyuncu yok.

Türkiye sineması ya da dizileri söz konusu olduğunda, fantastik kültür izleyicinin çok sevdiği bir tür olmasına rağmen, Türkiye’de gerçeklik algısından çıkıldığında bir türlü kabul görmeyen bir alan olarak konumlanıyor. Özellikle Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter filmlerinin ülkede gördüğü ilgiyi düşünürsek, yönetmenlerin ve senaristlerin bu tür sinemaya yönlenmeleri şaşırtıcı değil. Yine de seyircinin ülke kültürüyle bağdaştıramadığı mitler nedeniyle, filmleri çeken bizden bir yönetmen olduğunda tür fazla kabul görmüyor. Bu durumun hızla değişmesini ve çok sevilen fantastik türünde de güzel eserler izlemeye devam etmeyi arzu ediyoruz.

Dizinin Hikayesi

Dizinin konusundan biraz bahsedersek; Ziya çocukluğundan gelen merakı, babasının doktor olması ve annesini koleradan kaybetmesi nedeniyle zaten çok istediği doktor olma hayaliyle İstanbul’a gidiyor. Daha gitmeden Kitab-ı Kıyam olarak geçen kitabın peşine düşüyor; ancak İstanbul’a vardığı ilk dakikada başına gelen talihsizlikler sayesinde evsiz ve parasız kalıyor. Yaşadığı ve yaşayacağı zorluklar Ziya’yı yıldırmıyor ve tıbbiyeye kaydını yaptırıyor. Rastlantı gibi duran bazı durumlar sonucu İhsan’la tanışıyor. İhsan; Fransa’da doktorluk eğitimi almış, oldukça zeki, bilgili, başarılı; ama sıra dışı fikirleri olan bir doktor profili çiziyor. Sırf farklı ve yenilikçi tavrı nedeniyle öğretmenlikten uzaklaştırıldığını ve yalnızlaştırıldığını öğreniyoruz. Ziya, İhsan’ın yenilikçi duruşunu kendisine benzetiyor ve onunla aynı çatı altına girebilmek için pek çok yol deniyor. Sonrası malum…

Ziya’nın hayat matematiğinde insanın hiç ölmemesi yatıyor. Bunu da rahatlıkla dile getiriyor. İhsan, bu konu hakkında Ziya kadar cüretkar olmamasına rağmen, Ziya’nın ısrarları ve Tanrı olma fikrinin cazip düşüncesiyle Ziya’nın planlarına ortak oluyor. Ölü bir insanı geri getirmeye çalışırken işler bekledikleri gibi gitmiyor ve İhsan yıldırım çarpması sonucu yanarak ölüyor; fakat yaratıcı konumundaki Ziya bu durumu kabul etmeyerek İhsan’ı geri getiriyor. Fikir olarak mucize gibi görünen bu durum daha başından öyle olmadığını belli ediyor. Ziya başarısının aslında büyük bir başarısızlık olduğunu fark edince İhsan’ı daha doğrusu yeni doğmuş gibi duran bu yaratığı kaderine terk edip İstanbul’dan kaçıyor.

Frankenstein’ın en etkileyici repliklerinden biri de yaratılanın, yaratıcısına “baba” demesidir; çünkü bu ölümden geri dönüş aslında bir bakıma yeniden doğuşu temsil ediyor. Yeniden dünyaya gelen bu yaratık daha en başından baba olarak gördüğü insan tarafından ihanete uğruyor. İhsan, bir zamanlar İhsan olmasına rağmen, artık kim olduğunu bilmiyor. Dünyada bir başına kalmış bir bebekten farksız, hatta yeni doğmuş ve sokakta kalmış bir bebeğin ondan çok daha fazla şansı var diyebiliriz; çünkü yeni doğan bebek masumluğunun karşısında İhsan’ın yetişkin bedeni ve yanıklarla kaplı korkunç bedeni duruyor. İhsan belki de ilk kez insanoğlunun özündeki saf kötülükle tanışıyor.

Ama tüm insanlar kötü müdür?

Dünyada nefret, kötülük, çirkinlik kadar sevgi, iyilik ve güzelliğin de var olduğunu anlatan, Çağan Irmak’ın üstüne titreyerek hazırladığından emin olduğumuz Frankenstein hikayesi olarak çekilen Yaratılan dizisine bir şans verebilirsiniz. Toplamda 8 bölümden oluşan dizi keyifli kurgusu sayesinde bir solukta izleniyor.

Yönetmen / Senaryo : Çağan Irmak

Görüntü Yönetmeni : Ahmet Sesigürgil

Kurgu : Ahmet Can Çakırca

Müzik : Can Azbazdar

Oyuncular : Taner Ölmez, Erkan Kolçak Köstendil, Şifanur Gül, Bülent Şakrak, Devrim Yakut, Durul Bazan, Macit Koper, Aram Dildar, Engin Benli, Şehsuvar Aktaş, Sema Çeyrekbaşı

Türkiye / Dram / 8 Bölüm 40 Dk.

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz