Film hafta sonu araya sıkıştırılıp çok dikkat etmeden izlenecek çerezlik film dediğim filmlerden. İnto The Beat filminin, son dönemde çıkan Netflix’in dans ve gençlik filmlerinden bir farkı yok. Onlardan herhangi birini izlediyseniz ve bunu izlemezseniz bir şey kaybetmiş sayılmazsınız. Bu tarz dans filmlerinin ilk örneklerinden biri bildiğiniz gibi step up serisi. Step up, çok daha eskiye dayanmasına rağmen bu filmden ve şu an Netflixte yayına giren bu tarz filmlerden çok daha iyi bir film.

Bu filme dönecek olursak filmin ana kahramanı Katya. Katya bir balerindir ailesi toplum tarafından çok saygı duyulan sanatçı bireylerden oluşuyor. Bunun için de Katya’nın genlerinin iyi olduğu, yeteneğinin ailesinden geçtiği konuşuluyor ama Katya’nın hayatında yolunda gitmeyen konular vardır.

Kendini henüz bir şeye ait hissedemiyordur. Yıllardır yaptığı baleye kendini tam olarak bağlayamamış ve balenin kendisini ifade edemediğini düşünmektedir. Ancak, ailesi ve çevresinden gelen baskılar onu dayatmayla bu alanda kalmaya çalışmaya iter.

Katya, annesini kaybettiği için babasının ve kardeşinin duygusal yıkımlarını da toparlamaya çalışmaktadır. Lakin her aile bireyini kaybettikten sonra bu sorumluluğu bu görevi üzerine alan birey gibi Katya’da kendine vakit ayıramaz hayatından vazgeçer ve acısını tam olarak yaşayamaz, içinde kalır tüm acısı. Kendi hayatından çok yakınlarının hayatlarına odaklanıp, onların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışır.

Tüm bu karmaşa yumağının içine sıkışmışken bisikletiyle giderken bisikletinde bir sorun çıkar ve ona Feli yardım eder, arkadaşlarıyla tanıştırır. Feli’nin arkadaşları break dans ile uğraşmaktadır. Bu çevreye girince Katya çok heyecanlanır. Kendini ifade edeceği sanatı bulmuş gibi hisseder kendini ama break dans yapmaya cesaret edemez. Klasik olarak Feli’nin arkadaşlarının içerisinde bir alfa cool ve dans etmeyi çok iyi bilen bir erkek vardır ve o Katya ile öncelikle ters düşer.

Bu hikayenin devamını zaten biliyorsunuz ama ben devam edeyim. Marlon, Katya’ya kayıtsız kalamaz ve önce arkadaş olurlar sonra beraber dans etmeye başlarlar ama katya’nın babası asla baleyi bırakmasını istemez ve Katya’ya bu yönde baskı yapar. Yine klasik olarak Katya baleye döndüğünü söyler. Marlon yıkılır ama Katya tekrar break dansa döner ve babası da bu durumu kabul eder. Marlon ve Katya katıldıkları dans yarışmasını bale ve break dans’ın karışımı bir dans ile kazanırlar.

Film başta da bahsettiğim gibi felsefi açıdan bir şeyler vaat eden bir film değil veya bir mesajı olan. Sadece 1-2 saat içerisinde canınız sıkkınken boş televizyon açıp karşısında beklemek seslerin içerisinde düşüncelerinizi bastırmak yerine bu filmi izleyip biraz rahatlaya bilirsiniz. Benim bundan dolayı filme puanım 5 üzerinden 1.5

Misafir Yazar : Burak Göre

Yönetmen : Stefan Westerwelle

Senaryo : Hannah Schweier, Stefan Westerwelle

Görüntü Yönetmeni : Martin Schlecht

Müzik : Andrej Melita

Oyuncular : Alexandra Pfeifer, Yalany Marschner, Ina Geraldine Guy, Julius Nitschkoff, Katrin Pollitt, Trystan Pütter, Helen Schneider, Julia Strowski

Almanya / Müzik-Romantik-Dram / 102 Dk.

Film notum:
İLEYürekten Dans Et
KAYNAKYürekten Dans Et
Önceki yazıSeninle Ölesiye / Ride Or Die
Sonraki yazı40. İstanbul Film Festivali 2 Kaliteli ”İlk Film”

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz