Aşk2 filmi, yayınlandığı andan itibaren Türkiye’de en çok izlenenler listesine girdi. Ben de bu dönemde sosyal medyada çok fazla film yayınlanmasına rağmen bu projenin en çok izlenenler arasına girmesine istinaden öncelikle bu projeyi sizler için izleyip yazmak istedim.

Film, bir köprü sahnesiyle açılış yapıyor. Bu açılış sekansında Köprü üzerinde dans eden bir adam görüyoruz ve sonrasında ne olacak diye bekliyoruz. Örneğin ben kafamda o bireyin köprüden atılacağını ya da atlayacağını ve onun üzerine bir hikaye kurgulanacağını düşünmüştüm. Ancak, düşündüğüm gibi olmadı.

Aşk 2, Netflix’in son zamanlarda yayınladığı filmlerle karşılaştırınca, mesaj verme kaygısını çok alt bir noktaya indiriyor olması nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor. Özellikle son iki aydır Netflix, biraz daha mesajı fazla olan senaryolara, projelere yönelmiş gibiydi ama bu projeyle şimdilik bu algıyı kırmış oldu.

Aşk2 filmi, kendi kimlikleri dışında zorunluluktan farklı kimliklere bürünen iki bireyin yollarının kesişip birbirlerine aşık olmasını anlatıyor. Diğer klasik hikayelerde olduğu gibi bu hikayede de filmin kahramanları birbirlerinin karşısına sık sık çıkıyorlar. Yani her iki bireyin de çift karakterleri birbiri içerisine geçiyor.

Giriş sahnesiyle biraz absürt komedi kısmına yakın bir film izleyecek gibi görünse de film direk rotasını başka bir yöne çeviriyor. Anlatılan hikayenin erkek karakteri Enzo, yakışıklı bir adam. Bu nedenle birçok reklam şirketi ve ürün sahibi, ürünlerinin tanıtımı için onu kullanmak istiyor. Zira, kendisi çapkın bir birey. Bu işi ve Enzo kimliğini kullanmasının tek nedeninin araba tutkusu olduğunu hikaye ilerledikçe anlasak bile karakterin işleniş şeklini beğendim.

Filmin kadın başrolüyse Monika ise kendi halinde bir öğretmen. Öğrencilerine yakınlığı ve yeni öğretim yöntemleri nedeni ile veliler, öğrenciler ve öğretmenler tarafından çok sevilen birisi. Monika’nın kendisi de mesleğinden memnun. Lakin, Monika’nın babası birilerine borçlanıyor ve Monika o borcu kapatmak için başka bir kadın kimliğine bürünüp mankenlik yapıyor.

Enzo ile yolları babasının borcunu ödemek için kabul ettiği son reklam anlaşmasında gerçekleşiyor ve aralarındaki ilişki, Enzo’nun sevgilisi tarafından evden kovulup ağabeyi ve yeğeninin yanına yerleşmesiyle güçleniyor. Enzo’nun yeğeni aynı zamanda Monika’nın sınıfında bir öğrenci. Bu yüzden ikilinin iki karakterleri arasındaki geçiş ve anahtar rolünü Enzo’nun yeğeni oynuyor. Hatta hikayenin kırılma ve final noktasında da çok önemli bir karaktere dönüşüyor. Aşk 2, bol miktarda klişe barındırmasının yanında hızlı akan ve temposu düşmeyen bir hikayeye sahip. İyi seyirler.

Yönetmen : Filip Zylber

Senaryo : Wiktor Piatkowski, Marzanna Polit

Kurgu : Maciej Lisiecki

Müzik : Michal Kush

Oyuncular : Adrianna Chlebicka, Mateusz Banasiuk, Agnieszka Zulewska, Krzysztof Czeczot, Miroslaw Baka, Tomasz Karolak, Anna Smolowik, Bartlomiej Kotschedoff, Jacek Knap

Polonya / Romantik-Komedi / 133 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here