İndiana Jones : Kader Kadranı / Indiana Jones and the Dial of Destiny

Cannes’dan “İNDİANA JONES”un nostaljik kahramanı H. Ford’a Onursal Altın Palmiye

İKONİK SERİNİN SON FİLMİ

2. Dünya Savaşının son günleri ile 1969 New York’unda geçen egzotik komedi “Kader Kadranı”, J. Mangold’un görkemli aksiyon yüklü mizanseniyle göz dolduruyor. Ancak filmin son yarım saati, belki de yılın en kötü finali olarak akılda kalacak. Serinin zaman yolculuğu modasına ayak uyduramayan senaristlerin yazdığı final filmde yama gibi duruyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

76. Cannes Film Festivali iki ünlü Amerikalı aktörü, Michael Douglas ile Harrison Ford’u Onursal Altın Palmiye Ödülü ile taçlandırdı. Douglas ödülünü festivalin Açılış Galasında aldı. Yaşıtım olan Harrison Ford ödülü filmini takdim etmek üzere çıktığı sahnede öğrenince şaşkınlık yaşadı.

Kırk küsur yıldır sinemanın süper kahramanlarından biri olarak kalmayı başarmış, İndiana Jones serisinin ikonik, nostaljik, zeki kahramanını canlandıran Harrison Ford’u son kez İndy kostümüyle gördük. 76. Cannes Film Festivali kendisine bir sürpriz hazırlayarak, filmin dünya prömiyeri olarak yarışma dışı gösteriminde, Festival Direktörü Thierry Frémaux efsanevi Amerikalı aktöre bir Onursal Altın Palmiye Ödülü verileceğini ilan etti. Sahneye davet edilen Harrison Ford’a festivalin çiçeği burnunda kadın başkanı İris Knobloch ödülünü takdim ederken salonda bulunan 2200 izleyici 81 yaşındaki aktörü ayakta alkışladı.

MÜTHİŞ BİR YETENEK: PHEOBE W. BRİDGE

İndiana Jones 5 ve Kader Kadranı / İ. Jones and the Dial of Destiny”de kahramanımız tarihin akışını değiştirebilecek efsanevi bir eseri geri almak için zamana karşı yarışıyor. Vaftiz kızı Helena Show ile birlikte kısa bir süre sonra, kendisini NASA için çalışan eski azılı bir Nazi subayı olan Jürgen Voller ile karşı karşıya gelirken bulur. Ancak serinin 5. filmi“Kader Kadranı”nın başarısız finaliyle, Steven Spielberg’in büyüsünü yakalayabildiğini söylemek zor. Elinde kamçısı, yıpranmış eski fötr şapkası, ironik tebessümü ve tükenmez enerjisi içinde gördüğümüz İndy karakterini Harrison Ford bilinen yeteneğiyle mükemmel canlandırıyor.

Bu aksiyon yüklü filmde, aksiyon, keşif, mizah ve melankoli eşliğine Harrison Ford, filmin yükünü yetenekli İngiliz aktris Phoebe Waller- Bridge ile paylaşıyor. National Theatre ve Great British Theatre’da canlandırdığı “Fleabag” stand-up komedisiyle ünlenen İngiliz sanatçı , muzip yüz ifadesiyle filme renk katıyor. 38 yaşındaki yazar-oyuncu Waller- Bridge’in 3 Emmy ve 1 Bafta Ödülü var. 300 milyon dolar bütçeli film beklenen hasılatı sağlarsa, serinin Waller- Bridge ile dişi İndiana Jones olarak devam etmesi mümkün. Zira bu sevimli aktris müthiş bir karizmaya sahip.

Macera, fantezi, çılgın aksiyon, ince ve dengeli mizah, hızlı ritm gibi İndiana Jones’u efsane yapan tüm özelliklere sahip bir film olan “Kader Kadranı”, destansı popüler Amerikan filmi ve egzotik komedi sıfatlarına hak kazanıyor. Arabayla, trenle, tuk-tuk ile, hatta at sırtında ya da koşarak, çılgın tempolu bitmeyen kovalamacaları, Oscar’a 2 kez aday gösterilen Yunan asıllı görüntü yönetmeni Phedon Papamichael’in hareketli kamerasından izliyoruz. Michael McCusker ve Andrew Buckland’ın dinamik kurgusu da James Mangold’un mizansenine hizmet ediyor.

George Lucas ve Philip Kaufman projesi olan İndiana Jones serisinin ilk 4 filmini Steven Spielberg yönetmişti. Her ne kadar ilk film “Kutsal Hazine Avcıları / Raiders Of The Lost Ark” (1981) çok ses getirse de, 3 devam filmi olan “Kamçılı Adam / İndiana Jones And The Temple Of Doom” (1984), “Son Macera / İndiana Jones And The Last Crusade” (1989) ve “Kristal Kafa Tası Krallığı / İndiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull” (2008) Spielberg’infilmografisinde önemli bir yer kazanmamıştı. Harrison Ford’u kamçısıyla son kez görebileceğimiz serinin 5. filmi “Kader Kadranı”nda yönetmenlik koltuğunda James Mangold oturuyor.

Macera filmlerinin usta ismi MangoldLogan” (2017) ve Ford v. Ferrari” (2020) ile 2 kez Oscar’a aday gösterilmişti. Filmin tabanca gibi açılış sekansı ve yarım saatlik giriş bölümü dahil, ilk 2 saatindeki görkemli ve aksiyon yüklü mizanseniyle James Mangold tam not alıyor. Ancak filmin son yarım saati, belki de yılın en kötü finali olarak akıllarda kalacak. Mangold’un David Koepp, Jezz ve John-Henry Butterworth ile müştereken yazdığı, hantal, yapay senaryo, serinin zaman yolculuğu modasına ayak uyduramamış. Nazilerle mücadele eden Jones ve 2 yardımcısını, senaryo 20 yüzyıl geriye, Arşimed’in çağına, Sirakuze kuşatması günlerine götüren yarım saatlik bölüm yama gibi duruyor. Antonio Banderas’ın canlandırdığı dalgıç karakteri senaryoda çok kötü işlendiği için İspanyol aktör bu filmde çok fena harcanmış.

NASA’DA NAZİ BİR FİZİKÇİ

Güçlüler Bölgesi / Cop Land” (1997), “Sınırları Aşmak / Walk The Line” (2005), “Şişman / Heavy” gibi aksiyon ve dramalarına hayran kaldığımız James Mangold, Steven Spielberg’in 40 yıllık mirasına sahip çıkıyor. New York doğumlu 60 yaşındaki yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı sanatçı 154 dakika boyunca tansiyonu sürekli ayakta tutan, gerilimi eksilmeyen kusursuz mizanseni ve unutulmaz aksiyon sahneleriyle, kendisine bağlanan umutları boşa çıkarmıyor. Filmin nefes kesici bazı sahnelerini sıralayalım : Nazilerin kaçırdığı tarihi eserlerin bulunduğu treni Amerikalıların bombaladığı dudak uçuklatan sahne. İndy, yardımcısı Basil ve Völler’in son süratle giden bu trendeki müthiş kovalama sahneleri. Tanca’da İndy, Helena, yardımcısı Teddy’nin Völler’den kaçarken yaşadıkları çılgın takip sahneleri. Sokak mitinglerinin içinde kalan, bir polis atıyla kaçma zorunda kalan İndy’nin metro içindeki sahneleri.

Film 1944’ta 2. Dünya Savaşının sonlarında başlıyor. Naziler işgal ettikleri topraklardan çalınmış eserleri trenle taşıma telaşındadır. İndiana Jones (Harrison Ford) İngiliz meslektaşı Basil Shaw (Tobby Jones) ile birlikte, üzerinde İsa’nın kan izlerinin bulunduğu Longinus Mızrağı’nın peşindedir. İkili trende daha büyük bir eserin, Arşimed’in zaman düzenlediği Antikythera Kadranının olduğunu ve bunun Jürgen Völler’in (Mads Mikkelson) elinde olduğunu öğrenir. Burada film 1969’a atlar. Karısı Marion’dan (Karen Allen) ayrılan İndy kendini içkiye vermiştir. İndy Vietnam Savaşında ölen oğlu Mutt’un yasını tutmadığı için Marion ile yollarını ayırdığını, üniversitedeki işine inatla odaklandığı için karısının boşanma davası açtığını açıklar.

1969’ta New York’taki Hunter College’da 10 yıldan fazla bir süredir ders veren saygın arkeoloji profesörü İndiana Jones’un işi bırakmaya karar verip, tek başına yaşadığı mütevazi dairesine çekilmeye hazırlandığını görüyoruz. Arasının açık olduğu vaftiz kızı Helena Show’un (Phoebe Waller- Bridge) babası Basil’in yıllar önce İndy’ye teslim ettiği meşhur Arşimed Kadranını aramak için yaptığı sürpriz ziyaretle işler değişir. Kurnaz, içten pazarlıklı ve başarılı bir dolandırıcı olan Helena Kadran’ı çalar ve eseri en yüksek teklifi verene satmak üzere ülkeden ayrılır. Peşinde yalnız İndy değil, şimdilerde ABD uzay programında fizikçi olarak çalışan, geçmişte bir Nazi olan eski düşmanı Jürgen de vardır.

Neil Armstrong ve arkadaşlarının Aya ayak basmasında rolü olan Jürgen, tıpkı İndy gibi Helena’daki Arşimed Kadranının peşindedir. Bu amansız takip ABD’den Fas’a (Tanca’ya) sıçrar. Üçlünün yolu Yunanistan’da, oradan da Sicilya’da kesişir. Sığındığı ABD’de zekası ve becerisi ile kendini kabul ettiren, her devrin adamı Jürgen, serinin 5. filminin kötü adamı. Emrindeki kalabalık gangster ordusunun sağladığı güç, dolandırıcı Helena ile, iyi niyetli arkeolog İndy’yi kader birliğine iter. Jürgen Yunanistan’da dalgıç Renaldo’yu (A. Banderas) öldürdükten sonra İndy’nin izini Sicilya’da bulur. Tarihi yolculuk sekansında, İ. Jones’un içinde bulunduğu uçak ,M.Ö. 212’de Siracus kuşatması sırasında savaş alanına düşmek üzere iken, uçaktakiler paraşütlerini açarak kurtulmayı başarır. Jürgen karakterinin 2. Dünya Savaşı sırasındaNazi Almanyası için, savaş sonrası NASA yöneticisi olarak ABD için çalışmış olan, roket teknolojisinin geçmişine önemli katkı vermiş, Leh kökenli bilim insanı Wernher Von Braun’dan esinlenerek senaryoda yer aldığı iddia edildi.

Önceki 4 İndiana Jones filminin müzik partisyonunu hazırlayan John Williams serinin 5. filmine de zenginlik katıyor. 91 yaşındaki efsanevi veteran müzisyen rekor sayıdaki (50’nin üstünde) Oscar adaylıklarının 5’ini ödüle çevirmeyi başaran, Spilberg’in fetiş bestecisi. Kimyaları tutan Harrison Ford ve Phoebe Waller- Bridge’in oluşturduğu müthiş ikili sayesinde, film mizahın yanısıra duyguyu geçirmekte başarılı. Bilgisayar teknolojisinin ulaştığı zirve ile film Harrison Ford’un görüntüsünü gençleştiriyor. Thomas Vinterberg’in En İyi Uluslararası Film Oscar Ödüllü filmi “Körkütük / Druk” (2020) ile çıkışını sürdüren Mads Mikkelsen, gayesine ulaşmak için her yolu mübah sayan Makyavelist bir karakterin hakkını veriyor. Kadroya son anda katılan Antonio Banderas İndy’nin dostu dalgıç Renaldo’da kariyerinin en sönük kompozisyonunu çiziyor.

Yönetmen : James Mangold

Senaryo : James Mangold, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth

Görüntü Yönetmeni : Phedon Papamichael

Kurgu : Dirk Westervelt

Müzik : John Williams

Oyuncular : Harrison Ford, Mads Mikkelsen, Phoebe Waller-Bridge, Antonio Banderas, Toby Jones, Thomas Kretschmann, John Rhys-Davies, Boyd Holbrook

ABD / Aksiyon-Macera / 154 Dk.

1 YORUM

 1. Walt Disney Şirketi 2012’de George Lucas’ın 1971’de kurduğu, American Graffiti , Star Wars, Indiana Jones gibi markalaşmış, fenomen filmler üreten Lucas Film Yapımevi’ni 4,05 milyar dolar ödeyerek satın almıştı…Ancak Walt Disney bünyesinde üretilen ilk INDIANA JONES filmi (2023) pazarlama, reklam, tanıtım, Cannes’daki şampanyalı parti dahil 400 milyon dolarlık maliyetiyle Walt Disney şirketinin tarihindeki en büyük gişe faciasını beraberinde getirdi…Kuzey Amerikada 13 milyona yaklaşan seyirci sayısıyla film battı…Üstelik sinema salonları Barbie, Wonka, Oppenheimer, Mission Impossible 7 gibi filmlere yer açmak için Indiana Jones 5’i gösterimden kaldırmaya hazırlanıyorlar…

  Kuzey Amerika sinemalarında
  BEN HUR 1959’da 143,137,254,
  The Ten Commandments 1956’da 170,801,182 seyirci toplamıştı…

  12.000 İngilizin ölümünden sorumlu Nazinin NASA yöneticisi olmasını ilk eleştiren Hollywood yapımı, çağının Leonardo da Vinci’si Archimedes’le tanıştığımız bir zaman yolculuğu bonusu da içeren INDIANA JONES 5, Hollywood tarihinin en pahalı birkaç filminden biri…Ancak film Walt Disney Şirketi’ne korkunç bir zarar yazdı şimdiden…Seyirci filme gitmiyor…Film tanıtım, reklam, pazarlama bütçesi dahil 400 milyon dolarlık bir mali / finansal enkaz!

  Monuments Men (2014; George Clooney), The Train (1964; John Frankenheimer), Napoleon (1927; Abel Gance) ve Indiana Jones 5 (2023) gibi filmlerde savaşların nedeni konu edilir: Ganimet edinme, hırsızlık, yağma, talan, büyük çaplı soygun!

  Mads Mikkelsen, INDIANA JONES 5’te Ay’a ayak basılması projesinin mimarı NASA yöneticisi Jürgen Voller rolünde…En az 12.000 kişiyi öldüren V1 ve V2 roketlerinin yaratıcısı olan, Hitler’in ve Kennedy’nin gözdesi Nazi bilim insanı 1945-1977 arasında ABD’nin en itibarlı bilim insanıydı…Wernher von Braun’dan esinlenen karakteri Indiana Jones and the Dial of Destiny’de Mads Mikkelsen canlandırıyor…Binlerce masum İngilizi yolladığı bomba yüklü roketlerle öldüren Nazi Wernher von Braun’un tün sabıka kayıtları ABD hükümetince silindi ve kendisi ABD’nin en gözde bilim insanı olarak NASA’yı yönetti…

  Çağının Leonardo da Vinci’si Archimedes’le tanıştığımız bir zaman yolculuğu bonusu da içeren INDIANA JONES 5 ANTALYA 5M MİGROS AVM’de 300 kişilik 5 nolu sinema salonunda gösteriliyor.

  Salona 3 kişi giriyor bunlardan ikisi filmi yarım bırakıyor. Filmin Türkiye seyirci sayısı 10 günde 63.000…

  Filmin 1944 Fransız Alpleri sahnelerinde 13 Temmuz 1942 doğumlu Harrison Ford yapay zeka aracılığıyla gençleştirilmiş…

  INDIANA JONES Movies Worldwide BoxOffice

  1981: $389,925,971
  1984: $333,107,271
  1989: $474,171,806
  2008: $790,653,942
  2023: $255,971,979

  INDIANA JONES filmleri KUZEY AMERİKA SEYİRCİ SAYILARI:
  1981: 60,584,664
  1984: 53,535,794
  1989: 49,416,492
  2008: 44,164,501
  2023: 12,327,388

  Film ilgi görmediğinden salonlar bilet satarken seyirciye klimalarımız arızalıdır uyarısını yapıyor!

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz