Filmekimi 2023

Ekim’in en önemli sanat olayı Filmekimi’nin biletleri satışa çıkıyor

SİNEMA ŞÖLENİ BAŞLIYOR

İKSV tarafında 22. kez düzenlencek Filmekimi 13- 22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. 47 filmlik zengin programında, Cannes’dan Venedik’e, Toronto’dan Locarno’ya uluslararası festivallerde dünya prömiyerlerini yapan ödüllü filmler var. 1818’de Kilise’nin kaçırıp Hristiyanlaştırdığı Yahudi çocuğun öyküsünü anlatan “Kaçırma”yı da izleyebileceğiz.

 

PRİSCİLLA

Festivalin başlama vuruşunu Sophia Coppola’nın biyografik filmi “Priscilla” yapacak. Geçen ay Venedik’te genç aktris Cailee Spaeny’ye En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü getiren filmde Priscille Beaulieu ile Elvis Presley’in fırtınalı birlikteliklerini mercan altına alınıyor. Açılış Galasında gösterilen bu prestijli filmden sonra, yine Venedik’ten Altın Aslan Ödülüyle ayrılan Yorgos Lanthimos’un Poor Things‘i Kapanış Galasında yer alacak. Oscar Ödüllü “Sarayın Gözdesi / The Favourite”ten 5 yıl sonra yine bir dönem filminde Yunanlı yönetmen, ölüyken diriltilen Bella Baxter’in hayatını anlatıyor. Yine Tony McNamara’nın senaryosunu yazdığı filmde Emma Stone, Willem Dafoe’nun ve şaşırtıcı mizanseniyle Lanthimos’un harikalar yarattığı söylendi.

İtalyan veteran yönetmen Marco Bellocchio’nun “Kaçırma / Rapito”su Katolik Kilisesinin az bilinen bir skandalına odaklanıyor. Papa 9. Pius’un emriyle Bologna’dan kaçırılan 6 yaşındaki Yahudi çocuk Edgardo Mortara Roma’ya getirilerek bir “beyin yıkama” operasyonuyla Hristiyanlaştırılmıştı. “Kaçırma” festivalde 4 kez gösterilecek: 18 Ekim’de N.taşı City’s’te 11.00’de, 19 Ekim’de Kadıköy Sinemasında 11.00’de, 20 Ekim’de Sinematek Sinema Evi’nde 21.30’da, 21 Ekim’de Beyoğlu Atlas’ta 13.30’da.

RAPİTO

CANNES’IN ÖDÜLLÜ FİLMLERİ

Son Cannes festivalin çok kaliteli birçok filmi programda yer alıyor. Aki Kaurismaki’nin hüzünlü romantik komedisi “Sararmış Yapraklar / Fallen Leaves”, Jonathan Glazer’in özgün Holokost filmi, Büyük Ödül sahibi “The Zone Of İnterest”, Ken Loach’ın yeni göçmen draması “Umudunu Kaybetme / The Old Oak”, Nanni Moretti’nin politik hicvi ”Güzel Günler / İl sol Dell’Avenire”, dünya prömiyerini Cannes’da yapan Pedro Almodovar’ın kısa westerni ”Strange Way Of Life”, Yeni Arjantin sinemasının yıldızlarından Rodrigo Moreno’nun “Kabahatliler / Los Delicuentes”i, Lale Ödülü sahibi Aslı Özge’nin “Kara Kutu”su Filmekimi’nde seyircilerle buluşacak.

2023 Cannes Festivalinde Hirokazu Kore-Eda’nın şanına yakışmayan filmi “Canavar / Monster” ilgi çekmedi. Koji Yakusho’yu En İyi Erkek Oyuncu yapan Wim Wenders’in “Mükemmel Günler / Perfect Days”, Cannes’da ilk filmlerini yapan yönetmenlere verilen Altın Kamera Ödülü sahibi “Altın Kozanın İçinde / İnside The Yellow Cocoon”, Belirli Bir Bakış bölümünün En İyi Film seçilen, acı tatlı büyüme hikayesi “Nasıl Seks Yapacağız / How To Have Sex”, aynı kategoride FİPRESCİ Ödülünü kazanan Felipe Galvez’in “Sömürgeciler / Los Colones” programda yer alıyor.

NASIL SEKS YAPACAĞIZ

Venedik Film Festivali’nde “Poor Things”in ardından festivalin ikincilik ödülü sayılan Büyük Ödülü kazanan Ryusuke Hamaguchi’nin “Kötülük Diye Bir Şey Yok / Aku Wa Sonzai”, Matteo Garrone’yi bu festivalin En İyi Yönetmeni yapan “Kaptan Benim ! / İo Capitano !” izlenmeyi hak eden filmler arasında. Adana Altın Koza Festivalinde izlediğim İlker Çatak’ın “Öğretmenler Odası”nı tüm okurlarıma şiddetle öneririm. Türk-Alman yönetmen, eğitim sistemine eleştiri getirdiği filmdeki başarılı mizanseniye dikkati çekiyor. Bu filmin konusunu ve eleştirisini merak edenler geçen haftaki yazıma bakabilirler.

Zeki Demirkubuz’un olaylı Antalya Altın Portakal Festivalinden çektiği “Hayat”ı Filmekimi’nde izleyebileceğiz. “İlgi Manyağı” ile hayranlığımızı kazanan Norveçli yönetmen Kristoffer Bogli’nin son filmi “Rüya Senaryo / Dream Scenario” komedisi, Monia Chokri’nin Cannes Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen “Simple Comme Sylvain” romantik komedisi, Fransız sinemasının aykırı filmler yönetmeni olarak bilinen Quantin DupieuxDaaaali !” İle Salvador Dali’yi filmin merkezine alacak. Katalan yönetmen Amat EscalanteGecede Kaybolanlar / Perdidos En La Noche”de bizleri Meksika’nın küçük bir maden kasabasına götürecek. Babat Jalali’nin “Fremont”u bir Afgan göçmen genç kadının Amerika günlerine odaklanıyor.

Sefiller” filminin unutulmaz Fransız yönetmeni Ladj Ly, bizlerde aynı coğrafyada geçen konulu “İstenmeyenler / Les İndésirables”da kenar mahallelerin sorunlarına politik bir gözle bakıyor. Altın Palmiye sahibi Alman yönetmen Wim Wenders, “Mükemmel Günler / Perfect Days”de bir tuvalet temizleyicisi olarak hayatından son derece memnun kahramanının bir gün boyunca yaşadıklarını anlatıyor. Bu yıl Cannes’ın Eleştirmenler Haftası’nın açılışını yapan Koreli Jason Yu’nun “Uyku / Jam”ı, yeni evli Hyun’un gördüğü kabuslardan yola çıkıyor. J. A. Bayona Venedik’in kapanışında gösterilen “Kan Kardeşliği / La Sociedad De La Nieve”de, 1972’de And dağlarına düşen uçaktan kurtulanların yaşadıklarını anlatıyor.

HAYAT

8 FRANSIZ FİLMİ

Bu yazımın amacı sinemasever okurlarıma Filmekimi’nde gösterilecek filmlerin tanıtımını yapmaktı. Ancak yazımın telefon rehberi sevimsizliğine dönüşmemesi için, 2. kısmında evvelce gördüğüm filmler hakkında doyurucu bilgiler vermeye çalışacağım.

Justine Triet’nin senaryosunu eşi Arthur Harari ile birlikte yazdığı, kendisini Cannes Festivali tarihinin 3. Altın Palmiyeli kadın yönetmen yapan “Bir Düşüşün Anatomisi / L’anatomie D’une Chute” yılın en iyi filmlerinden biri. Film, sebebi belirsiz bir düşme sonucu ölen kocasını öldürmekle suçlanan bir kadının dava sürecini konu alıyor. Mahkeme salonundaki acımasız sorgulamanın sebeplerini düşündürerek filmi sosyo-politik açıdan derinleştiren Triet, polisiye türünden evlilik dramasına uzanan bir çizgide insani açmazları sergiliyor. Bu rolde Sandra Hüller performansıyla büyülüyor.

BİR DÜŞÜŞÜN ANATOMİSİ

Mayıs’ta Cannes’ın Açılış Galasında yarışma dışı gösterilen “

”nin yönetmeni, senaryo yazarlarından biri ve başrol oyuncusu Maiwenn. Yoksul bir terzinin gayrimeşru kızı olarak doğan 15. Louis’nin sarayında yükselerek onun son metresi olan Jeanne Bécu’nün hayatını anlatan filmde kıralı Johnny Depp canlandırıyor.

Valérie Donzelli’nin yönetip, senaryosunu Altın Palmiye sahibi Audrey Diwan ile müştereken yazdığı “Narsistle Aşk / L’amour Et Les Forets”, prömiyerini yaptığı Cannes Belirli Bir Bakış bölümünde çok beğenildi. Yeni tanıştığı bir adamın hayatının erkeği olduğuna inanan Blanche, çok geçmeden kendini sahiplendirici ve tehlikeli bir adamla zehirli bir ilişkinin içinde bulur. Bu rolde Virginie Efira son yıllardaki çıkışını sürdürüyor.

Catherine Breillat’nın yönetip senaryo yazılımına katıldığı “Geçen Yaz / L’été Dernier” kocasının ilk evliliğinden olan üvey oğluyla ilişkiye giren orta yaşlı bir avukat kadına odaklanıyor. Léa Drucker’in çok başarılı olduğu film Cannes’da skandal yaratmıştı.

Yarışmaya alındığı duyuruluğu andan itibaren aynı festivalin asıl skandal filmi, Catherine Corsini’nin senaryosunu yazıp yönettiği “Eve Dönüş / Le Retour” izleyiciyi ikiye bölen film oldu. İşi icabı evliliğini yaptığı Korsika’ya dönen 40’lı yaşlardaki Kheididja’nın 2 kızıyla yaşadıklarını anlatan film, Catherine Corsini’nin cinsel tercihine uygun konusuyla çok konuşuldu.

LE RETOUR

Vietnam doğumlu Fransız yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı Anh Hung TranŞeflerin Aşkı / La Passion de Dodin Bouffant” ile Cannes’da En İyi Yönetmen seçildi. Filmi bu yıl Fransa’yı Oscar’da temsil edecek. Film olağanüstü bir aşçı olan ve ünlü bir gastronomi uzmanı Dodin’in yanında çalışan Eugenie’nin hayatını anlatıyor. Bu rollerdeki Juliette Binoche ve Benoit Magimel’e rağmen, ben diyaloglara boğulan bu filmde çok sıkıldım.

Sevmediğim ender Fransız yönetmenlerden biri olan Michel Gondry, senaryosunu yazıp yönettiği “Çözümler Kitabı / le Livre Des Solutions” ile beni yine düş kırıklığına uğrattı. Yaratıcılığını yapımcılarına kabul ettiremeyen sorunlu bir film yönetmeninin bu sıkıcı öyküsünde, yönetmen teyzesinin yaşadığı bir köyde filminin çekimlerini tamamlamaya çalışır. Ancak o kadar çok fikri vardır ki, öğütlerle dolu “Çözümler Kitabı”nı yazmaya karar verir.

Hayvan Kırallığı / Le Regne Animal”, günümüz Avrupasındaki muhafazakar eğilimler, mülteci akını ve “öteki”ye bakışla kutuplara ayrılan toplumun fantastik bir yansıması. Cannes Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan bu Fransız yapımı, insanları yaratıklara dönüştüren mutasyon dalgasıyla sarsılan bir dünyada geçiyor. Başrollerini Romain Duris ve Adele Exarchopoulos’un oynadığı bu iddialı film beklentilere cevap vermekten uzak.

ŞEFLERİN AŞKI

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz