Doktor Uyku  /  Doctor Sleep

Film, Stephen King‘in aynı isimli kitabından uyarlanan film 1980 yılında vizyona giren ”Shining” filminin devamı niteliğinde. Aradan geçen 28 yılda çok şey değişti. Shinning filminin küçük çocuğu Danny Torrance ”Doktor Uyku” da yetişkin bir adam oldu. O filmde önemli bir yeri olan Overlook oteli bu filmin de merkezini oluşturuyor. Filmde, bir helikopterden görülen perili otele doğru ilerlemeye, asansörden ortalığa kan yayılmasına, küvetteki yaşlı kadına, ikiz çocuklara, üç tekerlekli bisiklet binen erkek çocuğuna ve balta ile kırılan kapı gibi fetiş görüntülere (nostalji olsun diye herhalde) yer verilmiş.

Doktor Danny (Evan McGregor), çocukluğunda yaşadıklarının karanlık gölgesi altında yaşayan  ruhevi travmaları nedeniyle yorgun düşüp babası gibi alkol bağımlısı olmuştur. Babasının umutsuzluk, alkolizm ve şiddet mirasından kurtulmak için New Hampshire kasabasında ayakta kalabilmek için bir destek grubuna katılarak bağımlılıktan kurtulan Danny, ”parlama” gücü sayesinde bir hastahanede yaşlı kimselere ölüm anlarında yardıp edip huzurlu bir şekilde ölmelerini sağlar. Bu arada, True Knot adı verilen bir topluluğun üyeleri, yetenekli gördüğü insanları işkence yaparak öldürürken işkence esnasında nefesinden çıkan sihirli enerjinin buharını teneffüs ederek beslenip yarı ölümsüz hale gelmişlerdir. Danny, kendisi ile benzer güçlere sahip Abra (Kyliegh Curran) ile telepatik bir bağ kurar. Çok güçlü psişik güce sahip olan Abra, Danny’i şeytanları ile yüzleştirirerek onu kendi ruhu içinde bir savaşa sürükler. Daha sonra ikili True Knot grubunu yok etmek için güçlerini birleştirir..

Doktor Uyku, Shining’in ayak izlerini takip etme konusunda başarısız ama bir o kadar da ilgi çekici, ürkütücü, tuhaf ve düşünme sınırlarını zorlayan tarif edilemez bir korku-gerilim filmi. Danny ile Abra’nın birbirlerinden uzakta iken astral seyahat diye tabir edeceğimiz bir şekilde iletişim kurması filmin önemli sekanslarından. Öte yandan Danny’nin, hayaletleri zihninde tabutlara hapsedip daha iyi bir an için zamanı geldiğinde serbest bırakma fikri de oldukça dehşet verici ama hikayenin kötüleri maalesef o kadar korkutucu değiller. Bu nedenle, seyirci üzerinde nefret etkisi yaratamıyorlar. sergiledikleri gizemli güçlerle oldukça fantastik bir görüntü çizen topluluk aynı zamanda bir kurşunlada ölebiliyorlar!

Abra’nın, filmin kötü karakteri Roze’un (Rebecca Ferguson) bilincine girip orada ki kütüphaneyi aramak, bir dolap varmış gibi çekmeceleri çekip karıştırarak dosyalarını, kartlarını incelemek fikri ise bana şaşırtıcı gelmedi. Yönetmen Flanagan, kendine göre Doktor Uyku‘yu Shining‘in devamı olarak görmeyip kişisel bir film yapmak istemiş ve mantık çerçevesinde herşeyi yerli yerine oturtmak istemiş. Ölümsüzlerin geçmişini, bugününü, Danny’nin çocukluktan yetişkinliğe olan yolculuğunu, dramını, müthiş güçleri olan Abra’nın hikayeye katılımını, aradan geçen yılların ve yaşın mantıklı bir araştırmasını sunarken anlattığı hikayenin süresinden de çalmamış.

Ölüm her yerde karşınıza çıkabilir ama yine de izleyici ölümü bekleyen yaşlı hastaların hastalıklı görüntülerini görünce daha çok duygusallaşıp dehşete düşüyor. Bunu da, hastanın bulunduğu bina, tablolar, imgeler, söylemler, sabit bir titreşim, loş bir ortam, cüretkar sahneler, karanlık ve var olan güçler eşliğinde sununca dahada vurucu oluyor. Hüzün olarak şaşkınlığa yol açan Doktor Uyku, samimi bir şekilde tutkuları beslerken hikayenin derin temalarına hizmet eden bir araca dönüşüyor.

Sözün özü : Doktor Uyku filminde, korku-gerilim türünü seven izleyicileri mutlu edecek fantazi, korku, gerilim içeren herşey var. Bu türlerden zevk alanlar için bulunmaz Hint kumaşı! Filmin 152 dakikalık süresine ise hiç takılmayınız. Hikaye bazı yerlerde kendini tekrar etmesine rağmen su gibi akıp gidiyor. Bu filmin devamı çekilir mi diye soranlara cevabım ise, bence evet. İyi seyirler.

Yönetmen / Senaryo : Mike Flanagan

Orijinal Fikir : Stephen King

Görüntü Yönetmeni : Michael Fimognari

Müzik : The Newton Brothers

Oyuncular : Evan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran, Cliff Curtis, Carl Lumbly, Bruce Greenwood, Zahn McClarnon, Carel Struycken

ABD / Korku-Gerilim-Fantazi / 152 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

  1. Danny alkolik bir babanın oğlu olmasına rağmen kendiside aynı kadere talip olup mutsuzluğun pençesinde sürüklenmekte iken bu süreçten kurtulup daha düzgün bir hayata geçiş yapmayı planlar.New Hampshire kasabasında ilginç bir grupta yer almaya başlar.Bu grubun görevi ölmek üzere olan insanlara huzur vermektir.Zaman sonra Danny kendisiyle aynı özelliklere sahip psişik bağ kurabilen bir kızla tanışır ve kader arkadaşıyla hayli yakınlaşırlar.Danny’in psişik gücü çok fazla olduğundan kız arkadaşı Abra onun bunu kaldıramadığını düşünüp bilinç altında bulunan tüm kötü güçlerle yüzleşmesi için ruhunu büyük bir savaşa sokmaya hazırlanır.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz