İKSV online Aralık seçkisinin en kaliteli 2 filminden biri “KORKUYORUM TORERO” idi

BİR “İMKANSIZ AŞK” ÖYKÜSÜ

İKSV’nin 21 filmlik Aralık seçkisinin en kaliteli 2 filminden biri Şili sinemasından geldi. “Korkuyorum Torero” General Pinochet’nin demir pençeli diktatorya döneminde geçen konusuyla, yalnızlık ve dayanışma temalarını işleyen film, Pinochet’ye suikast hazırlayan genç bir gerilla ile yaşlı bir travestiyi merkezine alıyor. Şili sinemasının en büyük karakter oyuncusu Alfredo Costa yine harikalar yaratıyor.

17 yıl boyunca Şiliyi kanlı bir askeri diktatorya ile yöneten Pinochet dönemi senaryo yazarları için verimli ve tükenmez bir kaynak oldu. O dönemi anlatan filmler zincirinin son halkası Rodrigo Sepulveda’nın “Korkuyorum Torero / Tengo Miedo Torero” oldu.

Latin Amerika’da serbest seçimle iktidara gelen ilk Marksist Devlet Başkanı olan Salvador Allende, Silahlı Kuvvetlerin başına getirdiği General Augusto Pinochet’nin ihanetine uğrayarak 1973’te devrilmişti. Diktatörlüğünü ilan eden Pinochet, insan haklarını ihlal ederek demir pençeli bir iktidar kurmuştu. Kendisini ve rejimini protesto eden sayısız Şililiyi katletmişti.

Korkuyorum Torero”nun yönetmen Rodrigo Sepulveda’nın da dahil olduğu senaryo ekibi, Şilinin kapkara diktatorya dönemine bu defa bambaşka bir açıdan bakıyorlar: İki yalnız insanın aşkının penceresinden.

SİNEMADA PİNOCHET DÖNEMİ

Sebastian Lelio ile birlikte Şili sinemasının en önemli 2 yönetmeninden biri olan Pablo Larrain ,ülkesinde yaptığı ve kendisine Hollywood’un yolunu açan filmlerin çoğu, Augusto Pinochet’nin acımasız diktatoryasını eleştiren politik filmlerdi. Bunların bazılarında “Korkuyorum Torero”nun başrolündeki Alfredo Costa vardı.

Larrain’in kariyerinin 2. filmi “Tony Manero” (2008), John Travolta’ya özenip bir dans yarışmasına katılan Raul’un Pinochet askerlerinin katliamına tanıklığını anlatmıştı. 2 yıl sonra yaptığı “Post Mortem” (2010) Salvador Allende’nin seçilmesini anlatmıştı. Bir sonraki filmi “No” Pinochet’nin 1988 referandumuna odaklanmıştı. “The Club” cinsel suçlar işleyen din adamları üzerinden Katolik Kilisesine cesur bir eleştiri getirmişti. Bu filmlerin tamamına yakınının oyuncu kadrosunda Alfredo Costa vardı.

Korkuyorum Torero”ya dönecek olursak, filmin senaryosu Şili’nin ünlü yazar ve aktivisti Pedro Lemebel’in aynı adlı romanından uyarlandı. Yönetmen Sepulveda bu konuda “evet aşk hikayesi, çünkü hayat bir aşk hikayesidir” diyor. Son Venedik Film Festivalinde dünya prömiyerini yapan filmin konusu şöyle : 1986 yılında Şili’nin başkenti Santiago’yu sarsan büyük depremin birkaç ay sonrasındayız. Pinochet’den kurtulmak isteyen sayısız gerilla grubu suikast gerçekleştirmek peşindedir. Bunlardan biri olan Carlos (Leonardo Ortizgris) şehrin merkezinde suikastte kullanılacak silahları saklayabileceği emin bir yer arayışındadır. Müzikli ve danslı gösterilerde rol alarak hayatını kazanan bir gey grubunun mensubu, Deli Kadın olarak anılan yaşlı travesti (Alfredo Costa) Carlos’un tuzağına düşer. Hayatta tutunacak dalı, hiç bir akrabası olmayan, sevgisiz büyüyen bu iyi kalpli gey ,Carlos’un kendisine gösterdiği ilgiyi yanlış yorumlar ve kendisine delice aşık olur.

Zamanla Carlos’un suikast planlayıcısı arkadaşlarının devreye girmesiyle Deli Kadın gerçeği kavrar. Ancak her şeye rağmen sevdiği adama bağlı kalır, kendisine sonuna kadar destek vereceğini gösterir. Çünkü yaşadığı sefil hayatta kaybedecek bir şeyi yoktur. Pinochet’ye yapılan sayısız suikast girişiminde olduğu gibi, Carlos’un grubunun düzenlediği suikast başarısızlıkla sonuçlanır. Carlos çok şey borçlu olduğu bu yaşlı adama minnet borcunu göstermek için kendisine bir teklif yapar. Film yüreklere hitap eden duygu yüklü ve sürprizli bir final bölümüyle noktalanır.

YALNIZLIK VE DAYANIŞMA ÜZERİNE

Yazar – yönetmen Sepulveda bu konuda “Olanaksız bir aşk; daha ilk anından trajediyle sonuçlanacağı belli” diyor. Bu 59 yaşındaki Santiago doğumlu yönetmen-senaryo yazarı-yapımcı-görüntü yönetmeni televizyon için yaptığı dizi ve filmlerle tanınıyor. Yalnızlık, çıkışsızlık, fakirlik, çaresizlik ve dayanışma temalarının hakkını veren “Korkuyorum ToreroSepulveda’nın kariyerindeki 23. film. Bunların en ünlüleri “Aurora” (2014) ve “Padre Nuestro” (2005). Alfredo Costa ile birlikte önceleri “La Ninas Quispe” (2013) ve “El Terapia” (2019) filmlerinde birlikte çalıştı.

Alfredo Costa’yı son olarak İKSV’nin online Haziran seçkisindeki “Beyaz Üstüne Beyaz” filminde izlemiştik. Costa yine filmin tüm yükünü omuzlarında taşıyor. 65 yaşındaki, Santiago doğumlu tiyatro kökenli aktör, Pablo Larrain ile yaptığı filmlerle uluslararası bir üne ulaştı. Oyuncu kadrosundaki deneyimli aktör Luis Grecco, Rodrigo Sepulveda’nın dışında Fernando Meirelles‘in de vazgeçemediği bir oyuncu.

Yönetmen : Rodrigo Sepuldeva

Senaryo : R. Sepuldeva, Pedro Lemebe, Juan Ellias Tovar

Görüntü Yönetmeni : Sergio Amstrong

Müzik : Pedro Anzar

Kurgu : Ana Godoy, Rosario Suarez

Oynayanlar : Alfredo Costa, Leonardo Ortizgris, Julieta Zyberberg, Angora Noguera, Luis Gnecco, Sergio Hernandez

Şili-Arjantin-Meksika / Tarihi-Romantik-Dram / 93 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here