Mayıs Aralık / May December

Cannes’da düş kırıklığı yaratan film

Kariyerindeki 9 filmiyle Hollywood’un saygın yönetmen – senaryo yazarları arasına giren Todd Haynes‘in son filmi “Mayıs Aralık / May December” 76. Cannes Film Festivalinin düş kırıklığı yaratan filmleri arasındaydı. “May December” vaad ettiklerini tam olarak yerine getirmeyen, finali iyi yazılmamış bir film olarak, Todd Haynes’in önceki başarıları “Carol” ve “Cennetten Uzakta” seviyesine ulaşabilmiş bir film değil.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Kadın Filmi

2 Müthiş kadın oyuncuyu bir araya getiren bir “kadın filmi”nde, Hollywood’un geçmişinde ve bugününde çok ünlü olan 2 oyuncuyu karşı karşıya getiren bir melodram izliyoruz. 36 yaşındaki Hollywwod ünlüsü Gracie (Julianne Moore) 13 yaşındaki bir çocukla basıldıktan sonra Joe (Charles Melton) isimli bu erkekle evlenmiştir. Ünlü magazin romantizminin ülkeyi sarsmasından 20 yıl sonra evli bir çift, bir aktris geçmişleriyle ilgili bir film için araştırma yapmak üzere geldiğinde kendini baskı altında hisseder. 20 yıl önce Gracie ve kocası Joe’nun ilişkisi ülkeyi etkisi altına almıştır. Artık sıradan bir hayat yaşayan çift, ikiz kızlarının mezuniyetine hazırlanmaktadır. Hollywood oyuncusu Elizabeth (Natalie Portman) Grace’ı canlandıracağı yeni filmine hazırlanmaktadır. Kendisini daha yakından tanımak ister ve ailesiyle vakit geçirmek için evlerine gider.

Bu ziyaret aile dinamiğinin çözülmeye başlamasına neden olur. Gençliğinde yaşadıklarını tam olarak hazmedememiş Joe, daha 35 yaşında çocuklarının evden ayrılmasına hazırlanan bir baba olduğu gerçeğiyle yüzleşir. Elizabeth ile Gracie birbirlerini inceledikçe, 2 kadın arasındaki farklar ve benzerlikler açığa çıkar. 20 yıl öncesinin tabloid basınının gözdesi Grace ile yeni hayatına 20 yıldır uyum sağlayamamış, kendinden çok genç kocası Joe arasındaki gizemi çözmek, evlerine gelen genç aktris Elizabeth’e düşer. Son derece zeki bir insan olan Elizabeth, herşey yolundaymış gibi gözükmesine gayret gösteren bir aykırı çiftin hayatında bazı pürüzler olduğunu keşfeder. Araştırmalarında onların üzerine gidince film bambaşka bir kulvara girer ve filmin tek sürprizini yaşarız. Film bir kişiyi tam anlamıyla tanımanın zorluğuna (ya da imkansızlığına) odaklanıyor.

Filmin 3 oyuncusundan kusursuz performans

Filmin konusu ABD’de matematik öğretmeni olan ve 1997’de 12 yaşındaki öğrencisiyle seks yapmaktan hüküm giyen, hapisten çıktıktan sonra evlenen May Kay Letournau’nun hayat hikayesinden esinlenmiş. Filmde kötü şöhretli tabloid aşkıyla yıllardır magazin basınını meşgul eden Gracie ile genç aktris Elizabeth’in gizli çekişmesini izliyoruz. Tüm hareketleri kontrollü Gracie ile kuşkucu, hırslı Elizabeth arasındaki adı konmamış bir savaşın yaşandığı evde sürpriz olaylar yaşanır. Gracie ile yeni hayatına uyum sağlayamamış Joe arasındaki gizemi çözmek Elizabeth’e düşer. Bu rollerdeki 3 oyuncunun kusursuz performansı Todd Haynes’in mizansenine katkı veriyor. Çekilmeye başlanan yeni filmin ilk sekansı “Mayıs Aralık”ın final sahnesidir.

1961 Kaliforniya doğumlu Todd Haynes’in aktifinde 10 uzun metrajlı film var. Cannes’da En İyi Artistik Katkı Ödülünü kazanan “Velvet Goldmine” (1998) “Yurttaş Kane”den referans alan bir filmdi. “Cennetten Uzak / Far From Heaven” (2002) En İyi Senaryo Ödülü Oscar’ına aday gösterildi. Bob Dylan’ın hayatını anlatan “I’m Not There” (2007) Venedik’te Jüri Özel Ödülü kazandı. 6 dalda Oscar adayı “Carol” (2015) Cannes’da Queer Palm ve En İyi Kadın Oyuncu (Rooney Mara) ödüllerini kazandı. “Karanlık Sular / Dark Waters” (2019) müthiş bir biyografik drama idi. Todd Haynes fetiş oyuncusu Oscar ödüllü aktris Julianne Moore’a 3 filminde yer verdi. “Siyah Kuğu / Black Swan” ile Oscar ve Bafta Ödüllerini kazanan Natalie PortmanMayıs Aralık”ın açık ara en iyi oyuncusu.

Yönetmen : Todd Haynes

Senaryo : Alex Mechanik, Samy Burch

Görüntü Yönetmeni : Christopher Blanvelt

Kurgu : Alfonso Gonçalvos

Oyuncular : Julianne Moore, Nathalie Portman, Cory Michael Smith, Charles Melton, Piper Curdi

ABD / Dram-Romantik / 113 Dk.

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz