Kara Sinekler / Black Flies

Ambülansla ilk yardım hizmeti

1968 Paris doğumlu Fransız yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı Jean-Stéphane Sauvaire’in Gaspar Noé’nin asistanı olarak başlattığı sinama kariyerinde 8 uzun metrajlı film var. Hayatını New York’ta sürdüren Sauvaire’in 76. Cannes Film Festivalinde yarıştığı “Kara Sinekler / Black Flies”ın konusu, yönetmenin çok iyi tanıdığı şehirdeki ambülansla ilk yardım hizmetlerine odaklanıyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

 

Acil servis çalışanlarının stresli yaşamı

Shanon Burke’nin 2008’de yayınlanan “9-11” başlıklı romanından alınan, Ben MacBrown ile Ryan King’in senaryosunu yazdığı film New York sokaklarında geçiyor. (911 bu şehirde acil çağrı için kullanılan telefon numarası). Çağrılara koşan sağlık görevlilerin yaşadığı stresi, mesleklerinin bu insanlara verdiği zararları film boyunca izliyoruz. Ollie (Ty Sheridan), Sean Penn’in canlandırdığı kır saçlı tecrübeli 1. sınıf doktor ile ambülans sürerek çalışan iyi niyetli, zeki bir şoförünü oynuyor. Bu ikilinin yaptığı seçimler onları zıt yönlere götürür. Günlük şiddet atmosferi içinde Ollie, yaşam ile ölüme bakış açısının değiştiğini fark eder.

Jean-Stéphane Sauvaire bir yıl boyunca yaşamlarını takip ettiği New York’lu acil servis elemanları üzerinden unutulmaz bir insan deneyimi kazandığını söylüyor. Film adını, bir cesedin üzerine konan ürkütücü kara sineklerden alıyor. Ambülansçıların hayatlarını anlatan filmler arasındaki Martin Scorsese’nin 1999 tarihli “Yaşamın Kıyısında / Bringing Out Of The Dead”, senaryosunu Paul Shrader’in yazdığı, başrollerini Nicolas Cage ile John Goodman’ın oynadığı kaliteli bir filmdi.

Suçlu-suçsuz demeden son sürat yardım

Gözüpek çılgın sürücü Ollie Cross ile feleğin çemberinden geçmiş, orta yaşlı doktor Gene Rutkovsky’nin ambülanslarıyla son sürat yardıma koştukları arasında, katiller, uyuşturucu satıcıları gibi suç dünyasının azılı mensupları da vardır. Tıp tahsilini sürdürebilmek için ihtiyacı olan maddi kaynağın peşindeki Ollie, mesleği yüzünden hayatı kaymış, ailesine gereken ilgiyi gösterememiş deneyimli ortağından öğreneceği çok şey vardır. Ailesiyle sorunlar yaşayan, karısı tarafından terkedilmiş, moralsiz, asosyal bir doktor olan Gene, mesleğinin getirdiği stesli yaşam şartlarıyla iflasın eşiğine gelmiştir.

Kimi zaman 36 saat çalışmak zorunda kalan ambülans doktorları, yardımlarına koştukları insanlardan gördükleri kötü muamale karşısında sükunetlerini korumak durumundadır. Jean-Stphane Sauvaire bu konuda : “Bu mesleği icra edenler arasında çok sayıda intihar vakasına raslandı. 11 Eylül saldırısında yardıma koşan doktorlar sonraları psikolojik tedavi almak durumunda kaldılar. Suç dünyasındaki bu insanların ambülansçılara karşı vicdansız, olumsuz davranışları üzerine bir film yapmayı hedeflemedim. Bu insanlar üzerinden günümüz New York’unun bir portresini çizmeye çalıştım” dedi.

Sauvaire’in filmografisinde ergenler arasında şiddet teması öne çıkar. İlk filmi “Katır / La Mule”da (2000) Rosy De Palma’nın canlandırdığı bir kadın bir Fransız havalimanına gelir, şüpheli davranışlar sergiler, kilitli çantasında bir şey saklıyor gibi görünür. Ancak üstünün ve çantasının aranması gümrükçülerin beklemediği bir şey ortaya çıkar. “A Dios” (2001) konusu Kolombiyada geçen bir macera filmiydi. Kahramanı küçük bir erkek çocuktur. Yönetmenin 3. filmi “Carlitos Medellin”, Kolombiya’nın 2. büyük şehri Medellin’de geçen bir belgeseldir. “Johnny Mad Dog” 2008 Cannes Festivalinin Belirli Bir Bakış bölümünde “Umut Vaadeden Film” Ödülünü aldı. 2017 Cannes Film Festivalinde yarışma dışı gösterilen “Şafaktan Önce Dua / A Prayer Before Dawn”, Tayland hapishanelerinden kurtularak boks şampiyonu olan Billy Moore’un gerçek hayat hikayesine odaklanır. Sauvaire’in uluslararası yarışmalarda kazanılmış bir ödülü yok.

Jeff Nichols’un “Kaçak / Mud” (2012) filminde parlayan genç aktör Ty Sheridan (27) Sean Penn gibi bir süperstarın yanında ezilmiyor, oyun gücüyle başrol için iyi bir seçim olduğunu kanıtlıyor. 2 Oscar Ödüllü oyuncu- yönetmen (Cannes Festivallerinin müdavimlerinden) Sean Penn, yıpranmış, yorgun düşmüş, dibe vurmuş, hayata yenik düşmüş doktor rolünde, her zaman olduğu gibi çok başarılı.

Yönetmen : Jean-Stéphane Sauvaire

Senaryo : Ben MacBrown, Ryan King

Görüntü Yönetmeni : David Ungaro

Müzik : Nicholas Becker

Oynayanlar : Sean Penn, Ty Sheridan, Michael Pitt, Katherine Waterson, Mike Tyson, Kali Reis, Anthony Richardson, Robert Oppel

ABD / Gerilim-Dram / 120 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz