Genç Alman yönetmen Leonie Krippendorff’tan bir büyüme öyküsü “Kokon / Koza”

Koza”, Berlin’in Kreuzberg semtinde yaşayan üç genç kızın değişen çağın gerekleri, sosyal medya ve dört bir yandan dayatılan standart güzellik baskılarının ortasında kendi seslerini bulmaya çalışmasının filmi. Çağa uygun şekilde manik, kabında durmayan bir aşk ve büyüme filmi bu. Çok kültürlülüğün tarifi olabilecek Kreuzberg’in hareketli sokaklarında birbirine âşık olan iki kadının enerjisi filmden taşıyor. Kozadan çıkmak için gereken coşku, merak ve kalp kırıklıklarıyla dolu her yer.

Yukarıdaki paragrafı, filmin İKSV tanıtım bülteninden aldım. Gerçekten de film bunları, ve sadece bunları, dümdüz bir sinema diliyle aktaran bir çalışma. Bizim seyircimiz için en ilginç yönü neredeyse tamamının Kreuzberg’de bir lisede okuyan gençler arasında geçmesi ve Türk kökenli yeni kuşak “almancı”ların çoğunlukta olduğu bu semtteki lisede, Alman ve Türk öğrencilerin birlikte uyum içinde okumakta oluşu. Kişisel olarak, bu idealize uyumu, Hristiyan ya da Müslüman hemen herkesin yemin olarak Kuran’a el bastıkları bu iç içe yaşamı aşığı ütopik bulduğumu söylemek zorundayım.

Sinemada, gerekli ve anlamlı olduğu zaman en itici ve kanlı sahnelerin gösterilmesi gerektiğine inana biri olduğum hâlde, filmin başkişisi 14 yaşındaki Nora’nın ilk defa regl olmasının aşırı uzun, tekrarlarla dolu ve kanlı birkaç sahnede betimlenmesini gereksiz ve rahatsız edici bulduğumu söylemeliyim.

Uzun uzun üzerinde tartışılacak bir film olmayan “Koza”, benzerlerini defalarca izlediğimiz sıradan bir büyüme, rüştünü ispat etme filmi. Sevimli, eli yüzü düzgün bir çalışma da, son derece düzeyli filmlerden oluşan bir Festival Yarışmasında ne işi var diye merak etmiyor da değilim.

Yönetmen Senaryo : Leonie Krippendorff

Görüntü Yönetmeni : Martin Neumeyer

Kurgu : Emma Graef

Müzik : Maya Postepski

Oyuncular : Lena Urzendowsky, Jella Haase, Lena Klenke, Elina Vildanova

Almanya / Romantik-Dram / 94 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here