Bumblebee

Bumblebee Filminde Michael Bay’ın Parmağı Olmasa idi…

Siz sormadan söyleyim Michael Bay, filmimizin yapımcısı ve Nam-ı değer “Altın Ahududu Ödülleri” müdavimi… Ya ödülü alır ya da aday gösterilir. Güzelim “Transformers” serisininde yönetmeni ve yapımcısıdır. Transformers filmlerine güzel demiyorum. Güzel olan Transformers çizgi filmiydi. Altın Ahududu Ödülleri ise Oscar Ödüllerinin tam tersidir, en kötülere verilir. Şimdilerde herkesin unutmaya çalıştığı “Armagedon” ve “Pearl Harbor” da Bay’ın elinden çıkmıştır. Bütün bu kötü filmlerin ortak (Michael Bay’ın parmağı dışında) iki yönü var, bir; hikaye anlatamaması, iki; Çok yoğun ve abartılı klişe kullanılmasıdır. Bumblebee filmimiz de bundan fazlası ile payını almıştır.

Filmimizin hikayesi oldukça hoş. Bir dostluk hikayesi… Robot ile genç kızın dostluk hikayesi. Filmimiz kızın içinde bulunduğu ruhsal sorunları anlatıp sonra da kızın bu sorunların nasıl üstesinden geldiğini anlatacak. Son zamanların olmazsa olmazı da var, dünyayı kurtaracaklar… Ama gel gör ki yapımcı Michael Bay, işin içine parmağını sokuyor ve diğer filmlerindeki gibi hikaye anlatamama durumu ortaya çıkıyor. Filmi bir süre izliyorsun, yahu güzel gidiyor, diyorsun ki anlamsız bir olaylar gerçekleşiyor. Senaryo aksamaya başlıyor. Klişelere gelince ise, say say bitmez.

Genç kızın babası vefat etmiş. Annesinin sürekli öpüştüğü bir sevgilisi var. Genç kızımızın ailesi onu anlamıyor, kız
ezik’ bir tip… Dediğim gibi say say bitmez. Kızımız Bumblebee ile arkadaş oluyor. Birbirlerini çok seviyorlar ama neden sevdiklerini bir kaç klişe gösterip anlatıyorlar. Her şey olması gerektiği gibi gidiyor. İnanır mısınız filmde beklemediğiniz, sizi şaşırtan, hiç bir şey olmuyor.

Ama işte bu filmde hoş şeyler de oluyor. İzlerken yer yer eğleniyorsunuz. Senaryodaki boşluklara ve klişelere takılmazsanız eğlenceli de denebilir. Sanki filmin kurgu aşamasında, “birileri” bu sahneyi at, hem film kısalır hem hızlı akar demiş gibi… Bu sahneleri at demeye kudreti olan biri… Belki o sahneler olsa, şu an klişe gelen yerler için, klişeleri filme ne güzel yedirmişler, diyecektik. Michael Bay bugüne değin ”bu kadar kötü filmler” yaptı ise, nasıl hala daha film yapabiliyor, sorusu aklınıza gelmiştir.

Kendisi çok başarılı bir reklam yönetmeni. Yani ürünü nasıl satacağını iyi biliyor. Çok söze gerek yok, Bay‘ın bugüne kadar çektiği filmlerin fragmanlarını izleyin, filmlerini izlemek istersiniz.
ma yine de düşünmeden edemiyorum, Beyefendinin parmağı olmasa idi, Bumblebee nasıl olurdu? Belki E. T., o kadar da değil hani…

OrtaKoltuk Puanı:

2 YORUMLAR

  1. Bu filimin serinin diğer bir filmi olan Transformers: The Last Knight ta Bumblebee bir Nazi üstüne baskın veriyor ama film 1987 de geçiyor ama Nazilierin çıkış tarihi veya savaş tarihi ile bir uyum yok. O zaman Bumblebee dünya ya ikinci gelişi mi yada filmin yazar ve yönetmenlerinden serinin önceki filmi olan The Last Knight ta bulunan sahneyi kale almayıp mı çektiler bu filmi.

  2. Film Transformers serisiyle çelişiyor ve filmdeki tüm robotlar Transformers G1 evrenindekiyle aynı olduğu için çizgi film izliyormuş gibi bir tat veriyor.Transformers 5 te Sir Edmund Burton un bahsettiği gibi Bumblebee yüzyıllardır Dünya’da ama filmde 1987 de Dünya’ya ilk kez geliyor;Bumblebee ne kadar cana yakın,eğlenceli,nazik vb. bir robot olsada filmde Bumblebee nin dövüş mekanikleri çok iyi değil ama Bumblebe tarihte II.Dünya savaşı dahil birçok savaşa girdi ve bir bakıma ölüm makinesi gibi bir robottu Sir Edmund Burton un Transformers 5 te dediği gibi “Bumblebee ye birçok isim verildi ama bunlardan hiç biri Nazik” değildi ama filmde çok nazik ve çocuk gibi bir robot,çok duygusallık ve dram var.Filmde yeterince Transformer yok,[spoiler]Bumblebee’yi avlamaya gelen robotlardan biri bir insanı öldürüyor ve insan sıvıya dönüşüyor[spoiler] ŞAKA MI BU ! Birçok mantık hatası var ve filmin sonunda Optimus prime kamyon şeklinde gözüküyordu ama Transformers 1 de Optimus Prime Dünya’ya ilk kez geliyor ve kamyon formunu alıyor daha fazla anlatmak istemiyorum eğer Transformers serisini izlediyseniz sizde filmdeki diğer birçok uyumsuzluğu görürsünüz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz