Bitmeyen tutkunun peşinde…

Eurovision şarkı yarışması 1956 yılından beridir aralıksız olarak devam eden en önemli müzik etkinliklerinden kuşkusuz. Aslında sadece bir yarışmanın da çok ötesinde, zira daha çok bir televizyon programı görünümünde ve son dönemde izlenilirliği azalsa bile yayımlandığında farklı ülkelerin bir çok kitlesi tarafından halen belli bir ilgi ile takip edilmekte. Ülkemizin Eurovision macerası başlangıçta pek parlak değildi. İlk olarak 1975 yılında Semiha Yankı’nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” isimli şarkı ile katılmıştık, ancak 1990 yıllarına kadar ciddi bir puan alamadan, hayalleri ertesi yıla bırakmıştık. Hemen belirtmek gerekir ki, bir show görünümünde olan yarışmanın, müzikal anlamda en başarılıları belirlediğini söylemek çok zor. Zira, politik tercihler ya da aynı etnik yapıya mensup devletlerin birbirini kollayan puanlama sisteminin adil olduğundan, başarı kıstasını yakalamaya imkan verdiğinden bahsetmek pek de mümkün değil. Ülkemiz nihayet 2003 yılında Sertab Erener’in “Everyway That I Can” isimli şarkısı ile ödüle uzanmış ve ertesi sene kurallar gereği yarışma İstanbul’da yapılmıştı.

Netflix üzerinden yayımlanan “Eurovision Şarkı Yarışması: Fire Saga’nın Hikayesi” filmi, kimi klişe komiklikleri, absürd bir anlatım dilinin gerçekliğe mesafe bırakması gibi handikapları barındırsa da aslında Eurovision gibi önemli bir müzik olayının perde arkası mekanizmasını yansıtması bakımından önemli bir eksikliği gideriyor. Film, 1974 yılında İzlanda’nın Husavik adlı kasabasından, o olağanüstü pastoral görüntüleriyle başlıyor. Lars Erickssong (Will Ferrell) içine kapalı bir çocuktur. Annesini kaybedince daha da kendisini bireylerden soyutlar. Üstelik babası Erıck de (Pierce Brosnan) o dönemler çocuğuna karşı oldukça ilgisizdir. Bir gün aile toplantısında efsane grup “ABBA”nın eurovision şarkı yarışmasında birinci oldukları “Waterloo” isimli şarkısı ekranlarda gösterilirken küçük Lars’ın bir anda tempo tuttuğu görülür. Küçük Lars, bir bakıma müzik ile yeniden hayata dönmüştür. Kendisine çocukluk arkadaşı ve gelecekteki aşkı Sigrit da (Rachel McAdams) eşlik eder.

Kendilerindeki bu müzik tutkusu, gençlik yıllarında “Fire Saga” isimli müzik grubu kurmaya kadar götürür. Ancak iki genç gerek kasaba halkı tarafından, gerekse de ailelerince sürekli sarakaya alınırlar. Nerede bir “Fire Saga” ismi geçse ya kahkahalar duyulur ya da nefret öğesi olarak görülür. Örneğin çıktıkları eğlence mekanlarında istedikleri müziğin yapılmasına imkân tanınmaz. Kasaba halkı alaycı bir şekilde kötü parçalar isterler kendilerinden sürekli. Lars’ın hayranı olduğu ABBA grubunun ödül almasından ilhamla bir hayali vardır. Bir gün Sigrit ile kurduğu grubu, Eurovision şarkı yarışmasına katılacak ve o döneme kadar İzlanda’nın kazanamadığı ödülü alacaklardır. Şans ayaklarına gelmiştir artık, İzlanda’nın Eurovision şarkı seçmelerine başvururlar. Ancak yarışmanın asıl favorisi Katiana (Demi Lovato)’dır. Adaylardan birisi ise yarışma komitesince başvuranların isimlerinin yazılı olduğu kutudan rastgele seçilir. Ve seçilen işte tam da kahramanlarımız olurlar. Büyük mutluluk ile gittikleri ön eleme yarışmasında, kasaba halkını yanıltmazlar ve sakarlıkları ile mizah öğesi olarak görülürler her yerde. Ancak yarışmanın sonunda tekne partisi verilir, Lars ve Sigrit yaşanan fiyasko performans nedeni ile bu partiye katılmamışlardır. İçinde Katiana’nın da bulunduğu tekne bir anda patlar ve bu nedenle İzlanda’yı 2020 yılında yarışmada temsil etmeye “Fire Saga” grubu hak kazanır.

Yarışma Edinburg’da gerçekleşecektir. Yarışmanın favorisi Lion şarkısı ile Rus şarkıcı Alexander Lemtov (Dan Stevens)’dır. Alexander yarışmadan önce tüm yarışmacılara ev partisi verir. Burada Sigrit ile Alexander arasında bir aşk ilişkisinin başladığını düşünen Lars ile Sigrit arasındaki uyum gittikçe bozulmaya başlar. Yarı final performansı da korkunçtur. Yine sakarlıkları ile üstelik bu kez kendilerinin ve izleyenlerinin canlarını tehlikeye atacak şekilde performans sergilerler. Ancak şarkılarını yine her türlü zorluğa karşın tamamlarlar. Aslında elendiklerini düşünseler de, oylamalarda büyük bir sürpriz olur ve finale kalırlar. Ancak oylamadan habersiz olan Lars, Sigrit ile yaşadığı sorunun da etkisi ile kasabasına dönmüştür çoktan. Ertesi gün yapılacak final yarışmasına çeşitli yerlerde tesadüf ettiği ve yer yer küçük düşürücü sözlerle hırpaladığı Amerikalıların yardımı ile son anda yetişir ve Sigrit ile diskalifiye olacağını bilmesine karşın kendi istedikleri şarkıyı seslendirirler. Bu sayede hem aşklarını tekrar kazanırlar, hem de o büyük tutkuları olan istedikleri müziği yapmanın iç huzuruna kavuşurlar.

Lars rolündeki soğuk ama komik halleriyle ünlü komedi oyuncusu Will Ferrell ile Rachel Mc Adams oldukça uyumlu bir çifti canlandırıyorlar. Lars’ın babası rolünde deneyimli ünlü oyuncu Pierce Brosnan’ı yeniden ekranlarda başarılı bir performanla görüyoruz. Özellikle Rus yarışmacı rolünde Dan Stevens de oldukça parlak bir oyunculuk sergiliyor. Filmin ikinci bölümü diyebileceğimiz Edinburg kısımlarında Stevens’i kamera önünde sıklıkla görüyoruz. Ancak filmin aksayan yönleri de yok değil. Bir defa iki saati biraz aşkın filmde, ilk 20 dakikada filmin birçok kozunun bir anda seyircinin önüne serildiğini, ancak ilerleyen sahnelerde bu akıcılığın yer yer kaybolduğunu ve bu nedenle de merak duygusunun azaldığını görüyoruz.

Özellikle aralarda konulan İzlanda organizasyon ekibinin Lars’ı öldürme sahneleri ile eski İzlanda inanç sistemi olan Elf’lere ilişkin kısımlar veya ikili aşk oyunlarının konulması yer yer senaryoda yalpalamalara neden oluyor. Ancak filmin özellikle diyalogları, çekimleri, yarışma mekanları, kostümleri, spikerleri, şarkıları o kadar gerçekçi ki bir an kendinizi gerçekten yarışma yapılıyormuş hissine kaptırıyorsunuz. Ve önemlisi de bu zor günlerde mizah tonuyla sıklıkla seyirciyi güldürmeyi de başarıyor. Bu hisleri vermek az buz değil kuşkusuz. Günün sonunda yorgunluğunuzdan ve sıkıntılarınızdan bir nebze arınmak istiyorsanız bu keyifli filmi izleyin derim…

Yazar : KAMURAN KAYA / ortakoltuk.com

Yönetmen : David Dabkin

Senaryo : Will Ferrell, Andrew Steele

Görüntü Yönetmeni : Danny Cohen

Müzik : Atli Örvarsson

Oyuncular : Will Ferrell, Pierce Brosnan, Rachel McAdams, Dan Stevens, Demi Lovato, Natasia Demetriou, Jamie Demetriou, Jóhannes Haukur Jóhannesson

ABD / Komedi-Müzik / 120 Dk.

ortakoltuk.com

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz