İKSV ONLİNE FİLM FESTİVALİ 7

1983 yılında Bogota’da doğan Kolombiya’lı yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı Franco Lolli, ünlü Fransız sinema okulu La Fémis’den mezun olmuş. Prömiyerini Cannes’da Eleştirmenler Haftası’nda yapan ilk uzun metrajı “Gente de Bien” (2014) 70’i aşkın uluslararası festivalde gösterilmiş San Sebastian, Lima, Ghent ve Havana’dan ödüller kazanmış.

İlk filminde annesiyle babasının boşanmasına isyan eden bir erkek çocuğun isyanının dokunaklı bir dille anlatmış olan Lolli’nin ikinci uzun metrajı “Davacı / Litigante”nin odak noktasında yine bir çocuk var. Ancak bu kez devamlı birbiriyle tartışıp kavga eden ailede herkesin taparcasına sevdiği Antonio, aile fertlerini birbirine bağlayan tek unsur.

ortakoltuk.com

Cannes’da Eleştirmenler Haftası’nın geçen yılki açılış filmi “Davacı”, birden fazla cephede savaşmak zorunda kalan Silvia’nın öyküsüdür. Bir yandan bekâr bir anne olarak çocuğunu yetiştirmeye, diğer yandan akciğer kanserinin terminal aşamasında, yeniden kemoterapiye katlanmaktansa erken ölmeyi yeğleyen annesiyle ilgilenmeye çabalayan Silvia, çalıştığı kamu kuruluşunda, yöneticisinin verdiği, olasılıkla yasal olmayan inşaat izinleriyle ilgili bir dava ile de uğraşmak zorundadır.

Bu dava konusunda kendisi gibi avukat olan annesi ile taban tabana zıt görüşleri, iki kadının arasında, meslek ahlakı ve vicdanî sorumluluklar konusunda giderek hırçınlaşan tartışmalara sebep olur. Tabii ki bu kavgaların bilinçaltında Silvia’nın, annesi Leticia’nın çok yakında yok olacağının bilinciyle, kişisel değer yargılarına karşın onu kabullenmeye ve affetmeye çalışması vardır. Ancak, Leticia’nın aşırı yüksek standartlarının sebebiyle, hem kendi anneliğinde, hem tüm ilişkilerinde yetersiz kaldığı duygusundan kurtulamayan Silvia için bunu yapabilmek hiç de kolay değildir. Artık kırkını geçmiş olan Silvia, içinde bulunduğu bu mesleki ve ailevi fırtınadan sağ salim çıkmaya çabalarken hiç beklemediği bir zamanda sevebileceği, onu mutlu edebilecek bir adamla karşılaşır..

ortakoltuk.com

Filmin senaryosunu Marie Amachoukeli ve Virginie Legeay ile birlikte yazmış olan Franco Lolli, duygusal patlamalara, melodramatik anlara yeltenmeden, yaşamın karmaşası karşısında zorlanan orta yaşın eşiğinde bir kadının öyküsünü sakince ve sabırla anlatır.

Aslında filmin adındaki, öyküyle ilişkisi yönümden kişisel tercihim olarak “Davalı” olmasını daha uygun bulduğum “Davacı” hem Silvia’nın içinde bulunduğu hukukî durumuna, hem ana kızın meslekleri ve benzersiz adalet duygularına, hem de, kavgacı ana-kız ilişkisine, iki kadının ateşli yüzleşmesindeki rekabete bir göndermedir.

ortakoltuk.com

Lolli, filminin müthiş inandırıcı gerçekliğini ikisi de profesyonel olmayan başoyuncularının olağanüstü yorumlarına borçlu. Silvia’yı canlandıran Carolina Sanín çok sayıda eseri yayınlanmış bir yazar, Leticia’yı ise Lolli’nin emekli bir avukat olan annesi Leticia Gómez yorumluyor. İKSV’nin tanıtım yazısında da belirtildiği gibi Silvia, Carolina Sanín’in muhteşem oyunculuğuyla canlı kanlı bir karaktere dönüşüyor. İzleyici onunla birlikte mahkeme koridorlarında öfkeleniyor, annesiyle birlikte yaşam ve ölüm üzerine düşünüyor, bazen de yeni bir aşkın heyecanını duyumsuyor. Her sahnesinde başarıyla rol çalan Leticia Gómez ise, hastalığın sürtüşmeyi engellemediğini ve insanı bedensel olarak etkilese bile hayata bakışını değiştirmediğini, başarıyla aktarıyor. İkili, birbirini çok da iyi tanıdıklarından karşısındakini acıtacak sözcüğü çok rahatlıkla bilen bu iki kadının didişmelerinde tüm kırgınlık, kızgınlık ve nefretlerine karşın, aralarındaki derin sevgi bağını da büyük rahatlıkla hissettiriyor.

Sonuç olarak Franco Lolli, aşırıya kaçtığı anda melodrama ya da absürt bir kara komediye dönüşebilecek bu mahrem ve kişisel öyküyü, yalın, sade ve ciddi bir duygusallıkla izleyicisine aktarıyor. Mutlaka izlenmeli.

ortakoltuk.com

Yönetmen : Franco Lolli

Senaryo : Marie Amachoukeli-Barsacq, Virginie Legeay, Franco Lolli

Görüntü Yönetmeni : Luis Armando Arteaga

Müzik : Pierre Desprast

Oyuncular : Carolina Salin, Leticia Gómez, Antonio Martínez, Vladimir Durán, Alejandra Sarria

Kolombiya-Fransa / Dram / 95 Dk.

ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com

ortakoltuk.com UYARI : ortakoltuk.com da yayınlanan film eleştiri ve yorumlarının izinsiz alınması, kullanılması ve yayınlanması yasaktır. Uyarılara rağmen kurallara uymayanlara maddi ve manevi tazminat davası açılacaktır.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz