65, Dinozorlar açısından defalarca daha iyilerini gördüğümüz için ”vay bee adamlar yapmış abi” diyemeyeceğimiz bir yapım. Ancak; Heyecanı ve Gerilimi yüksek bilim kurgu filmlerini seviyorsanız, bu 90 dakika süreli ”65” filmi sizin salondan istediğinizi alarak ayrılmanızı sağlayabilir. Taktir siz sinemaseverlerin.

OrtaKoltuk Puanı:

 

YİNE YENİDEN DİNOZORLAR DÜNYASI

65‘in yönetmenleri Scott Beck ve Bryan Woods‘ın 2018 yılında ülkemizde gösterime giren ”Sessiz Bir Yer” filminin yazarları olduğunu hatırlarak yazımıza başlayalım. Genellikle Korku-gerilim üzerine ihtisas yapan bu ayrılmaz ikili, yine gerilim ve heyecanı üst düzeyde tutarak, korku filmlerinde sıkça rastladığımız ani çıkışlı efektlerle de seyirciyi korkutmayı hedeflemiş. Bana göre gerilim ve heyecan olarak oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar ama neden aksiyonu minimum da tutmuşlar diye sormadan da edemiyorum.

Jurassic Park filmleri başta olmak üzere onlarca dinozor filmi sayabilirim. Bunların dışında ünlü film yıldızlarının rol aldığı kıyamet sonrası yok olmuş Dünya, yaşam belirtisi olan bilinmeyen gezegenler filmlerini de çokça izledik. 65‘de yukarıda belirttiğim hikayelere yeni bir halka olarak ekleniyor. Filmin konusu oldukça basit olmasına rağmen senoryadan kaynaklanan eksiklikler yüzünden bazı sorulara cevap bulmakta zorlanıyorsunuz. Uzay aracı pilotunun ve ailesinin yaşadığı oldukça gelişmiş yer hangi gezegen bilmiyoruz. Anlatılan hikayeye göre, uzay aracının meteorlara çarpıp düştüğü yerin 65 yıl önceki Dünya olduğu söyleniyor. Öyleyse pilotun yaşamını sürdürdüğü yer hangi gezegendi? Bu bilinmezliğin üzerine filmin dört karakteri, anlatılan hikayede kimdir, nedir, nerelidir, geçmişi nedir v.b. gibi derin tahlilleri de yapılmıyor.

Gezegenler arası yolcu taşımacılığı yapan bir uzay aracının pilotu olan Mills (Adam Driver), oldukça modern bir medeniyetin yaşandığı gezegende eşi Alya (Nika King) ve çaresiz bir hastalığın pençesinde olan kızı Nevine (Chloe Coleman) ile sade bir yaşam sürdürmektedir. Günlerden birgün, gezegenler arası uyutulmuş yolcuları taşırken uzay aracı asteroit yağmuruna yakalanır. Aracına çarpan asteroitler onun bilinmeyen bir yere düşmesine neden olur. Bu gezegende hava, su, yeşillik her şey insan yaşamı için mevcuttur. Ancak; bu gezegenin tek dezavantajı vahşi yaratıklar ve dinozorlarla dolu olmasıdır. Bu yaratıklar beslenebilmek için birbirlerini avlamaktadır. Pilot Mills’in taşıdığı yolculardan küçük bir genç kız dışında hepsi ölmüştür. Mills ve adını yolcu kayıtlarından öğrendiğimiz Koa (Ariana Greenblatt), bu vahşi yaratıklarla dolu dünyada hayatta kalma ve kurtulma mücadelesi vermeye başlarlar…

Oyuncu olarak oldukça popüler olan Adam Driver, bu filmde neden rol almış anlayamadım. Herhalde hatırı sayılır bir ücret ödediler kendisine. Filmin, ünlü bir oyuncuya sahip olmasına rağmen gişede hatırı sayılır başarıya ulaşacağını sanmıyorum. 65, Tüm yukarıda saydığım eksilerine rağmen sinematografi olarak oldukça doyurucu. Hikayeye renk katan ses tasarımı, karakterlere ve ortama derinlik katan müzik tadındaydı. Dinozorlar, daha önce çekilen yapımlara göre bu filmde daha iyi resmedilmiş gibi geldi bana. Filmin finalinde dinozorların kaçış sahnesi oldukça iyiydi.

Mills ve Koa’nın düştükleri gezegenden canlı çıkmaları için tek şansları, asteroitlerin çarpması sonucu sırasında uzay gemisinden parçalanarak 15 km ötede ki bir dağın tepesine düşen kaçış mekiğini bulmaktır. Bu işi de mümkün olduğu kadar hızlı yapmak zorundadırlar. Çünkü, ulaşmaları gereken kaçış mekiği ile aralarında ki mesafede karınlarını doyurmak için avlanan çok tehlikeli yaratıklar mevcuttur. Diğer yandan, oldukça büyük bir asteroit bulundukları gezegene düşmeye başlamıştır. Bu kaçmaya çalıştıkları gezegenin yok olması, dolayısı ile ölmeleri demektir.

Vahşi yaratıklarla mücadele ederek zamana karşı hayatta kalma mücadelesi veren filmin kısa süreli olmasını sevdim. Bu rayına oturmuş kısa süre sayesinde anlatılan hikayeden kopmuyorsunuz. Aksiyonu nispeten daha az olan filmde, heyecan ve gerilim asla düşmüyor. Buradan uyarayım, ses efektleri ile desteklenen bazı sahnelerde ani çıkışlı görüntülerden korkup ummadığınız bir anda koltuğunuzdan fırlayabilirsiniz. Filmin finali oldukça heyacan verici ve merak uyandırıcı olmasına rağmen, film bittiğinde ne oldu şimdi? Bundan sonra ne olacak? Filmin devamı gelecek mi? gibi soruları da kendinize sormanız olası bir durum.

Eşine, hasta kızına üzülen duygusal bir baba ve sert bir pilot olarak düştüğü gezegende hayatta kalan, dilini bilmediği Kao’yu kızı gibi gören pilot Mills rolünde Adam Driver ve kendisine eşlik eden Ariana Greenblatt filmde iyi bir uyum yakalamışlar. Adam Driver, kendi kariyeri için büyük bir getiri sağlamayacak olan bu filmde rol almasına rağmen üzerine düşen işi fazlasıyla yerine getirmiş. Ariana Greenblatt de oyunculuk olarak Adam’dan geri kalmamış. Filmin senaryosu oldukça zayıftı. Senarist yönetmenler, biraz itinalı çalışmayla güçlü bir senaryoya sahip olabilecekken, ellerine verilen büyük bütçeyi ne yazık ki heba etmişler. Deyim yerindeyse devamı olabilecek bir hikayeyi ıskalamışlar. 65‘in kurgusunu, gerilim ve heyecana uygun düşen müziklerini ve CGI efektlerini beğendim.

65, Dinozorlar açısından defalarca daha iyilerini gördüğümüz için ”vay bee adamlar yapmış abi” diyemeyeceğimiz bir yapım. Ancak; Heyecanı ve Gerilimi yüksek bilim kurgu filmlerini seviyorsanız, bu 90 dakika süreli ”65” filmi sizin salondan istediğinizi alarak ayrılmanızı sağlayabilir. Taktir siz sinemaseverlerin.

Yönetmen / Senaryo : Scott Beck, Bryan Woods

Görüntü Yönetmeni : Salvatore Totino

Oyuncular : Adam Driver, Ariana Greenblatt, Chloe Coleman, Nika King

ABD / Bilimkurgu-Macera-Gerilim-Dram / 93 Dk.

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz