Bir zamanlar pek sevilerek izlenen “Seksenler” dizisinde baba karakterinin veciz bir sözü vardı: “İcat çıkarma!”. Hayatın içinden alınan bir sözdü ve bir dönemin çocuklarının evde babalarından, okulda öğretmenlerinden duyduğu ve kendilerini sınırlayan belirleyici bir sözdü. Bizim için, yer yer hâlâ da geçerli olan bu yaklaşım, demek ki bir zamanlar İngiltere’de de hayatı yaşanmaz kılmış.

Bayan Lowry, aslında istemediği oğlunun ellerine kalmış, alabildiğine karamsar, ayrımcı ve merhametsiz bir kadındır. Hayatı boyunca hiç mutlu olmamıştır ve oğlunun () da en az kendisi kadar mutsuz olması için elinden geleni yapmıştır. Ben, anlatılanların yalancısıyım, dilerseniz izlersiniz ve kararı siz verirsiniz. Sınıf farkıyla…

Yaşlılığıyla birlikte yatalak olan Bayan Lowry’nin bakımını üstlenen oğlu, alabildiğine sakin ve bir o kadar da yardımsever, çocuk seven biridir. Annesinin benimsemediği hatta küçümsediği Güzel Sanatlar fakültesinde okumuş, kendi çizgisini belirlemiştir. Kendisini yükseklerde görme arzusunu yenemeyen Anne Lowry, çocuğunu da, yaptıklarını da, yaşadıklarını küçümser.

Çok uzun yıllar önce “malikane”lerini kiraya verip onun geliriyle geçinebilecekleri, ‘düşük sınıf’tan insanların arasındaki bu eve taşınmışlardır; dolayısıyla da mutsuzlukları katlanmıştır. Aile ortamı belirleyicidir. Bayan Lowry, öyle bir baskıcı, öyle bir ceberut kadındır ki, kendisinden başka hiçbir şeyi gözü görmez. Oğlunun kendisi için yaptığı resmi bile beğenmemiştir, birilerinin beğenmesiyle geçici bir an beğenmiş gibi yaparsa da, içindeki kötülüğe yenilir sürekli.

Küçüklüğünden beri oğlunu baskı altında, kendi kararlarını bile kendisinin vermesine izin vermeden büyütmüştür. Oğul Lowry, tek sığınağı olan çatı katındaki odasında renklere, tuvallere tutunur, resimler yapar. Yalın, sakin ve yaşamdan anları aktaran resimlerdir bunlar. Ama Bayan Lowry’e göre resim dediğiniz ya natürmorttur ya da meyve tabağı. Oğlunu ikna etmek için neler yapar, ama “su çatlağını bulmuştur” bir kere..

Yönetmen : Adrian Noble

Senaryo : Martyn Hesford

Görüntü Yönetmeni : Josep M. Civit

Müzik : Craig Armstrong

Oyuncular : Vanessa Redgrave, Timothy, Spall, Stephen Lord, David Schaal, John Alan Roberts, Wendy Morgan, Michael Keogh

İngiltere / Biyografi-Tarihi-Dram / 91 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz