Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar BROOKLYN

BROOKLYN

977
0

Brooklyn, İrlanda-Kanada ortak yapımı 112 dakikalık, duygusal / dramatik türünde bir yapım.

BROOKLYN5

Film, 2009 yılında yayınlanan aynı isimli Colm Toibin romanından yapılan bir uyarlama. Yapılan uyarlamanın senaryosu Nick Hornby tarafından yazılmış. Filmin yönetmeni ise, İrlandalı John Crowley. Yönetmenin, Kapalıdevre (2003), Yanlış Hesap (2013) adlı başarılı filmleri var.

BROOKLYN8

Filmin atmosferi 1950’li yılların başlangıcı. Genç bir kadın olan Eilis, muhasebeci ablası Rose’ın girişimiyle Amerika’da kendine bir iş, yeni bir başlangıç imkanı bulur. Böylece küçük bir İrlanda kasabasından ayrılır ve günlerce sürecek gemi yolculuğu başlar. Deniz yolculuğunun hediyesi, deniz tutulması, gıda zehirlenmesidir. Aynı kamarada kalan kadın Eilis’ e yardımcı olur,tavsiyeler verir.

BROOKLYN2

Eilis, Brooklyn’de kendi gibi genç kadınların kaldığı bir pansiyonda kalmaya başlar. Pansiyonun yöneticisi yaşlı kadın, kilisenin gönderdiği bu genç kadınlara, büyük şehirde kaybolmamalarını, değerlerini unutmamalarını sağlamaya çalışan, onların gözünde huysuz bir insandır.

BROOKLYN4

Eilis, Brooklyn’de büyük bir firmanın satış görevlisi olarak çalışmaya başlar. Çalışma boyunca utangaçlık ve çektiği vatan hasreti, ablası Rose’a ve annesine yazdığı mektupların tek konusudur. New York macerası, yine kilisenin düzenlediği dans gecesinde tanıştığı İtalyan genci Tony ile başka bir bölüme geçer. Artık eskisi kadar vatan hasreti hissetmez, Eilis. Çalıştığı işi ve kalacak yeri organize eden Peder Flood, Eilis’i gece okuluna yazdırır. Yüksek okulu bitirdiğinde Eilis ablası Rose gibi muhasebeci olacaktır.

BROOKLYN7

Brooklyn filmi müthiş görsel efektleri olan bir film değil. Filmin odaklandığı tek şey genç bir kadın olan Eilis’in hayatı, karşılaştığı güçlükler, duyguları, ikilemlerde yaptığı seçimler. Arka planda gördüğümüz atmosfer başarılı, kostümler, karakterler doğal. Alıştığımız hızlı kurgu ritmi yok. Sürpriz yok. Sade ama içten bir hikaye sunuyor. Başrol oyuncusu Saoirse Ronan, oynadığı rolün hakkını veriyor. Duygusal dramatik film sever birisi iseniz, sakin, sessiz duygulara odaklanan bir film isterseniz, Brooklyn tam istediğiniz bir film.

BROOKLYN9

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here