Caner Özyurtlu’nun yazıp yönettiği, aynı zamanda Berrak Tüzünataç ve Melikşah Altuntaş’la beraber öyküyü oluşturdukları “Biz Böyleyiz” adlı yapım. Bol yıldız oyunculu bu yapım 10 Ocak 2020 vizyon tarihiyle sinema salonlarımızda arz-ı endam etmeye başlayacak.

Film, çocukken yazlarını Nezihe (Hümeyra) adlı karakterin evinde geçiren ve çok yakın olan arkadaş grubunun yıllar sonra “Nezihe” karakterinin rahatsızlığından sonra bir araya gelmeleri ve değişen hayatları üzerinden tekrardan “bir” olma çabalarını anlatıyor.

Her şeyden önce çok sıcak, çok keyifli bir hikaye. İzlerken duygusal olarak seni yakalıyor. Ama film fazla uzun. Özellikle böyle bir hikaye için. Olması gereken yarım saat daha fazla ki bu yarım saat içinde hikayenin tamamen tekrar ettiğini görüyoruz. Hikaye zaten neredeyse tek mekanda geçiyor. Bu süreç içinde hikayenin farklı bir noktasını da izleyemiyoruz. İzleyemediğimiz gibi çok alakasız sahnelerle de bezeli olduğunu görüyoruz. Bu da bir noktada filmden kopmanızı sağlıyor.

Özde, arkadaş filmi izliyoruz ki bu, filmin kilit noktası aslında. Normal hayatta da çok yakın olan arkadaşların bir araya gelerek çıkardıkları bir yapım izliyoruz. Önceki iki cümle bir araya geldiği zaman filmin bütününe bunun yansıdığını görüyoruz ama oyunculuklar ve atmosfer en göze çarpanları. Oyunculuklar çok samimi ama buna rağmen filmin başı biraz tekliyor. Özellikle karakterleri tanıdığımız sahnelerde. Bunun sebebi oyuncu performanslarının çok düşük kalması. Küçük “Eyvah, bu film böyle mi devam edecek” endişesine girdikten sonra bu tutukluk yerini arkadaşlığa bırakıyor ve ortaya temiz bir iş çıkıyor. Özellikle Hümeyra’nın oyunculuğu inanılmaz. Gerçek bir usta. Beraber oynadığı herkesin iç enerjisini bir tık daha yükseltmiş gibi görünüyor. Beni en çok şaşırtan Boran Kuzum’un oyunculuğu oldu. Tertemiz bir performans çıkarmış. En çok kızdıran Şebnem Bozoklu oldu. Artık hep aynı karakteri, farklı isimlerle oynamaya başladı. Bu ona yazılan rolle alakalı ama iyi oyuncuyu farklı rollerde görmek çok daha keyif verici.

Her ne kadar oyunculuklar keyifli olsa da karakterler bazında sıkıntılar devam ediyor. Nerdeyse her karakterin motivasyon eksiği var. En büyük sebebi de, bu arkadaşların sadece yazları bir araya geldiğini defalarca anlatıp başka hiçbir done vermemeleri. Özge Özpirinçci’nin karakteri bu sebeple çok zayıf. Çok sıcak, çok samimi ama bu ufaktan filme yapaylık katıyor.

Filmin atmosferi de film gibi sıcacık. Böyle bir hikayenin seyirciye geçmesi için bu çok önemli. Amerikalı yönetmen “Judd Apatow”un projelerindeki sıcaklığı andıran yapıya sahip ama bu bize ait bir sıcaklık. Dünyanın başka bir yerinde belki de bu etkiyi alamazsın. Çünkü “Biz Böyleyiz”.

Yönetmen : Caner Özyurtlu

Senaryo : Caner Özyurtlu, Berrak Tüzünataç, Melikşah Altuntaş

Görüntü Yönetmeni : Olcay Oğuz

Oyuncular : Hümeyra, Berrak Tüzünataç, Engin Öztürk, Özge Özpirinçci, Şebnem Bozoklu, Meriç Aral, Boran Kuzum

Türkiye / Komedi-Dram-Romantik / 120 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

9 YORUMLAR

  1. Hayatımda gördüğüm göreceğim en kotu film olmasının yanı sıra film kadrosunun aşkıyla gelip nefretiyle çıkmanın tek ve gerçek örneği

    • Hümeyra olmaz ise izlenecek bir film değil oyunculuk performansları berbat ?sanıyorum canları sıkılıp biz bir film yapalım demişler?Berrak Tüzünataç,Şebnem Bozok , Boran Kuzum bunlar hiç seyretmediler mi kendilerini ? Ve küfür , argo ( ananı s…, ağzına s.. ç…yım,bunlar bazıları) bumu içten , düz, yalın , samimi imajı , görüntü vermek ?

  2. 20 tl yi yesem bütünüyle daha mantıklı olurdu ortalarına gelince filmin şöyle düşünmeye başladım bu bi şaka yada kaç dk daha dayanabilirler diye sosyal deney çekmiş olabilirler diye düşündüm belki salonun her tarafında kamera vardır falan,film ekibinden hiç kimse bi çıkıp şunu dememiş ; abi bir dk ya biz napıyoruz ?

  3. Malesef büyük hayal kırıklığı kadronun özelliklede yaptığı her işte hayranlıkla izlediğim tiyatronun ustası sevgili Hümeyra hanım olduğu için vizyona girer girmez hiç bir yoruma bakmadan kısacası gözüm kapalı gittim net söylüyorum Hümeyra hanımın sahneleri dışında tamamen fiyasko . Bir de küfrederek nereye gidebileceğimizi sanıyoruz acaba hala yol katedemedik bu konuda edemeyeceğizde sanırım çocuklarımı da götürmüştüm sinemaya çocuklarımdan utandım küfürleri duyunca , salondan çıktığımızda allak bullak olmuş ve mutsuz suratlarla birbirimize bakyorduk berbat bir anı oldu bize ???

  4. film arasında ilk kez bir filmi bırakıp gitmek istedim. Konu yok. Akmıyor. Bu kadar güzel oyuncuları yetenekli oyuncuları bir araya getirip nasıl böyle bir sonuç çıkarabildiniz hayret. Türk sineması gerçekten çok güzel işler çıkarmaya başlamışken bu film baya vasat kaldı.

  5. Oyuncu kadrosunu gördüğümde fragmanı izlemeye dahi gerek duymamıştım fakat film o kadar sıkıcıydı ki verdiğim 20 liraya ve emeğe acımasam kalkıp gidecektim

  6. Ben oyuncuların her rolü oynadıklarını veya denediklerini düşünürüm ama keşke denedikten sonra iptal etselerdi Hümeyra sayesinde seyredilen saçma sapan, vasat,heran bitti diye düşünülen hala devam eden niye çekildiği nevermek istedikleri belli olmayan, normalde dizilerde v.s gördüğümüz oyuncuların(bazıları sözde)argoyu , küfürü neden kulandıklarını,evlerinde çocuklarının olduğu yerde bu şekilde konuşuyorlarmı merak ettim? Samimiyetle basitliği karıştırmışlar.! Yazık verdiğim paraya sokakta ki bir hayvana mama alsaydım çokkk daha iyi olurdu..!

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz