EBEVEYNLERİN BİLMESİ GEREKENLER

Ebeveynlerin Uyanık Olduğunu Bilmesi Gerekir. Awake, güçlü ama kusurlu bir Latina karakterinin başrolde olduğu, grafik olarak şiddetli ve karanlık bir şüphe uyandıran bir yapım. Elektronikleri ortadan kaldıran ve insanların uyuyamamasına neden olan küresel bir olay, karakterlerin uykusuzluktan yavaş yavaş delirdiği anlamına geliyor. Bu, farklı insanları farklı şekilde etkiler, ancak çoğu daha şiddetli hale gelir.

Film, silahlı saldırılarda, boğulmalarda, araba kazalarında, kavgalarda, elektrik çarpmalarında ve diğer korkunç ölümlerde bunu grafiksel olarak gösteriyor. Bir çocuğu kurban etmek için bağıran bir kilise grubu, yolun ortasında çıplak duran bir grup insan (onları arkadan ve belden yukarısı görüyoruz) ve şiddetle öldürmeye çalışan bir grup ile bir mafya zihniyeti yayılmış gibi görünüyor.

Ana karakter, önceki bir uyuşturucu sorunu nedeniyle velayetini kaybettiği iki çocuğunu kurtarmaya çalışıyor. Hala ekstra para kazanmak için hap satıyor. Kendisi de eski bir asker, kendisine yardımcı olacak hayatta kalma becerilerine sahip ve çocukları da cesaret ve hızlı düşünme sergiliyor. “f–k” ve “s–t”, “d–k”, “cehennem”, “lanet olsun”, “kaltak”, “pr–k” dahil olmak üzere oldukça fazla küfür var.

HİKAYE NE ?

Jill, filmin giriş sekansında gece vardiyasındaki güvenlik işinden çıkıyor ve  çocuklarını almaya gidiyor. Jill, kızı Matilda ve oğlu Noah uzaklaşırken, bir şey kontrolden çıkıyor ve arabalarını yoldan çıkarıyor, burada başka bir araba onlara çarpıyor ve onları nehre yuvarlıyor. Ertesi gün, araba kazalarına neden olan elektrik olayının tüm gezegeni etkilediğini ve insanların uyumasını imkansız hale getirdiğini keşfediyorlar. Bir meslektaş, uykudan mahrum bırakılan insanları zihinsel ve fiziksel olarak bekleyen kanlı kaderi ayrıntılarıyla anlatıyor. Ama Matilda’nın uyuyabildiği ortaya çıkıyor.

Bu durumu onu benzersiz ve Jill’in eski psikiyatristi Murphy’nin liderliğindeki askeri araştırmacılar için aşırı ilgi çekici kılıyor. Jill, Noah ve Matilda yardım için askeri “merkeze” doğru yola çıkarken kendisine Dodge adını veren kaçak bir mahkumu yakalıyorlar ve her türlü korkutucu durumla, aklını yitiren insanlarla karşılaşıyorlar.

FİLM İYİ Mİ?

Gina Rodriguez, çocuklarını kurtarmaya çalışan kusurlu ama dirençli ve cesur bir kadın olarak güçlü bir performans sergiliyor, ancak bu yüksek konseptli gerilimin diğer unsurları yetersiz kalıyor. Uykusuz, hikayesini ve karakterlerini geliştirmek için biraz daha zaman harcamak pahasına bizi kargaşaya sürüklemek için acele ediyor gibi geldi bana. Filmdeki çoğu kişi, Rodriguez‘in Jill’i ve iki çocuğu dışında, ya öldürülmek üzere tanıtılıyor ya da hemen unutuluyor. Bu, karakterlerin ilgi çekici olabileceği (Frances Fisher‘ın oynadığı kayınvalidesi veya Barry Pepper‘ın papazı gibi) veya sadece daha tatmin edici bir çözünürlüğü hak ettiği (Shamier Anderson‘ın Dodge’u gibi) birkaç durumda hayal kırıklığı yaratıyor. Film, insanların rastgele ve vahşice birbirlerini öldürdükleri “olay”dan hemen sonra değil, hatta daha önce insan doğasının daha karanlık tarafına odaklanıyor. Jill, açık bir uyuşturucu sorunu yüzünden çocuklarının velayetini kaybetmiş olmasına rağmen çalıntı hapları satmaya devam ediyor. Bunun nedeni kocasının savaşta ölmesi, kayınvalidesinin ise hasta ve ilaca ihtiyaç duymasıdır.

Filmin ana konseptine kısa bir geçiş yapılıp, kıyamet senaryosuna neyin sebep olabileceği fikrinden kısaca bahsediliyor ancak nedeni araştırılmıyor. Uykusuz kalmış insanların birkaç gün içinde ne olduğunu tam olarak anlayamamış olmaları bir anlam ifade ediyor, ama aynı zamanda yazarların bir açıklamayı gerekli görmemiş gibi geliyor. Benzer şekilde, filmde ima edilen bir toplumsal eleştiri var (“uyanma” fikri üzerine bir oyun, sorgulama sırasında ordunun insanlık dışı uyku yoksunluğu kullanımına bir gönderme, insanların tekrarlanan bilgileri gerçek olduğuna inandıklarına dair bir tartışma), ancak bunlar yalnızca fikirler olarak bir kenarda asılı duruyor. Bunun yerine, film bir şiddet senaryosundan diğerine yalpalayıp duruyor. Filmin birçok sahnesi gerçekten rahatsız edici, özellikle de işin içinde genç kız olduğunda, ve film, 96 dakikanın çoğunda gerilim ve gerilimi sürdürmeyi başarıyor..

ÇOCUKLARINIZLA BU KONUDA KONUŞUN…

Aileler, Uykusuz filminde verilen kıyamet olayının açıklaması hakkında çocukları ile konuşabilirler. Mantıklı mıydı? Sizce bu gerçekten dünyada olabilir mi? Konuyla ilgili daha fazla araştırmayı nerede bulabilirsiniz?

İnsanlara uykudan mahrum bırakıldıklarında fiziksel ve zihinsel olarak neler olduğunun tasviri oldukça ürkütücüdür. Davranışlarını ve açıklamalarını inandırıcı buldunuz mu? Neden veya neden olmasın?

Jill rehabilitasyondaydı ve şimdi temiz, ama hap satmaya devam ediyor. Sizce bunu neden yapıyor? Onun seçimleri hakkında ne düşünüyorsun?

Film bitmeden Matilda’nın neden uyuyabildiğini anladınız mı?

Misafir Yazar : Jennifer Green

Yönetmen : Mark Raso

Senaryo : Joseph Roso, Mark Raso 

Görüntü Yönetmeni : Alan Poon

Kurgu : Michele Conroy

Müzik : Antonio Pinto

Oyuncular : Gina Rodriguez, Shamier Anderson, Jennifer Jason Leigh, Ariana Greenblatt, Frances Fisher, Barry Pepper, Gil Bellows, Fin Jones, Sergio Di Zio, Chai Valladares

ABD / Bilimkurgu-Aksiyon-Macera-Gerilim / 96 Dk.

 

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz