Balon Pilotları  /  The Aeronauts

Önyargısız ve art niyetsiz mücadele..

Yeniliklere bilim insanları bile tepki gösterirse bu dünyanın değişmesi ne kadar zordur, bir düşünün. 1862’de, Londra’da, bir bilim insanı, meteorolojinin, bir diğer deyişle hava tahmininin yaşam içerisinde çok önemli olduğunu söylüyor, kimse dinlemiyor, hatta küçümsüyor.

Balon, daha yaygınlaşmamış olsa da ilgi çeken bir seyahat aracı… İlerleyen yıllarda daha sık kullanılacak, sponsorların desteğiyle. Paris’te değil ama Londra’da gösteri amaçlı havalanıyor…

Amelia Wren, tanınan ve başarılı bir balon pilotu. James Glaisher ise kendisi ve düşüncesinin hayat bulması için çaba harcayan genç bir bilim insanı… Yolları kesişiyor ve birlikte ilk kez rekor kıracak kadar çok yükseğe çıkıp bilimsel verilerle yeni bir ufuk açıyorlar hayata.

Yüksek egoların savaşı…

Albenili, kararlı, işinin ehli güzel pilot Amelia Wren’i canlandıran Felicity Jones müthiş bir oyunculuk örneği gösteriyor. James Glaisher rolündeki Eddie Redmayne da amacına ulaşmak için her türlü tehlikeyi göze almış, kararlı ve özgüvenli bir bilim insanı… Glaisher’in bir tedirginliği var: ilk kez balonla yükseliyor gökyüzüne. Gergin başlayan yolculukta birbirlerine nereye kadar dayanabilecekler acaba?

Senaryo yazımına da katılan yönetmen Tom Harper, ilgiyle, merakla, heyecanla izlenen bir film çıkarmış. İzleyiciyi tarihi bir an’a tanıklığa katıyor. O güne kadar bilinenleri (veya bilinmeyenleri) altüst eden, gökyüzü ile ilgili bilinmeyen birçok şeyi ortaya çıkaran bir yolculuğu soluksuz izletiyor. Gerek temposu gerek bilek gücüyle ve yükseldikçe değişen ve çetin bir hal alan hava koşullarıyla mücadelede (yükseldikçe oksijenin azalmasına da bağlı olarak) izleyici de nefes nefese destek veriyor ikiliye…

Kim kazanıyor?

Genç, alımlı, göz alıcı güzelliğiyle pilot Ameila ile aynı balonla gökyüzüne 36 bin feet’e dek yükselen Glaisher arasında ego çatışmasının ötesinde bir duygusal bağ da oluşuyor ister istemez. İkisi de ölümle yüz yüze geliyor, bizlerin de yürekleri ağzımıza… İkisi de birbirini koruyor, kolluyor.Başarı muhakkak ki onların, ama izleyicide bir hoşnutsuzluk seziliyor, filmlerde geleneksel olarak iki karşı cins bir araya gelince aşk doğar aralarında… Acaba öyle mi olacak?

Yaşanmış gerçek bir hikayeden uyarlanan, katılacağı birçok yarışmadan ödülle dönecek düzeyde güzel ve bir o kadar da başarılı bir film. Kaçırmamalı… Öte yandan azmin ve mücadelenin elinden bir uçan, bir de kaçan kurtulur denir ya, bu kez uçan da kurtulamıyor.

Yönetmen : Tom Harper

Senaryo : Jack Thorne, Tom Harper

Görüntü Yönetmeni : George Steel

Oyuncular : Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Courtenay, Tim McInnerny, Phoebe Fox, Vincent Perez, Rebecca Front, Anne Reid

İngiltere / Tarihi-Biyografi-Macera / 100 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz