Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar YENİ AHİT “Le Tout Nouveau Testament”

YENİ AHİT “Le Tout Nouveau Testament”

1556
0

Yeni Ahit, bol ödüllü, 113 dakikalık Fransa-Belçika-Lüksemburg yapımı fantastik kara komedi bir film.

YENİ AHİT

 

Film Ekimi kapsamında gelen Yeni Ahit, şimdi vizyonda. Aynı zamanda Belçika adına bu yılın yabancı film Oscar adayı olmuş.Filmin aldığı ödüllerden birkaçı,

2015 Biografilm (Bolonya) Avrupa İzleyici Ödülü

2015 Haugesund İzleyici Ödülü, Neşe Ödülü

YENİAHİT1

Belçikalı oyun yazarı, senarist ve yönetmen Jaco Van Dormael’in “Bay Hiçkimse” (2009) den sonraki bu filmi, ilk kez Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi.

YENİAHİT2

Filmin bizi götürdüğü dünya şöyle tasarlanmış, Tanrı, girişi, çıkışı olmayan 4 odalı bir apartmanda karısı ve 10 yaşındaki kızıyla Brüksel’de yaşıyor. Baba, iğrenç bir adam, karısına ve kızına fiziksel,ruhsal şiddet uygulayan, sarhoş bir adam. Ea adında kızı, yemek dışında babasının sürekli zamanını geçirdiği, girmesi yasak olan odaya bir gün giriyor ve babasının insanlara neler yaptığını görüyor.

YENİAHİT4

Ea, sarhoş babası evde, televizyon karşısında sızmışken, çalışma odasının anahtarını çalıyor ve tekrar odaya giriyor. Babasının bilgisayarından tüm insanların cep telefonlarına, ne zaman öleceklerini gösteren mesajları atıyor. Çünkü, babasının bildiği bu bilgiyi, insanlardan saklamanın da bir işkence olduğunu düşünüyor. Abisinin yani İsa’nın yardımıyla çamaşır makinasından gerçek dünyaya geçiyor. Yeni görevi, abisi İsa gibi kendine yeni havariler bulmak ve Yeni Ahit’i yazmak.

YENİAHİT3

Ertesi sabah uyandığında baba, dünyadaki değişikliği ve kızının ne yaptığını anlıyor. Öfke içinde kızının arkasından o da Dünya’ya geçiyor.

YENİAHİT7

Fantastik kara komedi türünde bu muhteşem filmden büyük bir keyif alacaksınız. İzlemelisiniz.

YENİAHİT6

YENİ AHİT

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz