Hata kişisel midir, yoksa düzenin mi?

Pink Floyd’un, ilk dizesi “sizin eğitiminize ihtiyacımız yok” (mealen), The Wall şarkısı ile “insan yetiştirme işine eğitim diyoruz” tanımı birbirini ne kadar tamamlıyorsa, bu filmde de eğitimle eğitmenlerin, bireysel yaşam ile kamusal beklentinin birbiriyle ne kadar çeliştiğini gözler önüne seriyor “Bad Education” filmi.

ortakoltuk.com

Kızım sana söylüyorum…

…gelinim sen anla. Filmlerde de, romanlarda da anlatılmak istenen (ne kadarını alabilirsek kuşkusuz) bizim de hikayemizdir muhakkak. Filmde gördüklerimizi birebir kendi yaşamımıza (veya toplumsal yaşama) uyarlarsak sonuçtan uzaklaşabiliriz.

Ancak filmdeki okulu bizim ülkemizdeki devlet dairelerinden biri, müdür, müfettiş ve öğrencileri çalışanlar ve yetkililer olarak alırsak… Hiçbir fark göremeyiz. İşte o nedenle de bir filmi ne oyuncusu ne yönetmeni ne de türü için izleriz. Neyi niye ve nasıl anlattığıyla ilgilenmemiz gerekir (tabii, kimse bana sormuyor, sizin de umursamama hakkınız var).

Başarılı ve sevilen bir üst düzey yetkili (filmde her ne kadar müfettiş olarak geçiyorsa da, gerek bizim ülkemizde gerekse bilebildiğimiz hemen tüm eğitim sistemlerinde, bu görevi yerine getirenler ya icra kurulu başkanlarıdır ya da rehber öğretmenlerdir…) gerek özel yaşamını iyi gizlemesi gerekse de “okul aile birliğinin” kendi çıkarlarına çalışmasına göz yummaktadır. Bir gün, bir öğrenci okulun arşivine girip bazı bilgi ve belgeleri görmek ister. Sonrası zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

Müfettişin özellikle öğrencilere yaklaşımı, onları ikna edebilmesi ve kendinden yana davranmalarını sağlaması yapılan hataları gizlese de ortaya çıkmasını engelleyemiyor. Okul ve eğitim sistemi çok doğru ve iyi olabilir, ama yetkililer değilse ne olacak? Soru bu işte.

ortakoltuk.com

Neden bizim ülkemizdeki okullarda olmaz?

Bir noktayı açıklığa kavuşturmalıyız… Özel (veya vakıf) okullarında olabilir, ama devlet okullarında (bu denli büyük) hırsızlık mümkün değildir. Çünkü devlet okullara bırakın parasal destek vermeyi, aksine öğretmenden, öğrenciden, veliden ne kadar alabilirim demektedir de ondan.

İçinde yaşadığınız apartmandan, çalıştığınız işyerine, hizmet veren belediyeden sağlık sorunlarını çözen kurumlara kadar her yerde her zaman başımıza gelebilecek olaylar zinciri.

Hugh Jackman, kendisine iyi bakan, yaşlılığını gizlemek ve ilgiyi her zaman üzerinde tutmayı başaran “müfettiş”te çok başarılı. Sahi, onu X-Men gibi aksiyon filmleriyle tanıyan izleyicinin beklentisini karşılamaması beklenen bir şeydir.

ortakoltuk.com

Yönetmen : Cory Finley

Senaryo : Mike Makowsky

Görüntü Yönetmeni : Lyle Vincent

Müzik : Michael Abels

Oyuncular : Hugh Jackman, Ray Romano, Welker White, Allson Janney, Geraldine Viswanathan, Kathrine Narducci, Alex Wolff, Annaleigh Ashford, Stephanie Kurtzuba

ABD / Biyografi-Komedi-Suç / 108 Dk.

ortakoltuk.com
ortakoltuk.com

ortakoltuk.com UYARI : ortakoltuk.com da yayınlanan film eleştiri ve yorumlarının izinsiz alınması, kullanılması ve yayınlanması yasaktır. Uyarılara rağmen kurallara uymayanlara maddi ve manevi tazminat davası açılacaktır.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz