Argylle : Gizli Casus / Argylle

Kingsman etkisi

Argylle filminde, bazı değişiklikler işe yaramış gibi gözükürken diğer ayrıntılar aşırı şekilde karmaşıklığa neden oluyor. Bu da hikayeyi anlatırken doğrusal ve makul bir zaman çizelgesi belirlemeyi zorlaştıran karmaşık bir olay örgüsüne yol açıyor. Daha sonra çok sayıda gelen aynı sahneler nedeniyle hikaye yavaş bir tempoya dönüşüyor ve hikayenin olduğundan daha uzun hissedilmesine neden oluyor. Sonuç olarak orta seviye aksiyon-macera olarak sınıflandırdığım film, tamamen sıkıcı olmasa da oldukça sönük ve yapay görünüyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Kingsmann serisinin yaratıcısı yapımcı, senarist, yönetmen Matthew Vaughn, bugüne kadar ilginç karakterlerle dolu aksiyon sahnelerinin bulaşıcı karışımıyla sonuçlanan kendine özgü bir stil geliştirmiş ve bunu çektiği filmlerle bize göstermişti. Yönetmen bu kez aynı kulvarda ilerleyen, iş yapacağına ve serisinin çekileceğine inandığı, senaryosunu Jason Fuchs‘in yazdığı yeni bir aksiyon-komedi-casusluk filmi Argylle ile karşımızda. 

Argylle hikayesi, adını baş kurgusal karakteri Ajan Argylle’den (Henry Cavill) alan çok satan casus hikayeleri serisinin mütevazi ve bir o kadar da endişeli yaratıcısı Elly Conway’in (Bryce Dallas Howard) etrafında dönüyor. Dördüncü kitabını bitiren yazar Elly, beşinci kitabının da sonuna gelmiştir. Ancak, kitabın finali ile ilgili annesinin tavsiyeleri vardır. Bu final, casusluk dünyasını da çok yakından ilgilendirmektedir.

The Division” olarak bilinen kötü niyetli bir küresel casus örgütü, şimdiki zamanda gelişen gerçek olaylara şaşırtıcı derecede benzeyen beşinci kitabın taslağını ele geçirince Elly’den kitabın finalini öğrenmek için yakalamaya çalışırlar. Örgütün planını ise gerçek yaşamda CİA başkan yardımcısı Alfred Solomon (Samuel L. Jackson) için çalışan ajan Aidan Wilde (Sam Rockwell) bozar.

Argylle filmi iyi bir oyuncu kadrosuna sahip. Filmin her sahnesinde, son günlerde oyunculukla yönetmenliği dengeli bir şekilde sürdürmeye çalışan Bryce Dallas Howard var. Howard, casus romancı Elly Conway rolünde seyirciye eğlenceli bir performans sergiliyor. Usta oyuncu Sam Rockwell, filmin büyük bölümünde eğlenceli performansı ile kendisine eşlik ediyor. Yakın zamanda hem DC filmlerinde Superman ve The Witcher‘da Geralt of Rivia’yı canlandırmaya veda eden Henry Cavill, filmin açılış sekansında görkemli bir şekilde görünüp parlıyor ve sonrasında hayali kurgusal bir kahraman olduğu için 2-3 sahnede daha boy gösteriyor o kadar. Bryan Cranston, Matthew Vaughn’un casus kötü adamları arasında hayal kırıklığı yaratacak derecede en az ilginç ve sürükleyici olan The Division’ın lideri Ritter’ı canlandırıyor.

Argylle, yıldız oyuncu kadrosunun çoğunu suç teşkil edecek şekilde yeterince kullanamıyor. Filmin genelinde Lorne Balfe‘nin orijinal müziği ve görüntü yönetmeni George Richmon‘ın görsel ve fiziksel benzerlikleri ve aracılığıyla Kingsman etkisine şahit oluyoruz. Yönetmen Matthew Vaughn‘un farklı serileri genelinde oluşturmaya çalıştığı ortak evreni bu flmde daha derinden hissediyoruz. Müzik süpervizörü Ian Neil‘in filmin her karesine ustalıkla monte edilen harika müziklerini sevdim.

Biçimsel olarak Argylle, ağırlıklı olarak görsel efektlere dayanıyor ve yerinde çekilen birkaç sahnenin, kötü işlenmiş CGI arka planları arasında öne çıkmasını sağlıyor. Sinir bozucu bir nedenden dolayı Vaughn, filmin sonlarına doğru bir bölüm için anlamsız ve son derece gereksiz tuhaf bir oryantalizm kullanmış. Filmin geneline bakacak olursak oldukça eğlenceli diyebiliriz. Argylle romanı ile aynı günlerde vizyona girecek olan film, ilham aldığı romanı ile birlikte aynı etkiyi yaratacak mı göreceğiz. Gerçek Ajan Argylle’in kim olduğu hakkında ortaya çıkan hatıra notlarının filmin pazarlamasına ek katkı sağladığı konuşuluyor. Bazı yorumcular romanın yapay zeka tarafından yazıldığını öne sürerken bazıları da tanınmış bir yazar tarafından yazıldığını iddia ediyor.

Argylle filminde, bazı değişiklikler işe yaramış gibi gözükürken diğer ayrıntılar aşırı şekilde karmaşıklığa neden oluyor. Bu da hikayeyi anlatırken doğrusal ve makul bir zaman çizelgesi belirlemeyi zorlaştıran karmaşık bir olay örgüsüne yol açıyor. Daha sonra çok sayıda gelen aynı sahneler nedeniyle hikaye yavaş bir tempoya dönüşüyor ve hikayenin olduğundan daha uzun hissedilmesine neden oluyor. Sonuç olarak orta seviye aksiyon-macera olarak sınıflandırdığım film, tamamen sıkıcı olmasa da oldukça sönük ve yapay görünüyor. Yönetmen Matthew Vaughn‘un diğer eserlerinde gördüğümüz çekicilik ne yazık ki bu filmde mevcut değil. Bu durumu Matthew Vaughn‘un ortak yazarlık görevlerinden vazgeçmesinin bir sonucu olarak değerlendirebiliriz.

Yönetmen : Matthew Vaughn

Senaryo : Elly Conway, Jason Fuchs

Görüntü Yönetmeni : George Richmond

Kurgu : Tom Harrison-Read, Lee Smith

Müzik : Lorne Balfe

Oyuncular : Henry Cavill, Bryce Dallas Howard, John Cena, Sam Rockwell, Samuel L. Jackson, Bobby Holland Hanton, Stanley Morgan, Alaa Habib, Grecia De la Paz, Rob Delaney, Catherine O’Hara, Dua Lipa, Bryan Cranston

İngiltere / Aksiyon-Gerilim-Casusluk / 140 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz