Yetişkinler İçin Aşk / Loving Adults

YETİŞKİNLER İÇİN AŞK” PAKETİNİN İÇİNDEN CİNAYET ÇIKIYOR!

Filmin adına bakıp romantik bir film olduğunu düşünüyorsunuz ilk etapta; hele de orta yaş grubundaysanız ilginizi çekiyor, “yetişkinlerde aşk nasıl oluyormuş” diye merak ediyorsunuz. Zihniniz yorulmuş, gündem yoğunluğundan perişan olmuş bir vaziyette “kafam dağılsın” düşüncesiyle Netflix’te gösterime girmiş “Yetişkinler İçin Aşk” filminin bunun sağlayacağını düşünüyorsunuz ama yanıldığınızı filmin daha ilk cümlesinde anlıyorsunuz:

“Neredeyse bütün cinayetlerin altında aşk yatar” 

Bu sözü nereden hatırlıyorum diye düşündüm; ülkemizdeki kadın cinayetleri aklıma geldi önce; sonuçta mazereti aşk gibi yüce bir duyguya yıkıp kendi paçanın çamurunu (pardon kanını) aşka sıçratmak en kolay savunma mekanizması olmalıydı. Oysa kişilik bozukluğu, psikopatlık, şiddete yatkınlıkla gibi nedenlerle açıklanabilecek cinayetlerin gerçek sebebi aşk olmamalıydı!

Biraz daha düşündüm sanırım bu bir kitabın adıydı, internetten araştırdım   evet o kitap karşıma çıktı : “Aşkın Sonu Cinayettir” Yazarı Mine Söğüt

2006 yılında yazılmış, ünlü edebiyatçımız Pınar Kür ile yapılan sohbetlerden oluşuyor. Daha doğrusu Mine Söğüt’ün Pınar Hanım ile röportajı.

Mine Söğüt’ün bu kitaba “Aşkın sonu Cinayettir” ismini vermesi “aşk” ile ilgili soruya verilen cevapta gizli. O cevabın ne olduğunu bilmiyorum, kitabı internet pdf’ten okumaya başladım; ama tanıtım önsözünde şöyle diyor : “Aşkın o zamanki tanımı neydi sizin için?”

“İnsan gençken aşkın tanımını yapmayı düşünmüyor ki, yaşıyor sadece ve biraz aptalca. Aşkın tanımını yapmak için onu birkaç kez yaşamak, yaşın da kırka gelmesi gerekiyor galiba. Gençken derin sandığın duygular aslında epeyce yüzeysel. Olanakların sınırsız, vaktin sonsuz sanıyorsun… Daha doğrusu pek düşünmüyorsun, hayatın bir sürü son içerdiğini aklına getirmiyorsun…”

Sanırım bu kitapta bahsedilen “cinayet” mecaz anlamda kullanılmış, kitabı okuyup bitirdiğimde sorunun cevabını anlamış olacağım. ( Evet bir film daha  yine bana  kitap okutuyor)  

Filmimize döndüğümüzde ise gerçek anlamda bir cinayetten söz edildiğini göreceğiz! Hem nasıl bir cinayet!…

Danimarka yapımı olan “Loving Adults” (Yetişkinler İçin Aşk)  romantik değil; dram, suç, gerilim türünde. Filmin yönetmenliğini Barbara Topoe-Rothenborg üstlenmiş. Senaryosunu  ise Jacob Weinreich, Anders Rønnow Klarlund kaleme almışlar. Başrol oyuncuları :Dar Salim, Sonja Richter, Sus Wilkins


AŞK ÖLDÜRÜR!

Anlatıcı olan Savcı evlenmek üzere olan kızına olayı anlatmaya başlarken “nasıl insanı sigaraya ve alkole karşı uyarıyorlarsa aşka karşı da uyarmalılar, en büyük tehlikeyi söylemiyorlar,  aşk öldürür” diyor. 

Öldüren aşkın hikayesine bakalım; 

Christian (Dar Salim)  ve Leonora (Sonja Richter) doğanın ortasında ağaçların arasında şahane evlerinde yaşayan mutlu görünen bir çifttir. Uzun yıllar evliliğini sürdürmüş ve çok badireler atlatmış evli çiftin önünde artık bir sorun kalmamış gibi görünmektedir; zira ölümcül bir hastalığa yakalanmış şimdi liseye giden oğulları hastalığı atlatmıştır. Evet müzisyen olan anne kariyerini herşeyini ailesi ve oğlu için feda etmiştir ama bir evladın yaşamı karşılığında bunların  ne önemi var ki…

Bir gece Christian’a gelen telefon mesajı herşeyi değiştirecektir artık!

Bu mesaj  Christian’ın yasak bir ilişkisi olduğunu ortaya çıkarır ve  ihtiras ve kıskançlık duygularının insanı nerelere kadar sürükleyebileceğine şahit oluruz. Christian’ın ihtirası, Leonora’nın kıskançlığı çarpıştığında her ikisinin de derinliklerinde gizli olan akılalmaz kişilik parçaları ortaya saçılır.

Tabii bu çarpışmadan ortalık kan gölüne döner… Ve düğüm üstüne düğüm atılır. Bitti çözüldü denilen yerde tüyler ürperten başka bir hikaye başlar. Ve akılda şu soru kalır : Klasik müzik, doğa ve spor sorunlarla baş etmeye güç yetiremiyor mu?

İyice gerilmek istiyorsanız buyrun seyredin.

Yönetmen : Barbara Topsoe-Rothenborg

Orijinal Fikir : Anna Ekberg

Senaryo : Jacob Weinreich, Anders Rønnow Klarlund

Görüntü Yönetmeni : Philippe Kress

Kurgu : Lars Vissing

Müzik : Kristian Eidnes Andersen, Rasmus Christensen

Oyuncular : Dar Salim, Sonja Richter, Sus Wilkins, Morten Burian, Nateli Wallespir, Karoline Hamm, Benjamin Kitter, Mikael Birkkjær, Lars Ranthe, Mads Kruse

Danimarka / Suç-Gerilim-Dram / 104 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz