Komplo /  The Contractor

Mantık hataları ile donanmış ucuz bir aksiyon

Sinema dünyasında dişe dokunur bir başarısını görmediğimiz İsveç doğumlu Tarik Saleh, daha çok tv. yapımcılığı ile adını duyurmuş bir yönetmen. Filmlerinden sadece 2017 yapımı ”Esrarengiz Cinayet” filmini izlediğim yönetmen bu sefer ikinci sınıf ucuz bir aksiyon-gerilim filmi ile karşımızda.

Özel Kuvvetlerde görevli Assubay James Harper (Chris Pine), vücudundaki HGH izlerini ortaya çıkaran hazırlıksız bir uyuşturucu testinin pozitif çıkması  sonucu ordudan atılır. Maaşı kesilerek, lojmandan çıkarılan James, ailesinin geçimini sağlamak için arkadaşı Mike (Ben Foster) aracılığı ile özel bir yeraltı askeri gücüyle antlaşma yapar. İlk görevinde başarısız olan James, kendini tehlikeli bir komplonun içinde bulur ve hayatta kalmak için mücadele etmeye başlar…

Ailesini geçindirmek için her türlü illegal iş yapanları masum gösterip kendi safına çekmeye çalışan film, seyirciye izlediğini vermekten oldukça uzak. Bu tür sıradan aksiyon filminin tek gerçeği çabuk unutulabilir bir yapım olması. Yönetmen bu filmde eski bir askerin yaşadığı deprasyonu, mali sıkıntılarını, evlilik çekişmelerini, fiziksel yaralanmalarını, kederli arkadaşlarını, iş alanlarını, cenazelerini anlatmaya çalışıyor. Bunlar, sinemada yüzlerce kez gördüğümüz tanıdık, bilindik çaprazlama hikayeler. Gaziler arasında tartışılması gereken kritik konularla hikayeye giriş yapan film, dakikalar ilerledikçe klişe aptallığına düşmekten kendini kurtaramıyor.

Filmdeki kahramanımız James, ordudan atıldığı için üzülüp kırılmış olması nedeniyle savunmasız mı? Yoksa, bir casusluğu üst düzey bir aksiyon kahramanı mı? Anlatılan hikayede bu duruma bir türlü karar verilememiş. Bir saat önce ordudan atılmış bir askerin 1 gün içinde olanları unutup ayakta kalması ve devamında hemen yasa dışı bir işe girişmesi oldukça şaşırtıcı. Mantık eksikliğinin bol olduğu yapımda, bazı sahnelerdeki göğüs göğüse dövüş ve silahlı çatışma sahneleri fena değildi.

Senaryosu oldukça zayıf ve bilindik olan filmin kurgusu fena değil. Chris Pine, Ben Foster ve yönetmenin fetiş oyuncusu Fares Fares sıradan bir oyunculuk sergiliyor. Beğendiğim oyuncu ise kötü adam rolü ile Kiefer Sutherland oldu. Gerilim ve aksiyona uyan müziği iyiydi.

Sözün Özü : İzleyicisine vaadettiğini veremeyen ”Komplo”, izleyip çabuk unutulabilecek bir yapım. Bu nedenle aksiyon-gerilim sevenleri mutlu edeceğine inanmıyorum. Karar sizin.

Yönetmen : Tarik Saleh

Senaryo : J. P. Davis

Görüntü Yönetmeni : Pierre Aïm

Kurgu : Theis Schmidt

Müzik : Alex Belcher

Oyuncular : Chris Pine, Ben Foster, Kiefer Sutherland, Gillian Jacobs, Eddie Marsan, Fares Fares, Nina Hoss, Amira Casar, JD Pardo, Tyner Rushing, Florian Munteanu, Timothy Carr

ABD / Aksiyon-Gerilim-Suç / 104 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz