Yapılan araştırmalara göre insanların depresyona girmesinde en önemli etkenlerin başında sevdiği bir insanı kaybetmesi ve boşanması geliyor.

Yönetmen Gavin O’Connor’ın yönettiği ve Brad Ingelsby’nin yazmış olduğu bu filmde genelde aksiyon filmlerinden tanıdığımız başarılı aktör Ben Affleck yer alıyor. Öncesinde Good Will Hunting, Batman vs Superman, Justice League gibi yapımlardan tanıdığımız aktör, her Hollywood yıldızının geçmek zorunda olduğu köprü misali orta yaş erkeklerin filmi gibi algılanan; iyi aile babası ya da başarılı bir geçmişi olan yalnız adam temalı bir filmden nasibini alıyor.

Aslında yaşadığımız coğrafyaya baktığımız zaman bizi en çok yansıtan filmler en sevdiğimiz filmler arasında yerlerini alıyor. Gavin O’Connor’ da alışkın olduğumuz bu filmlere bir yenisini ekleyerek devam ediyor.

Lise yıllarındaki başarısını ileriye sürdüremeyen bir adamın hikayesi trajik bir şekilde anlatılıyor bu filmde öyle ki yıllar sonra geçmişe dayalı başarısına güvenilerek bir basketbol takımının koçu olarak seçilen Jack Cunningham başarıyı bulduğu kendine has yolunda takım arkadaşlarını da ilerletmek istiyor. Geçmişinde başarı odaklı ve hırslı bir oyuncu olan Jack aynı başarıyı takım koçu olduktan sonra kendisine veremiyor. Takımının yükselmesini sağlarken kendi hayatı için hiçbir şey yapamayan bir insan düşünün. Boşandıktan sonra kendisini alkole vererek hayatını devam ettiren ve bir inşaat işçisi olarak günün her saatinde alkolle arasını uzak tutmayan bir insan izliyoruz.

Aslında pek çoğumuzun hayatında gördüğümüz, duyduğumuz, yaşadığımız gerçek hayattan kesitler masum bir şekilde anlatılmış. Boşandığı karısının başka bir erkekle olan ilişkisi bile Jack’i öfkeden çıldırtabiliyor. Kendine hakim olamayan etrafına verdiği zararın yanı sıra kendisine de zarar verdiğini farkeden ve yazının başında belirtmiş olduğum o iki etkenden birisini yaşayan oyuncu rolünü gayet güzel bir şekilde bizlere sunuyor.

Yönetmenin filmi çekerken eminim düşünmüş olduğu bazı kırılma noktaları vardır fakat filmde başarısızlık anlatılırken başarıya geçiş noktasında yani kırılma noktasındaki sahneler daha iyi olabilirdi belki de… Bu sahneler filmin müzikleri ile canlı tutulmaya çalışılıp seyirciye heyecan katılmaya çaba harcanmış ama yetersiz kaldığını söyleyebilirim. Filmi izlerken en azından bu tür filmleri izlerken bu sahnelerin önemli olduğunu düşünüyorum, filmdeki her iniş her çıkış seyirciye hissettirilip ekrandan koparılmaması gerekiyor, ki konu olarak bu filmde olduğu gibi kolay bir hikayesi var ise…

Teknoloji olarak zamanımızda ki imkanları bulamayan ama oyunculuk ve yönetmenlik performasları ile kendi zamanında çıtayı yükseklere taşıyan Man On The Moon, The World’s Fastest Indian gibi filmleri saygıyla selamlayarak yazımı bitiriyorum…

Yönetmen : Gavin O’Connor

Senaryo : Brad Ingelsby

Görüntü Yönetmeni : Eduard Grau

Oyuncular : Ben Affleck, Al Madrigal, Janina Gavankar, Michaela Watkins, Brandon Wilson, Melvin Gregg, Ben Irving, John Aylward

ABD / Dram – Spor / 108 Dk.

Film notum:
İLEDönüş Yolu
KAYNAKDönüş Yolu
Önceki yazıAV / The Hunt
Sonraki yazıRadyoaktif

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz