Çizmeli Kedi : Son Dilek / Puss in Boots: The Last Wish

Çizmeli kedi’nin bu solo hikayesi bazı masallarda anlatılan korkunç karakterler ve kötülerle dolu. Güç için mücadele eden ve dileklerinin yerine getirilmesini isteyen dört karakterin yer aldığı animasyonun, izleyecek çocuklar için uygun bir masal olduğunuda düşünmüyorum. 

Bu animasyon filmine çocuklarını götürmek isteyen anne – babaların, on yaşın altında olan çocuklarının yanında oturarak filmi beraber izlemelerini tavsiye ediyorum. Çizmeli Kedi : Son Dilek, senaryo, kurgu, müzik ve çekim kalitesi olarak iyi ama 10 yaş altı çocukların filmi tek başına izlemesi sakıncalı.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Yapımcılar, 2011 yılında vizyona giren Şhrek filminde yan karakter olarak gördüğümüz Çizmeli Kediyi bu kez Şhrek ile tanışmadan önceki günlerine döndürüp çizmeli kedi’nin solo macerasını bizlere anlatıyor.

Hikaye, Çizmeli Kedi Puss’ın içinde bulunduğu masal evrenindeki en yetenekli ve en riskli hırsızlardan biri olduğunu kanıtlaması ile başlıyor. Bu risk dolu maceralarında dokuz canının sekizini kaybetmiş ve bir canı kalmıştır.. Kedimiz bu durumun üzüntüsünü süt içerek gidermeye çalışırken azrail, oldukça korkutucu bir kurt olan Wagner Moura kılığında karşısında belirir. Kedi, kurt kılığındaki azrailin elinden kaçıp yaşlı bir kadının evine sığınır. Burada sahibine şirin gözükmek için kendini kedi gibi gösteren arkadaş canlısı bir köpek olan Perrito ile tanışır.

Çizmeli kedimiz, dileklerini gerçekleştirecek olan dilek yıldızını bulmak için sevgilisi Kitty ve köpek arkadaşı Perrito ile birlikte yola çıkar. Bu yıldızı bulup dileklerini gerçekleştirmek isteyen başkalarıda vardır. Suç patronu Goldilocks, aylarla birlikte büyümüş olan Jack Horner ve ayı ailesi. Bu zor yolculuk çok tehlikeli tuzaklarla doludur ve peşlerinde yıldızı bulmak isteyen diğerlerinden daha hızlı olmak zorundadır.

Bu filmin, Çizmeli Kedi karakterini yaratan Charles Perrault‘un orijinal hikayesi ile hiçbir şekilde ilgisinin olmadığını belirtmem gerekiyor. Tamamen bağımsız bir masal. Masal kahramanı gerçeküstü efsane kedimiz bu kez bize farklı bir üslupla sunuluyor. Çizmeli kedinin bu solo hikayesi bazı masallarda anlatılan korkunç karakterler ve kötülerle dolu. Bu nedenle anlatılan hikayeyi sevmedim. Güç için mücadele eden ve dileklerinin yerine getirilmesini isteyen dört karakterin yer aldığı animasyonun, izleyecek çocuklar için uygun bir masal olduğunuda düşünmüyorum.

Filmi kız torunumla birlikte izlerken kedimiz, kurt kılığındaki azrailin karşısında korkup kulakları düşerek nasıl sindiyse torunumda öyle sindi kaldı oturduğu koltuğunda. Elinde orak’ı ile kurt kılığında gezen korkunç görünümlü azrail, hedefine ulaşmak için önündeki engelleri acımadan yok eden çok kötü kalpli bir adam ve yıldızı ele geçirmek için her şeyi yapmaya hazır ayı ailesi, çocukları korkutup ürkütebilir. Diğer yandan küçük çocuklarımızın bu küçük yaşlarında bir ölümlü bir fani olduklarını anlayıp ölümle yüzleşmeleri ne kadar doğru olabilir?

Film, izleyen çocuklara olumlu manevi bir katkı sağlamadığı gibi onların anlayabileceği düzeyde ahlaki ve eğitici bir yanı da yok. Hikayeyi, mizah açısından ele aldığımızda da istenilen düzeyde denge sağlanamamış. Bu animasyona çocuk ve aile filmi diyenler olabilir. Bence değil. Bu filmi çocuklar, aileleri yanında olmadan tek başına izleyemez. Çünkü; filmdeki bazı karakter ve görüntüler küçükler için uygun değil.

Çizmeli Kedi animasyonunun iyi yanları yok mu? Elbette var. Diğer animasyonlara göre yeni bir teknikle hazırlanan Çizmeli Kedi’nin  kareleri düz ama oldukça canlı olmuş. İzlemeyi eğlenceli hale getirmek için yaratıcı açılar ve geçişlerin kullanıldığı bu yeni tarzı, animasyonun kilit anlarında ve dövüş sahnelerinde rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle filmin yapımcılarını kutlamak gerekiyor. Filmin müziklerini beğendim. Özellikle filmin dramatik olay dönüşlerinde düşük ve kulağı rahatsız etmeyen yavaş tonlarda olması şahaneydi. Kedimizin spot ışığı altında İspanyol esintili müziği kullanması yeni denenmiş bir tarz değil ama yine de dinlemek iyi geldi.

Komik ve ciddi olayların birleştirildiği bu filmde kullanılan ikincil animasyon stili, ilginç bir yaratıcı girişim olmasına rağmen bu film için gerekli miydi tartışılır. Çünkü; filmde sürekli değişen animasyon stilleri o kadar çok hissetiriyor ki kendini… Bu da izleyeni rahatsız ediyor.

Sonuç olarak; bu filme çocuklarını götürmek isteyen anne – babaların on yaşın altında olan çocuklarının yanında oturarak filmi beraber izlemelerini tavsiye ediyorum. Film, senaryo, kurgu, müzik ve çekim kalitesi olarak iyi ama 10 yaş altı çocukların tek başına izlemesi sakıncalı.

Yönetmen : Joel Crawford, Januel Mercado

Senaryo : Paul Fisher

Kurgu : James Ryan

Seslendirme Sanatçıları : Antonio Banderas, Salma Hayek, Olivia Colman, Ray Winstone, Samson Kayo, Anthony Mendez, Da’Vine Joy Randolph 

ABD / Animasyon-Macera-Komedi / 102 Dk.

6 YORUMLAR

  1. Böyle saçma bir film olmaz.çocuk filmimi korku filmimi bu.biraz çocuksu olun.bu yaştaki çocuklara korku filmi izletmek hiçte akıllıca bir şey değil.kısacsdı berbat bir film

    • Mustafa kardeşim gördüğüm tüm eleştirmenlerden 10 yıldızla puan alan bir filmin berbat olma işihtimalı yok. Kendim daha bu sabah izledim ve şimdiye kadar bir çok animasiyon filmi izlediğim halde bu en sevdiğim herşeyiyle mükemmel bir yapım.

  2. Evet film daha önceki shrek filmleri gibi çocuklar için değil.
    Konu öncesi değil sonrasını işliyor. Yani shrek serisinde evrende herşey yaşanmış. Filmin son sahnesinde de zaten uzak uzak ülkeyi gösterdiğin de eski dostları ziyaret etme zamanı geldi diyor. O sahne beni bayağı hype ladı. Bir sonraki bölüm ya shrekten gelecek yada çizmeli kedi filmine shrek evrenini bir şekilde bağlayıp hikayeyi tekilleştirecekler.

  3. gerçekten bu filme 2 puan verdin ve benim için bitti diğer filmlere verdiğin puanlara da inanmayacağım. bu filme ben 4.5 verirdim. muhteşemdi. Nasıl 2 puan verdin anlam veremedim. renkler ve zevkler tartışılmaz o yüzden kendi zevklerime bakıcam.

  4. Recep İvedik 7 filmine veya 65 filmine 3 puan verip bu filme 2 puan birinin yorumlarını dikkate almayın bence 😀
    Filmin bir tek kötü yanı yok. Gidin sinemada izleyin böyle yapımlar daha çok gelsin.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz