Yıl 1992, Al Pacino’ya, En İyi Erkek Oyunculuk ödülünü kazandıran Scent of a Woman / KADIN KOKUSU filminin dans sahnesindeki bütün performans ve bir erkek yetişirken, bir kadına nasıl davranılması gerektiğini bir müzik ve dans ile bu kadar güzel anlatabilen bir film daha olmamıştı.

POUR UNO CABEZA

“Bir at başı farkla

Unutursa beni o

Bin kere kaybetsem hayatı

Ne önemi var

Yaşamak niye?” Tangonun Kralı, Carlos Cardel (1890-1935)

İşte “Müzik, taşıyıcıdır.” denir. Yani duyduğunuzda sizi alır, bir yerlere götürür. Kendi kendinizi o şarkıyı, mırıldanır bulursunuz. Bir şarkı, bir ikinci filme daha muhteşemlik katıyor. Özünde, tutku ve aşk var çünkü… Fransız yapımı, LA BELLE EPOQUE / YENİ BAŞTAN 14 ŞUBAT İÇİN BU FİLM İŞTE TE TAM DA O FİLM.

Günümüzün kaybolmuşluğu, teknolojiyi kabul etmek, kabul ederken eskiden kopmak ya da kopamamak. Hangisi doğru seçenek ki? Fransız komedyen, oyun yazarı ve aynı zamanda tiyatro yönetmeni olan Nicolas Bedos’un, çıktığı festivallerde beğeni kazanan filmi, sizi güldürüp, düşündürürken öyle bir romantizm içine alıp, hassassanız ağlatabilir bile…

ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN OLSAYDI HANGİ ZAMANI SEÇERDİNİZ?

Evet, 16 MAYIS 1974 Tarihi, sıradan ama bazıları için değil. Hayatta öyle değil midir? Bazıları için önemli olan diğerleri için değildir… Peki, tarih mi önemlidir? Yoksa yaşanan tarihsel süreçte kaçınılmaz değişimlerimiz, değişimlere ayak uydurma çabalarımız arasında “Sahip olduklarımıza verdiğimiz kıymet mi?” Hayat bu kadar her şeyi kolaylaştırır gösterirken, sunulan seçenekler arasında hayatınız içerisinde en anlamlı şey neydi?

Bazen anlamsız şeylere fazla anlam yüklemek, ruhu sarsarken doğru anlamda, altı çizilmiş bir kader gibi hayatınızın içerisinden; ruhunuza, iliklerinize siz anlayamadan işleyebilir. İşte buna da tam AŞK ve SEVGİ denir, herhalde.

Fransa’nın tam da 14 Şubat Sevgililer Günü için vizyona girecek filminin güzel kadrosu ile size aşkı, sevgiyi, paylaşımı ve ilerleyen teknolojinin ne kadarına kadar varız ya da sınırlarımızı, insanlara, ilişkilere koyabildiğimiz kadar, onun kaçınılmaz cazibesine de koyabiliyor muyuz? Hem oyuncu hem yönetmen olarak Fransa’nın tanınmış sanatçısı Daniel Auteuil, muhteşem. Ona eşlik eden ekip muhteşem. Gerisi sadece size güzel bir filmi izlemek olarak kalıyor. Sadece sevgiliniz ile değil bir büyüğünüz ile izleyip; sonrasında onun zamanı ile sizin zamanınızın sentezini ve ilişkilerini sorgulayacağınız bir film seçkisi karşınızda. Muhakkak izleyin.

Misafir Yazar : Emel Seçen

Yönetmen / Senaryo : Nicolas Bedos

Görüntü Yönetmeni : Nicolas Bolduc

Müzik : Anne-Sophie Versnaeyen, Nicolas Bedos

Oyuncular : Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, Denis Podalytès, Michaël Cohen, Jeanne Arènes

Fransa / Romantik-Komedi / 115 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz