İNGİLİZLERİN TARANTİNO’sundan 2020 YILINDA ÇOKCA KONUŞULACAK BİR ESER..

KİM GÜÇLÜ?

ERKEKLER DÜNYASINA MASALSI BİR DALIŞ…

Dört yakışıklı bir araya gelirse; Atlar, istedikleri gibi koşar mı?

Ya da burası hipodrom değil daha da büyük, aslında bir Orman mı?

Eğer Orman ise Aslan kim?

İşte film de tam burada başlıyor. Müthiş bir girişle.

Eğer Aslan olmak istiyorsan, bunu herkese kabul ettireceksin. Sadece Aslan olmayacaksın, hiçbir şekilde şüphe uyandırmadan, Aslan olduğunu herkesi inandıracaksın.”

Mickey Pearson ( Matthew McConaughey) Aslan.

Suç çetesinin elebaşı ve bir gün işini devretmek ister; fakat ilk talip ve kendini herkesten akıllı sanan Yahudi-Matthew (Jeremy Strong),Çinli rakip-Dry Eye(Henry Golding),çetenin suçunu bilen Gazete sahibi-Big Dave (Eddie Marsan),Gazetecinin tuttuğu ve misket gibi neresine basarsan o yöne dönebilen müfettiş Fletcher (Hugh Grant),ve ASLAN’ın sağ kolu Ray (Charlie Hunnam)

TEMİZ KİMSE VAR MI?

GÜÇ KİMDE İSE BORAZAN ONDADIR

Bir uyuşturucu Baronu, Birleşik Krallıkta ne kadar suçlu ise onunla tokalaşmadığı için intikam almaya yemin etmiş gazeteci de onun kadar suçlu.

Birbiri içine geçmiş hatta izlenilen film kadar içerisinden bir film daha çıkarabileceğiniz, her an bir matruşka gibi hikâye üstüne hikâye… Yüksek seviyede kurgu ve aksiyon ile masal gibi sanki her şey normal gibi işlenen, ta ki birilerinin damarına basınca, iplerin koptuğu ama ipin iki ucunun da asıl sahibinin kim olduğunu, ancak sonunda anlayabileceğiniz.

 Ve eminim ki, 2020 yılında oldukça konuşulacak bir film, THE CENTILMEN.

ERKEK HEGOMANYASI

Centilmen filminde, belki toplasan 5 dk. ancak bulabilecek bir kadın rolü var. Ama filmin bütününe ve son söze baktığınızda aslında sizi yöneten, hem denildiği gibi her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır hikâyesi mi?

Yoksa, esas güç görünen değil de her ne olursa olsun Yahudiler de mi? Bunu da size bırakıyor.

Ve filmin tek kadın oyuncusu Aslan’ın Kraliçesi Yahudi Rosa (Michelle Suzanne Dockery) burada neler gerçekleştirecek?

ANLATICI HUGH GRANT

Uzun zaman oldu, Hugh Grant performansını görmeyeli. Özlemiştik. Filmin bütününe baktığımızda güzel ve nitelikli kadrosu ile iyi iş çıkarmışlar.

Bana kalırsa öve öve bitiremedikleri IRISHMAN’i açık ara geçecek. Baronlaşmanın artık kadrolaşmış halini birde bu yönden görmenin büyüsü saracak.

İnsanlar gücü ellerine aldıklarında; ne kadar erdemli kalabiliyorlar ya da şu soru doğru. Kim, ne kadar iyi?

Dışarıdan baktığınızda, toplumsal ve üst kademeli yaşamlarda, kokteyl sırasında elit takım bir araya gelince, paravanın arka yüzünde ve arkadan vurmanın en hafif halini flashback, masal ve film içerisinde bir film tadı ile sunmayı iyi başarmış, Yönetmen koltuğunda Guy Ritchie.

İngilizlerin Tarantino‘su olarak bilinen Guy Ritchie, Klip yönetmenliğinden senaryoya oradan da film yönetmenliğine terfi etmiş bir geçmişe sahip. Kendine has üslubu ile anlaşılması biraz zor eserler takdim etmeye devam ediyor.

 Ama bana kalırsa, Tarantino’dan daha başarılı ki geçen yıl elinden çıkma, Will Smith’in oynadığı Alaadin’de oldukça farklı ve başarılıydı.

İYİLİK KURTARIR MI?

Film belli bir konuyu, belli bir dokuyu ve belli bir akışı anlatırken birden masala dâhil oluveren bir Coach (Colin Farrell) ve öğrencileri, durumu değiştirebilecekler mi?

Yönetmen / Senaryo : Guy Ritchie

Görüntü Yönetmeni : Alan Stewart

Müzik : Christopher Benstead

Oyuncular : Matthew McConaughey, Collin Farrell, Charlie Hunnam,Jeremy Strong, Hugh Grant, Michelle Dockery, Henry Golding, Eddie Marsan

ABD / Suç-Polisiye-Aksiyon / 112 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz