Kripto Vurgun

Korku nihai para birimidir..

John Stalberg’ın yönettiği ”Kripto Vurgun”filminin başrolünde ”Öldürme Arzusu” ve ”Sinyal” gibi filmlerden tanıdığımız Beau Knapp (Ajan Martin) oynuyor. Hollywood filmlerinde çokça karşılaştığımız Kurt Russell (Martin’in babası); Luke Hemsworth (Caleb), Alexis Bledel (Katie), Vincent Kartheiser (Ted), Jill Hennessy(Robin), Malaya Rivera (Penelope), Jeremie Harris (Earl) ise filmin oyuncu kadrosunu oluşturan diğer isimler.

Kripto Vurgun, adını günümüzde çokça duyduğumuz Bitcoin gibi sanal dijital para birimlerinden alıyor. Film kara para aklamayla mücadele merkezinde çalışan ajan Martin’in (Beau Knapp) New York’un Elba kasabasından Kanada’ya oradan da Rus mafyasına, dijital adalara kadar yayılmış büyük bir suç ağının içinde yaşadıklarını ve kripto paralar üzerinden kara para aklamaya çalışan profesyonel suçlularla mücadelesini anlatıyor.

Martin Duran, Merkezi New York’ta olan Omni Bankasında büyük şirketlerin para giriş çıkışlarını inceleyen bir memurdur. Martin, büyük bir şirketin hesap hareketlerinde şifreli hesaplara ödemelerin yapıldığını görür ve bu şifreli hesapları sorar. Bunun üzerine banka müdürlüğü ve şefi Robin (Jill Hennessy) tarafından bir nevi kızağa çekilerek bankanın Elba kasabasındaki şubesine gönderilir. Tabii Elba ,Martin’in doğup büyüdüğü kasabadır. Çeşitli ailevi nedenlerden dolayı babası ve abisiyle araları bozulmuştur. On yıl sonra döndüğünde hoş karşılanmaz. Bu süreçte eski arkadaşı Earl ( Jeremie Harris )onu yalnız bırakmaz. Earl ,kripto paralar hakkında uzman bir hackerdır. Earl marketinde kripto para ödeme sistemi bile oluşturmuştur.

Martin gittiği şubede hemen işe koyulur ve şirketlerin hesap hareketlerini inceler ve Endelman Sanat Galerisi’nin hesap hareketlerinde bir usulsüzlük görür fakat bu galerinin de hesapları Omni Bankası tarafından şifrelendiği için bu kara para aklama işini açığa çıkaramaz. Galeriyle ilgili iki çalışanla bilgiler almak için görüşür. Görüştüğü kişiler ise görüşme sonrasında öldürülür. İşler iyice sarpa sarar.Tam bu sırada arkadaşı Earl’den yardım ister. Earl, Endelman galerisinin hesaplarının şifresini kırar. Böylelikle Rus mafyasının Omni şubesinin içinden Elba’ya kara para aklamak için Endelman galerisini kullandığını ortaya çıkarır. Alınan yüklü miktarda Bitcoin ,paravan bir şirket üzerinden dijital adalara aktarılıyordur. Martin suç ağını araştırırken birden kendini bu tuzağın içinde bulur. Rus mafyası Martin’in babasını (Kurt Russell) kaçırır ve Earl’ü işyerinde yakarak öldürür. Sonrasında Martin zorlu sayılmayacak bir mücadelenin ardından Rus mafyasını ve bu organize suç şebekesini çökertir.

Kripto Vurgun, kripto paralarla suç işlenmesini anlatmanın dışında topluma sinema adına bir şey vermiyor. Adeta üçüncü sınıf mafya filmlerinden fırlamış kötü adamlar geçmişte bir sürü benzeri olan filmleri çağrıştırarak bu filmde de karşımıza çıkıyor. Klişe bir Hollywood senaryosu oluşturulmuş. Irak’ta savaşmış eski bir askerin ve genç bir FBI ajanı kadının işbirliğiyle çökertilen Rus mafyası vb. Tür olarak ne dram ne gerilim ne de aksiyon diyebileceğimiz ruhsuz bir film ortaya çıkmış. Genel anlamda oyuncuların performansları izleyiciyi kuşatmayan bir film diyebilirim. Kurt Russell’ın olması bile filme bir avantaj sağlamamış. Oyunculardan sadece sanat galerisinin müdürü Penelope’nin (Malaya Rivera) oyunculuğunun çok şık olduğu söylenebilir. Filmin dünya çapında bırakın heyecan yaratmayı büyük bir hayal kırıklığı oluşturacağı şimdiden dünya çapında gelen tepkilerden de belli. Yine de filmi izleyip izlememek size kalmış.

Kripto Vurgun’un belki de tek artısı dünyada yeniden Bitcoin vb. sanal, elektronik para birimlerinin geleceğinin tartışmaya açılacak olmasıdır. Bu anlamda dünya zaten ikiye ayrılmış durumda. Bir grup, kripto paraların merkezi bir otorite tarafından takip edilemediği için insanları özgürleştireceğini diğer bir grup (Hükümetler ve bankalar) ise kripto para birimlerinin kara para aklama,vergi kaçırma gibi yasadışı işler için hiçbir engele takılmadan kullanılabileceği için büyük bir tehdit oluşturabileceğini savunuyor. Bakalım, kripto para birimlerinin nereye doğru evirileceğini de bize zaman gösterecek.

Kripto Vurgun filminden bir replik :

Sanat Galerisi Müdürü Penolope :Güvenlikli yoksulluk korku ve belirsizlik ortasında bolluktan iyidir. Hayat bu kadar basit olsaydı, iyi olmaz mıydı? Basit bir hayat şimdi sadece bir efsanedir, öyle bir ülkeye dönüş yoktur. Sadece kötülerin kullandığı arka kapılar vardır.

Yönetmen : John Stalberg Jr.

Görüntü Yönetmeni : Pieter Vermeer

Oyuncular : Beau Knapp, Alexis Bledel, Kurt Russell, Luke Hemsworth, Vincent Kartheiser, Jill Hennessy, Gabe Fazio, Malaya Rivera Drew

ABD/Polisiye-Suç-Gerilim/105 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz