Karanlık Sır

Kötü niyetli bir ruh..

Karanlık Sır filminin yönetmen koltuğuna, 1973 İspanya doğumlu  Sergio G. Sánchez oturmuş.  Sánchez, atmosferik gerilim-korku türü filmleri senaryosu yazan bir yönetmen. Senaryosunu da kendisi yazdığı Karanlık Sır filmi ise kendisinin ilk uzun metraj filmi.

Sánchez, ilk yönetmenlik denemesinde yazdığı ilginç hikayeyi şaşılacak derecede güzel işlemiş. Kurgusu da gayet başarılı. Ben, genelde İspanya korku-gerilim sinemasını sever ve başarılı bulurum. Hikayeleri anlatış tarzları diğer ülkelerin yapımlarına göre çok farklı. Bu hafta vizyona girecek ”Karanlık Sır” da yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen korku-gerilim-dram türünü seven izleyicilerini memnun edecek bir yapım. Karanlık Sır, sert korku filmleri sevenleri belki çok memnun etmeyecek ama sanatsever sinemaseverleri fazlası ile doyuracaktır diye düşünüyorum.

1968 yılında bir anne ve dört çocuğu, yaşadıkları evlerini ve geçmişlerini bir yana bırakarak onları kimsenin tanımadığı gözlerden uzak gösterişsiz bir eve taşınırlar. İlk işleri soyadlarını değiştirmek olur. Bundan sonra ”Marrowbone” olarak tanınırlar. Ancak, onları takip eden kötülük yakalarını burada da bırakmaz. Annelerini hastalık sonucu kaybeden 4 kardeş bundan sonra, evlerinde yaşayan bilinmeyen varlığa karşı mücadele vermeye başlar…

Bir anne, dört çocuğu ile kimden ve neden kaçar? Kimdir bu aile? Kaçtıkları bu gizemli şeytani varlık onları, soy isimlerini bile değiştirmelerine rağmen nasıl bulabilir? Yukarıdaki sorular akış içerisinde birer birer cevabını bulurken, seyirciye ters köşe yaptıran şok sürpriz, finalde gerçekleşiyor. Karanlık Sır, son zamanlarda gerilim-korku-dram türünün sinemalarımıza nadir uğrayan kaliteli yapımlardan birisi.

Yönetmen, hikayeyi güçlü doğaüstü alt tonlu bir melankolik aile draması olarak tasvir ederken, suçluluk duygusu, kendini kandırma ve olaylara inandırma, aileye tüm benliği ile adanmışlık görkemli bir anlatım tarzıyla son derece sinir bozucu bir şekilde seyirciye sunuluyor. Aslında biz bu filmi, gerilim-korku türü yerine ”sessiz, hassas perili ev draması” olarak da isimlendirebiliriz.

İzlediğim psikolojik gerilim-korku-dram filmlerinden genelde etkilenmem ama bir sahnesinde koltuğumdan fırladığımı hissettim ve kalbim pıt pıt etti. Boş bulundum herhalde:)) Çocukların kaldığı gözlerden uzak evde çatılardan gelen sesler, aynaların örtülerle kapatılması, kırılan aynalar, aynalar kırılınca kesilen sesler ve yaşanan bir sürü gizemli olaylar ister istemez hem ürkütüyor hemde yaşanan dram yüreklerinize dokunuyor.

Sözün özü : Kötü baba, kötü anne, kötü kardeş yada arkadaş çevresi, çocukların psikolojisinin bozulması için yeterli olabilir mesajı verilirken tehlikenin nereden geleceği belli olmazın altı kalın çizgilerle çiziliyor. Filmin öyküsünü ve kurgusunu beğendim. Kamerası, müzikleri ve oyunculukları da tadında. Eğer, psikolojik gerilim- korku-dram türü yapımları seviyorsanız, sizinde beğeneceğinizi düşündüğüm Karanlık Sır filmini kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

OrtaKoltuk Puanı:

3 YORUMLAR

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz