Dönme Dolap

Dönme Dolap (Wonder Wheel), Woody Allen’in yazıp yönettiği, 101 dakikalık bir trajedi filmi.

Yapımı, 1950’li yıllarda yazın, Coney Adasında cankurtaranlık yapan ve Tiyatro yazarlığı yüksek lisansı yapan Mickey (Justin Timberlake) sunumuyla izleriz. En büyük ideali, kalıcı bir dramatik, hatta trajik tiyatro eseri yazmak olan Mickey, belki gerçekten, belki de hayal ettiği ilişkiler içinde, yavaş yavaş trajik bir öyküye dönüşen ortamda bulmaya başlar.

Coney adasındaki Lunapark ve poligan üstündeki gürültülü lojman filmin arka planı olarak görünmektedir.

Filmin başlangıcında Mickey, ortamı, kendi karakterini anlatmaya başlar. Geri kalan 3 karakter de yavaş yavaş sahneye çıkar. Her 2 si de, 2. Evliliğini yapan ve her 2 sinin de ilk eşlerinden birer çocuğu olan Ginny (Kate Winslet) ve Humpty (jim Belushi). Ginny gençliğinde tiyatro oyunlarında küçük rollerde oynamış, bir kafede garsonluk yaparak evin geçimine katkıda bulunan ve 10’lu yaşlardaki sürekli yangın çıkartan oğlu ile başa çıkmaya çalışan orta yaşlı bir kadındır. Humpty, lunaparkta atlı karınca operatörü olan, kaba, saba bir insandır. İlk evliğinden olma kızı, babasından onay almadan bir mafya liderine kaçmış ve onla evlenmiştir.

Ginny, bir gün ileri de tiyatro oyunları yazmayı hedefleyen genç yazar Mickey ile tanışır. Tiyatro ile başlayan sohbet yavaş yavaş daha samimi beraberliğe doğru ilerler. Evliliğinden sıkılmış Ginny ve macera arayan, yaşadıkları maceraları bir gün yazacağını düşünerek, her tür olasılığı denemek isteyen Mickey farklı bir çift haline gelmeye başlarlar.

Bir gün mafya lideri kocasını polislere ihbar ettiği için, öldürmek istenen Carolina (Juno Temple) eve gelir ve kendisini saklamalarını ister. Böylece filmin karakterleri sahneye gelmiş olur.

“WONDER WHEEL-DÖNME DOLAP” alıştığımız Woody Allen’in stilinden farklı bir film. Ustalık dönemi, farklı yapıda bir film. Görsel dili, temposu, dekorları, oyunculuk kalitesi inanılmaz yüksek bir film. Yunan trajedilerini anımsatan olay örgüsü, zaman zaman tiyatro sahnesindeymişiniz hissini yaratan yavaş, etkileyici ilerlemesi ile beraber film, Woody Allen’in standart izleyicileri dışındaki kitleye de hitap ediyor.

Trajik drama, beğendiğiniz türlerden biri ise Woody Allen’ın “Wonder Wheel-Dönme Dolap” filmini kaçırmayın.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz