Garfield / The Garfield Movie

Garfield, obur ve tembel Sarman sinemada!

Tam da okulların tatile gireceği dönemde, çocukların en sevdiği çizgi filmler vizyona girer…

OrtaKoltuk Puanı:

 

Garfield, sinemanın hiç büyümeyen kahramanlarından! Dünyanın en obur sarmanı! İtiraf ediyorum, kendisini sinemada ilk kez izledim. Aslan Kral ve Kayıp Balık Nemo’dan sonra izlediğim ilk animasyon çocuk filmiydi ve bir kedici olarak çok sevdim! Bu tür bir öykünün içinde olması gereken her şey var: komedi, aksiyon, duygu, aile sevgisi. Garfield’le birlikte bir sahnede üzülüyor, bir sahnede yüreğiniz pır pır ediyor, kötü adamlar tarafından kovalanırken korkuyor ama sonunda kurtulacağını da biliyorsunuz! Çünkü bütün kahramanlar kurtulur! Hele bir çizgi filmde.

1978 yılında Jim Davis tarafından yaratılıp karikatür karakteri olarak hayatımıza giren Garfield’in bir çok kez animasyon filmi çekildi. Bir İtalyan lokantasında doğduğu için en çok pizza ve lazanya seviyor! Turuncu bir kedi ama aslında sarman. Dolayısıyla Sarmanların çok büyük bir oranında görüldüğü gibi erkek. Zaten ortada anne yok, babası tarafından bakılıp korunuyor. Bu sarman cinsinin erkek karakteri çok düşündürücü. Ve bütün sarmanlarda görüldüğü gibi obur, tembel ve huysuz! Hatta en yakın arkadaşı Odie’ye çok kötü davranıyor. Bebekken babası ona yiyecek aramaya gittiği sırada başına bir sürü iş gelir.

Garfield korku içinde yağmur altında beklerken kendisine yeni bir baba ve sıcak bir yuva bulur: Jon! Yeni evinde arkadaşı Odie ile birlikte Jon’un kredi kartını boşaltıp buzdolabını sevdikleri yiyeceklerle doldururlar. Bütün gün yatarak keyif yapan Garfield ve Odie’nin bu mutlu yaşamı sokak kedisi olarak zorluklar çeken baba Vic ile karşılaşınca değişecek ve üçlü, maceradan maceraya, tehlikeli bir serüvene atılacaktır. Korku ve kahkahanın birbirine karıştığı sahneler, gerçek aksiyon filmlerindeki heyecanı aratmıyor! Çocukların kahkahalar atarak anne babalarının kucaklarına sıçrayacaklarını görür gibiyim!

Filmin sonu ise sadece mutlu değil, duygusal… Baba oğulun yüzleşmesi ve barışması müthiş. Garfield, kendisini terkettiği sandığı babasının gerçek sevgisini anlayacak ve onu affedecek. Bütün Amerikan filmlerindeki gibi aile önemli!

Garfield, kedi seven ülkemiz çocukları için keyifli bir seyirlik. Hele can dostlarımızdan köpeklerin uyutulma yalanı altında öldürülmesi, daha doğru deyimle toplu katliamla yok edilmesi konuşulurken keşke bir de köpek kahramanı olan film vizyona girse. Keşke terk edilmiş ve sokakta canlarını korumak için çeteleşmek zorunda kalan ve vahşileşen köpeklerin de gerçek sorunları ve yaşamları filme çekilebilse…

Yönetmen : Mark Dindal

Senaryo : David Reynolds

Kurgu : Mark Keefer

Müzik : John Debney

Seslendirme Sanatçıları : Chris Pratt, Samuel L. Jackson, Nicholas Hoult, Cecily Strong, Hannah Waddingham, Brett Goldstein, Bowen Yang, Harvey Guillén, Ving Rhames 

ABD / Animasyon-Aile-Komedi-Macera / 100 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz