Bizim İçin Şampiyon

Yönetmen : Ahmet Katıksız
Senaryo : A. Katıksız, Serkan Yörük
Görüntü : Serkan Güler
Müzik : Toygar Işıklı
Oyuncular : Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan, Sibel Taşcıoğlu, Ali Seçkiner Alıcı, Serkan Ercan, Erdem Akakçe, Sekvan Serinkaya

Ay Yapım- Med Yapım- CJ Entertainment Turkey filmi


İŞTE BİZİM ‘ATLARA FISILDAYAN ADAM’IMIZ !

Türkler için at hep önemli bir hayvan olmuştur. Orta Asya’daki göçebe geçmişimizden beri… Bu yüzden Yeşilçam,  Malkoçoğlu’ndan Karaoğlan’a uzanan tüm o tarihsel çabalarında tüm starlarımızı ata bindirmiştir. Cüneyt Arkın’dan Kartal Tibet’e kadar…Ve zavallı Türkan Şoray bir filminde attan düşerek ölüm tehlikesi atlatmıştır.

Ama atla insanın birey düzeyinde daha sıcak, daha gerçekçi, daha mahrem ilişkisi hiç anlatılmamıştır. Bizim asla bir ”Atlara Fısıldayan Adam” filmimiz olmamıştır. (O ünlü Robert Redford filmini anarak!) Geçen koca bir yüzyıl içinde…

Ama elbette özel olarak böyle ilişkiler yaşanmış, bu tarz hikâyeler oluşmuştu. İşte bu film bunlardan birini anlatıyor: sanırım en ilginç olanını… Gerçekten yaşamış yarış atı Bold Pilot (cesur pilot);onun sürekli jokeyi Halis Karataş ve arada Halis’inpatronu Özdemir Atman’ın kızı olan Begüm’le yaşadığı büyük aşk…

Bu at ve jokey ilişkisi, yıllar boyu başarılarla sürmüş. 1996 yılı Gazi Koşusu’ndaki 2:26:22’lik rekorları ise hala geçilememiş.

Film aslında çok zor bir işi başarıyor. Ve 1990’lardan itibaren İstanbul’daki tarihten gelen Veliefendi hipodromunda yaşanan her şeyi müthiş bir enerji, inanılmaz bir çaba ve titiz bir inatla karşımıza getiriyor: Kalabalık çekimlerle; heyecan yüklü tarihsel yarışlarla; kimi zaman daha dar çerçeveler içinde (bir kahve, bir ev odası, bir arkadaş grubu), olayın radyodan veya TV’den izlenmesini de göstererek…

Ve de atları harika biçimde kullanarak… Özellikle Bold Pilot tüm inadı, başkaldırısı, gücü ve yeteneğiyle beliriyor: bir anıt-at olarak… Onun son jeneriklerde görüldüğü gibi aslında birkaç at kullanılarak yaratıldığına inanmak güç. Ama işte, bu başarılmış…

Ama oyuncular da çok iyi. Halis Karataş’ta Ekin Koç, Begüm’de Farah Zeynep Abdullah, eski Türkiye Jokey Kulübü başkanı Özdemir Atman’da Fikret Kuşkan son derece etkileyici oyunlar veriyorlar. Serkan Güler’in kusursuz görüntüleri ve Toygar Işıklı’nın filmi sarıp sarmalayan müziği de birinci sınıf.

Ve elbette tüm bunların ‘maestro’suyönetmen Ahmet Katıksız. Serkan Yörük’le birlikte senaryoyu da yazan; 9 Eylül Üniversitesi’nden mezun olduğuna göre benim gibi İzmirli; birkaç TV dizisi ve Sonsuz Aşk filminden sonra ilk kez bu filmde tüm yeteneğini gösteren arkadaş. Hoş geldin!

Tüm bunları söylerken, filmin yer yer aşırı (ve bence gereksiz) bir melodram duygusuna saptığını da belirteyim: bir eleştiri olarak..

Yine de filmden gözyaşlarımı silerek çıktım. Tüm yaratıcılarla birlikte Atman ailesinden hayatta olanların da katıldığı  o güzel galadan sonra kameralara konuşmamı zorlaştıracak kadar!..

OrtaKoltuk Puanı:

6 YORUMLAR

  1. dün gece 21:00 seansına gittim.90 yılların siyasi ve ekonomik çaresizliklerinde çırpınan geride kalıp öne geçenlerin yansımasıydı bold.. fazlasıyla beklentimi karşıladı. ailece seyredilir.bold pilot’u zamanında takip eden biri olarak özellikle yarış anındaki aksiyonları,halkın ona olan sevgisi en iyi şekilde verildiğini söyleyebilirim. farah zeynep mükemmel bir oyuncu harika işler yaptı.

  2. bir At’ın hipodromlardan insan denen türün ruhuna uzanan sıcacık hikayesi…bir yariş atinin hikayesi ancak bu kadar güzel olabilir ve bu hikaye ancak bu kadar güzel aktarılabilirdi beyaz perdeye…diyebilirim ki son bir kaç yıl içinde izlediğim en iyi Türk filmi…emeği geçenlere teşekkürler!

  3. Gerçekten uluslararasi areneda Türkiye’yi temsil edebilecek kalitede ve değerde mutlaka izlenmesi gereken bir film. Bu ülkede herşeye rağmen çok güzel işler yapan insanlar var. Doğal bir gerçek olan atlar ve insanlar arasındaki ruhani ilişkiyi ve atların iyileştirici gücünü çok iyi anlatan bir film. Efsanevi ‘Bold Pilot’ ın çekimleri tek kelimeyle muhteşem. Kalbinize, emeginize sağlık.Ay Yapım, Med Yapım, Yönetmen Ahmet Katıksız ve Senarist Serkan Yörük ile büyük oyunculukları ile Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan hepinize helal olsun. Gönlümüze böyle umut aşılayan Şampiyonlara bu dönemde çok ihtiyacımız var..Kalbinize ve emeginize sağlık.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz