MÜTHİŞ BİR “ANTİGONE“

İKSV’nin Aralık seçkisinde yer alan 2. favori filmim Kanada’dan gelen ”Antigone” idi. Quebec sinemasının yeni yüzü, Kanada’nın yükselen yıldızı olarak kabul edilen Sophie Deraspe 6. uzun metrajlı filmi “Antigone” ile Sofokles’in trajedyasını günümüz Montreal’ine taşıyor. Deraspe yönetmenlik, senaryo yazarlığı yanında filmin görüntü yönetmenliğini üstlenip kurgusunu da yapıyor. Bu kendisine Kanada’da Yılın Filmi, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kurgu Ödüllerini getiriyor. Aynı zamanda yapımcı ve oyuncu olan Deraspe, sinemaya belgesellerle başlayıp ilk uzun metrajlı filmi “Recercher Victor Pellerine (2006)’i, ardından “Vital Signs”i (2009) yaptı.

Sofokles M.Ö. 440’lı yıllarda yazdığı tek perdelik trajedyanın bireysel özgürlüğe inanan ana kahramanı Antigone, inançlarıyla devlet yasalarının çatışması sonucu devlet otoritesine başkaldırışını ele alır. Sofokles’in insan eliyle konulan yasalar ile “doğru” bildiklerimiz arasındaki gerilimi sorguladığı trajedyası bu modern uygulamada yargı sistemini kıyasıya eleştiren bir ton kazanıyor.

20. yüzyılın en önemli Fransız tiyatro yazarlarından Jean Anouilh, Nazilerin Fransa’yı işgal ettikleri 1942 yılında Sofokles’in oyununu tiyatroya uyarladı. Oyun kinayeli bir şekilde Vichy Hükümetinin Nazilerle yaptığı işbirliğini eleştirmişti. Sophie Deraspe biri katledilen, diğeri tutuklanan iki ağabeyinin haklarını savunmak için kurulu düzenin koyduğu kurallara karşı direnen Antigone karakterini ustalıkla senaryosuna taşır.

Kanada’ya yerleşen Cezayirli göçmen bir ailenin etrafında gelişen filmde genç bir kadın, kardeşinin haklarını savunmak için tüm sistemle yasaların karşısına dikiliyor. Antigone gösterdiği olağanüstü dirençle, ailesi uğruna tüm yaşamını feda etmeye hazır olduğunu kanıtlıyor. Cezayir’in kuzeyindeki Kabiliye’den Kanada’ya iltica eden, annesi- babası katledilmiş, 16 yaşındaki Antigone (Nahema Ricci) yabancı dil bilmeyen büyük annesi Mene (Racida Oussaada) ablası ve iki ağabeyiyle yaşıyordur.

Futbolcu büyük ağabey Eteokles ile bir çete mensubu olan küçük ağabeyi Polonikes yasa dışı işlere karışırlar. Polisle gereksiz bir sürtüşmeye giren Eteokles vurulur, polise saldıran Polonikes tutuklanır. Henüz vatandaşlığa geçmediği için sınır dışı edilecektir. Saçını kestirerek yaptığı hapishane ziyaretinde Antigone ağabeyiyle kıyafet değiştirip onun kaçmasını sağlar. Hapiste kalan Antigone ailesi adına bir hukuk savaşı başlatır. Kötü tohum Polonikes yüzünden tüm çabaları boşa gider.

Filmin en başarılı bölümleri Antigone’nin yargılandığı mahkeme sekansları. Göçmen olarak kabul ettiği yabancılara kötü davranan ülkeleri, göçmen olmanın zorluğunu, adaptasyon süreci yaşamanın sancılarını, Sophie Deraspe duyarlı bir sinema diliyle gözlere seriyor. Olağanüstü başarılı oyuncu kadrosundaki iki kızkardeşi canlandıran Nahema Ricci ile Nour Belkhira kendisine büyük destekte bulunuyorlar. Bu iki oyuncu bu yıl Kanada’da En İyi Kadın ve Yardımcı Kadın ödüllerinin sahibi oldular. “Antigone”nin 1961 tarihli uyarlamasında baş rolü efsanevi Yunan aktris İrene Papas oynamıştı.

Yönetmen / Senaryo / Görüntü Yönetmeni : Sophie Deraspe

Kurgu : Geoffrey Boulangé, Sophie Deraspe

Müzik : Jad Orphée Chami, Jean Massicotte

Oyuncular : Nahéma Ricci, Rachida Oussaada, Nour Belkhiria, Rawad El-Zein, Hakim Brahimi, Paul Doucet, Antoine DesRochers, Benoît Gouin, Jean-Sébastien Courchesne, Lise Castonguay, Sebastien Beaulac

Kanada-Québec / Suç-Dram / 109 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here