Bandırma Füze Kulübü

Bandırma Füze Kulübü filminde, İnanılması güç bir şekilde, günümüzden 60 yıl kadar önce uzaya roket göndermeyi başaran dünyada ilk defa fezaya araç gönderen ülkeler arasına girmemizi sağlayan liseli gençlerin, bugün ne yazık ki unutulmuş olan umut, azim ve zafer mücadelesi hikaye ediliyor.

Takvimler 1950’lileri gösterdiğinde uzaya karşı merak ve ilgi üst seviyeye çıkmış, başta Amerika Birleşik Devletleri  ile Sovyetler Birliği olmak üzere Avrupa’dan Asya’ya kadar pek çok ülkede uzay programları başlatılıp bilinmezlerle dolu semanın ötesine geçebilmek için kıyasıya bir mücadeleye girilmişti. Yıl 1957’ye geldiğinde ise  SSCB Sputnik’le uzaya roket gönderen ilk ülke olarak ipi göğüslemiş ardından ABD ikinci olarak tarihe geçmişti.

İşte bu yıllarda Bandırma’da yaşayan  liseli gençler ve arkadaşları, Sputnik’ten ilham alarak hayallerini fezaya taşımış, ne uzay programı ne devlet desteği ne de maddi güçleri olmadan imkansızı başarmak için uzaya roket göndermek üzere “Bandırma Füze Kulübü”nü kurmuşlardı.

Ülkemizin yüz akı olan bu gençlerin Türkiye’de küçük bir kasabada engellemeler, zorluklar ve alaylarla başlayan, “uzay yarışında biz de varız” dememize olanak tanıyan çalışmaları inanılması güç bir başarı öyküsüne dönüşmüştür. Ne yazık ki hak ettiği ilgiyi görmez ve zamanla unutulur.

Yönetmen : Ömer Faruk Sorak

Senaryo : Mert Dikmen, Ayberk Olgay, Mustafa Uslu

Müzik : Yıldıray Gürgen

Oyuncular : Alina Boz, Deniz Can Aktaş, Erkan Kolçak Köstendil, Aslı Bekiroğlu, Görkem Sevindik, Bülent Alkış, Altan Erkekli, Öykü Gürman, Tolga Canbeyli, Bahtiyar Ergin, Gökhan Yıkılgan, Nizam Namidar, Ahmet Saraçoğlu

Türkiye / Tarihi-Biyografi-Dram / 112 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz