“BETTER DAYS” En İyi Uluslararası Film Oscar Ödülü’nün favori adayı

LİSEDE ARKADAŞ ZORBALIĞI

Hong Kong’lu genç yönetmen Derek Tsang bir kız lisesinde işlenen suçları, imkansız bir aşk öyküsü eşliğinde anlatıyor. Film yolları ve yazgıları kesişen iki gencin gelecekleriyle ilgili hayallerini ve birbirlerini nasıl koruduklarını da anlatıyor. Yönetmen Tsang elindeki zengin malzemeli senaryonun hakkını akıcı bir sinema diliyle, duygu sömürüsünden uzak, abartıya kaçmadan veriyor.

İngilizce konuşulmayan filmler “Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü olarak adlandırılırken ,Sinema Sanatları Ve Bilimleri Akademisi bu ödülü geçen yıldan itibaren En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü olarak adlandırdı. ABD dışında üretilen en kaliteli filmlerden oluşan seçkinin son 5 filmi bu Oscar Ödülü’ne aday gösterilirler. 25 Nisan’da Kaliforniya’daki Dolby Theatre’ında gerçekleşecek Oscar Töreninde, bu dalda aday gösterilen filmlerden biri Çin – Hong Kong yapımı “Daha İyi Günler / Shao Nian De Ni / Better Days”.

ROMANTİK BİR SUÇ FİLMİ

Aktör – yönetmen – senaryo yazarı Hong Kong doğumlu Derek Tsang (42) kariyerinin bu 5. uzun metrajlı filminde bir kız lisesinde işlenen ölümcül suçları ve bir imkansız aşk öyküsü anlatıyor. Film sınıf arkadaşlarının zorbalığına uğramış bir liseli kızla genç bir sokak haydutunun hayatlarının birbirleri tarafından nasıl değiştirildiğini anlatıyor. Film yolları ve yazgıları kesişen bu iki gencin gelecekleriyle ilgili hayallerini ,dileklerini ve birbirlerini nasıl koruduklarını da anlatıyor.

Babasız büyüyen, annesi geceleri çalıştığı için yalnız yaşayan, akrabası olmayan genç kızın tesadüflerin karşısına çıkardığı gizemli bir genç adam tarafından saldırganlardan korunmasını anlatan film, bu ikilinin kurdukları beklenmedik bir arkadaşlığa odaklanıyor.

İnsanların küçük yaşlarda ve okul döneminde maruz kaldıkları zorbalık eylemleri hayatlarında derin izler bırakır. Ve hayatlarının geri kalanında bu hasarın bedelini ödemek zorunda kalırlar. “Better Days”in çatısını bu gerçek üzerine kuran bir film. Okuldaki fiziksel ve psikolojik baskı, akran zorbalığı, işyerindeki mobbing, yaşadığımız toplumun sosyal yaraları olmayı sürdürüyorlar.

Yönetmen Derek Tsang elindeki senaryonun zengin malzemesini akıcı bir sinema diliyle, aksamayan bir mizansenle, gerilim tansiyonu hiç düşmeyen bir tempoyla perdeye taşımış. Bunu abartıya kaçmadan, duygu sömürüsü tuzağına düşmeden yapmayı başarıyor.

3 kadından oluşan senaryo ekibi, etkileyici bir kadın duyarlılığıyla ,filmdeki kadın karakterlerin tahlillerini yapmışlar: Geleceğini inşa etmenin yolunun üniversiteye giriş sınavını kazanmaktan geçtiğini bilen filmin baş kahramanı, kendisini kıskanıp psikolojik şiddet uygulayan, vicdansız olabilen kötü kalpli bazı sınıf arkadaşları, fedakar bir anne, haksız olduğunu bildiği halde kızının işlediği suçu örtbas etmeye çalışan paranın şımarttığı burjuva anne …

BİR İMKANSIZ AŞK ÖYKÜSÜ

Çin’de neredeyse 10 milyon lise öğrencisinin geleceğini belirleyecek bir sınava liselilerin hazırlandığı günlerde, film bir kızın lisenin üst katından kendini boşluğa bırakarak intihar etmesiyle başlıyor. Koşarak olay yerine giden Chen Nian ağlayarak en yakın arkadaşının cesedenin üstünü ceketiyle örter. İntihar olayını araştıran polis okul yetkililerinin ifadelerinin altının boş olduğunu görüp, davranışının sebebini Chen’den sorar.

Arkadaşının psikolojik baskıya dayanamayıp intihar ettiğini bilen genç kız olaya sebebiyet verenleri polisten gizler. Ancak bunu bilmeyen zorba kızların hedefi haline gelir. Chen evinin dönüş yolunda bir gencin bir çeteden öldüresiye dayak yemesine tanık olur. Xiao Bei adlı dövülen bu gizemli genç Chen’in izini takip edip bulur, okuldaki bazı arkadaşları tarafından taciz edilen kıza kendisini koruma altına alacağını söyler. Zira o kızlar polisle görüşmesinden rahatsız oldukları Chen’e zorbalık yapmaya başlamışlardır.

Film “eğitim yuvası” olarak bilinen okullarda çocuk yaşta zorbalığa maruz bırakılan öğrencilerden birini merkezine alırken, parası ve güçlü olanın çocuğuna her şeyi yapabilecek gücü verdiğini gösteriyor. Zengin bir aileye mensup kötü kalpli Ye Zhou etrafındaki hayranlarıyla, annesinin borçlarını ödeyebilmek için gece mesaisi yaptığını bildikleri fakir Chen’e insanlık dışı davranışlarda bulunur.

Film “Gaokao” olarak adlandırılan üniversiteye giriş sınavı stresini ve yarattığı sosyal baskıyı ustalıkla anlatıyor. Geleceğini belirleyecek final sınavlarının baskısıyla baş etmeye çalışan Chen’in azmi, çabası ve kararlılığı senaryoda başarıyla işlenmiş. Filmin yönetmeni Derek Tsang, filminin gençlerin büyüme sürecine katkıda bulunmasını ümit ettiğini söylemiş. Hong Kong’ta doğup büyüdüğü için “Gaokao” hakkında çok az bilgiye sahip olan yönetmen, filmin konusunun hakkını verebilmek için çekimden önce yoğun bir araştırma yapmış.

Tsang “konuyla ilgili bir dizi belgesel izledim, ayrıca birkaç öğrenci ve öğretmen ile röportaj yaptım. Umarım filmi izleyenler okul günlerini hatırlıyordur” dedi.

Okullarda ve kampüslerdeki şiddet olayları, öğrencilere uygulanan zorbalık eylemleri tüm dünyayı ilgilendiren sosyal bir yara. Filmin kapanış jeneriğinde, anlatılan yaşanmış olayda mahkemenin verdiği kararlar yer alıyor . Davanın kamuoyunu endişelendirdiğini ve hükümeti harekete geçirdiği bilgisi de veriliyor. Çin adalet sistemi sadece zorbalığı karışan çocuklara karşı daha ağır cezalar getirmekle kalmadı, aynı zamanda kampüs güvenlik planının da başlatıldığı verilen bilgiler arasında.

39. Hong Kong Film Festivali’nde 12 ödülden 8’ini kazanan “Daha İyi Günler / Better DaysDerek Tsang’ı En İyi Yönetmen, Dongyu Zhou ve Jackson Yee’ yi En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu yaptı. Filmin başarılı oyuncu kadrosunda, 29 yaşındaki çocuk yüzlü Çinli aktris Dongyu Zhou Chen Nian rolünde filmin tamamına yakın perdede yer alırken inandırıcı kompozisyonuyla oyuncu kadrosunun tüm yükünü omuzlarında taşıyor.

21 yaşındaki şarkıcı, dansçı, oyuncu Jackson Yee Çin’in ünlü bir pop idolü. Sokak serserisi, aşkı için her türlü fedakarlığı yapmayı göze alan Xiao Bei rolünün hakkını veriyor.

Yönetmen : Derek Tsang

Senaryo : Yuan Li, Wing Sum Lam, Yimeng Xu

Görüntü Yönetmeni : Saba Mazlum, Jing-Pi Yu

Müzik : Varga Buehrer

Kurgu : Yibo Zhang

Oynayanlar : Dongyu Zhou, Jackson Yee, Ye Zhou, Yue Wu, Jue Huan

Çin-Hong Kong / Suç-Aile-Dram / 135 Dk.

Film notum:
İLEDaha İyi Günler
KAYNAKDaha İyi Günler
Önceki yazıaalto
Sonraki yazıLoki

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here